Nejlepší léčba je prevence ...

Nečekejte mravokárné řeči o významu prevence ve zdravotnictví, bude tu řeč "jen" o dopravě.  Slovutní odborníci na dopravu vymysleli bodový systém. No hurá, nehodovost se sníží na směšné minimum ... Jo, jenže tím, že policie postaví radary na rovné přehledné úseky silnic a bude hrdě pak dokazovat, kolik bodů odebrala neukázněným řidičům, nehodovost neklesne. Pokud bude za volantem vládnout agresivita a lehkomyslnost, nepomůže sebedůmyslnější bodování. Stav na našich silnicích neodhalí radary, ale pohled na lidi, jak doopravdy se chovají v reálném provozu. Jak už jsem asi psal - kdyby ty grázly, co hazardují se svými životy, ale tím bohužel i s životy našimi, při zjištění agresivní jízdy  jen tak policista fiknul kudličkou do palce.
"Bolí to, viď, ty Zmrdíku? A představ si, jak by to bolelo toho, koho kvůli tobě budou v nemocnici dávat dlouhý měsíce do kupy!"

Drsné? Jejku, to by hned bylo řevu o lidskejch právech ... Jo, ale je tu prozatím jiná možnost. Když nám ta přiblblá televize vymývá mozky slaboduchými reklamami a přiblblinami ve stylu Reality Šou, pro diváky s IQ tykve, tak proč jednou neudělat dobrý skutek? Místo stupidních reklam na Calgony a bílou tak moc bílou, až je vlastně úplně černá, zařadit šoty ukazující v duchu Zločin a trest řidiče-gaunery - jejich agresivní jízdu a její okamžitý následek. Se vším všudy. Zase by určitě ječeli mravopuristé, ale věřím, že by účinek byl. Pokud chcete, můžete začít hned. Na neoficiálním serveru města Brandýsa nad Labem jsou dva takové klipy. Podívejte se na ně. Jmenují se Agresivní jízda zabíjí a Smrt se nepoutá.

Ty stránky zaslouží pochvalu. Protože to, co vidíte v těch dvou ukázkách, se může stát komukoliv z nás nebo z našich blízkých - a úplně zbytečně.

P.T. dopravní policii bych dal jeden tip na místo, kde si může tipovat adepty výprasku. Stačí si dát kameru na úsek silnice před nájezdem na D1 od Barrandovského mostu, mezi dálniční křižovatkou a křižovatkou na Krč. Minutu co minutu se tam ve špičce najde několik grázlů, co se přiřítí od Vltavy ve třetím pruhu (vlevo) a poté, samozřejmě bez blinkru, zkříží plnou rychlostí (100 avíc) dva zbývající pruhy až do pruhu odbočovacího. Snad to ani není přestupek, když pominu absenci blinkrů (zřejmě znak manažerů nejvyššího kalibru být IN a toto archaické zařízení nepoužívat). Omezení, ohrožení - prosím vás - koho jsem ohrozil nebo omezil? Jenže tohle jsou potenciální viníci řetězových bouraček, kdy hasnou životy a škody jdou do miliónů.

Já nevím, ten zmrdismus na silnici je nám nějak vdechnutý shůry. Jeden příklad za všechny. Ten přelomový víkend na konci srpna a září jsem se vracel ze Šumavy. Byla neděle, něco po 16. hodině. Provoz byl silnější, ale celý ten had se sunul pořád ještě plynule ku Praze, kolem stovky. Od Benešova za mnou jel nějaký tmavší vůz. Přejeli jsme ten dlohý úsek zdvojené čáry, pak několik křižovatek, pořád kolem té stovky a plynule. Pak tomu za mnou něco ruplo tam, kde lidé mívají mozek a předjel mě. Předjel mě na křižovatce, přes všechny zebry a plné čáry. Jak hrdinný čin pro něj a pro jeho vůz, špinavě modrý Focus 2C7 0862 (vyfotil jsem si ho na památku). Zřejmě ze sebe vydal všechno, protože silnice byla pokryta klubky mastného dýmu a smrad nespálené nafty zamořoval krajinu velice intenzivně. Jen jsme si vyměnili pořadí. Pak jsem jel v závěsu za ním až k odbočce na Říčany a sledoval, jak jezdí "profík". Na dálnici smrděl a čadil jak lokomotiva na mour blahé paměti, ale kdeže by uhnul do pravého proudu.

Chtělo by to mít stabilně namontovanou kameru, která by automaticky pracovala za jízdy. A možná by nebyl problém ještě vytvořit jinou věc. Auta jsou tak narvaná elektronikou, že by to nebylo obtížné a ani drahé. Registrační rychloměr, ale ne s papírovým kotoučkem, ale zaznamenávající klidně třeba kompletní údaje o posledních 100 nebo 1000 km - při dnešních pamětech za pár šupů... Hezky by se dal vysledovat jízdní profil s velkou přesností včetně údajů, kdy se třeba brzdilo a tak různě. Místo radaru by se připojil počítač  - a hned by bylo vidět, jak ten dotyčný jezdí. Nejen že překračuje povolenou rychlost, ale spíš o to, že by se dala vysledovat agresivita chování - no a pak by si ten dotyčný musel zaplatit nějaká ta sezení u psychologa, shlédnout filmy z havárií, nemocnic a pohřbů a pak třeba ještě na pár hodin nafasovat koště a jít zametat obecní dálnici.

Nabízí se tu myšlenka, podobná jako u nemocí - nejlepším lékem je přece prevence. Léky potlačí jen důsledky a ne příčinu nemocí. A stejně tak je to s tou naší slavnou dopravou. Represe jsou až za způsobené přestupky - a co ta prevence? Místo nesmyslných stamiliónů na volební kampaně pro šašky, kterým už nikdo nevěří a dělají nám ve světě jen ostudu, proč neudělat gesto a říci: Naše volební kampaň je TOHLE - dívejte se!

Nojo, ale tím posledním odstavečkem jsem tento článek bohužel zařadil do rubriky SciFi ....


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?