Alternativní pohon - vítězství intelektu nebo ... ?

Zatímco se političtí snaživci ocitají ve svízelné situaci a vědci zoufale lomí rukama, na globální trhy nedočkavě vstupuje komerční energetická revoluce, o které s výjimkou několika průmyslových zasvěcenců prakticky nikdo neví. Vítejte ve světě přenosných palivových článků na bázi vodíku. Tato novinka vnese revoluci do způsobu, jakým chápeme energii, organizujeme obchod a strukturujeme politické a sociální vztahy, stejně jako to v 19. století učinil vynález parního stroje a ve 20. století benzinový spalovací motor. Zdrojem této informace jsou stránky EnviWeb z 16.3. 2006.

Ještě donedávna se o "alternativních zdrojích energie" téměř nesmělo mluvit. Probleskují zprávy o tom, jak ropné koncerny a jejich přisluhovači umlčovali vědce, kteří "na něco přišli" - nejprve úplatou, pak třeba i fyzickou likvidací. A najednou ... opona se trhá. Je to vítězství tvořivého lidského ducha nad ropnými hamižníky?

Ba ne ... já bych to viděl jinak. Asi se čekalo, až bude někde v pozadí vyvinut životaschopný alternativní pohon - samozřejmě za vydatné finanční pomoci "těch starých". Teď se ještě nějakou dobu počká, až se situace s ropou vyhrotí - a pak se nová technologie masově vrhne na trhy. A ať mi nikdo neříká, že armáda již nemá vyvinuto něco ještě lepšího ... její technologie bývají přece vždy o pár kroků napřed před těmi, které se používají v běžném životě. A stejní dinosauři budou dále sedět v pohodlí svých hnízdeček vycpaných zlatem a bankovkami a pošklebovat se světu, jak s ním zase zatočili ... Nebo že bych neměl pravdu?

Přečtěte si a zamyslete se:


JL

zpět na Úvahy a zamyšlení