Adventni povzdech...

Aneb .... radujme se, veselme se, šmarjááá ....

Vlk Samotář:

... Tak se všude říká, jak je doba adventní dobou k zamyšlení, klidnému uspořádání myšlenek a naladění více k duchovním složkám svého já ...  doba očekávání ... něčeho lepšího ... personifikovaného v osobě Krista ...

... Tak se všude říká, jak letos nebudeme vyšilovat, předvánočně se nervovat ... vše proběhne v klidu, míru, s láskou mezi bližními svými ... Jak nebudem letos shánět drahé a nákladné dárky a potěšíme se konečně doopravdy ... lidsky.

... Tak se všude říká ... ale ne, tak se všude koná ... předsvátkový stres je horší než kdy jindy, lidi jsou nervózní, neb ze všech stran se jim cpe do hlavy, jak bubák krize vystrkuje růžky, jak je zle a bude hůř ... kolik firem zkrachuje, kolik lidí bude bez práce ... do konce roku ... příští rok ... Autoři článků v mainstreamových médiích se zalykají špatnými zprávami a ještě horšími novinkami. Na něco se pořád vybírá ... přijde mi, že jen tak, mechanicky ... dej na dobrou věc, budeš mít pocit, že sis koupil odpustek za nepravosti tvého života. Něco hezkého, aby člověk lupou hledal. Proč, k čemu?

Je to snad zase zrůdná reklamní kampaň vedená v nenápadném duchu - bude zle, tak alespoň ty svátky si vyhodídíme z kopýtka .. pak děj se co děj ... po nás potopa ... Rychle tu výhodnou hypotéku, vždyť exekutor přijde až příští rok. Ale ono do toho příštího roku zbývá již jen 21 ... 20 ... 19 ... A tak je to se vším. Výhodné slevy ... již předvánoční výprodeje .... dříve 10 000, dnes supervýhodně jen 9 999,- lidičky, utrácejte za šunty, co jich máme plné sklady.

A tak sedíme v práci 10, 12 i více hodin a jsme šťastni, že máme vůbec nějakou a že ta židle pod námi ještě stojí a má kde stát ... Hádáme se doma místo hezkého posezení, neb nervy večer rupnou po tom celodenním shonu a zápřahu ... Vkrádají se pochyby, zda zrovna tahle cesta je ta pravá ...

Jo .... a teď jsem v háji .... můj pomyslný oponet mi právě teď říká ... no naříkat umíš pěkně - ale co s tím uděláš?

No .... co s tím nadělám ... ???

Zrovna já ???

Čeká se ode mě mesiášská rada, když tak pěkně dovedu kázat o nepravostech ... či spíše je popisovat.


Falka:

Proč si lidé o Vánocích myslí, že nutně musí přijít něco hezkého. Jenom proto, že jsou Vánoce?

To se lidi mají obdarovávat... ale zamyslel se někdo nad tím, jestli si ten klid a pohodu zasloužíme? A proč čekat na Mesiáše, proč si pohodu nevytvořit...

 Proč? Protože lidé si raději koupí něco zbytečného, na co jde v telce reklama, a co jim zaručeně tu pohodu domů přinese. Nemůže přeci být žádná pohoda v domě, který není domem vašich snů na závratnou hypotéku dosahující výše Kilimandžára... nemůže a nesmí být pohoda tam, kde neječí televize s plazmovou obrazovkou přes celou stěnu... nebude pohoda tam, kde není na stole hora vánočního cukroví z Héry, neb Héra je pečení...

A tak dál čekáme na svého spasitele, čekáme, až někdo přijde, zazvoní u našich dveří a s profesionálním úsměvem řekne - přišel jsem za vás vyřešit všecky vaše problémy a teď už budete jenom šťastní.

Ale moji milí, ten pán bude dozajista podvodník. Štěstí a pohoda se neprodávají jako mobily za supervýhodnou cenu. Ty si musíme vytvořit. Někdo namítne, že je těžké být šťastný v dnešní době. Ale lidé se dovedli radovat z maličkostí ve všech minulých těžkých dobách, i za války.

Ruku na srdce, opravdu se máme tak špatně? Materiálně jistě ne. Máme domy a byty, auta, nábytek, máme co jíst, kam jít za kulturou, máme si co obléct. Horší je to v duchovní sféře. Každému je jasné, že za vstup do kina musí zaplatit, ale za příjemnou náladu se neplatí u kasy. Tu investici musíme vložit my sami v sobě, uvědomit si, jak chceme pohodu a klidný život mít a co pro to jsme ochotni udělat.

Když nás někdo naštve v práci, manželku v obchodě a děti ve škole, co uděláme doma? Uvolníme negativní emoce a pohoda není. Že se člověk musí z toho stresu odreagovat? Ano, to je pravda... třeba během do schodů do 11. patra. to pomůže jistě lépe než seřvání manželky nebo nezdárného dítka. Je třeba se naučit příchodem domů odložit starosti do tajné komůrky.

Neříkám, že je není třeba řešit, ale není třeba ventilovat vlastní špatnou náladu a stres. všechny ty reklamy typu odvaž se a podobné paskvily... jaké nám předávají poselství? Že nemusím za nic zodpovídat, že nemusíme vlastně nic, že máme žít jen tak pro tento okamžik. Že máme promarnit svůj život v plytkých zábavách, že máme zahodit ten velký dar, který jsme dostali při svém zrození.

Připadá mi, že dneska lidé postrádají něco velmi důležitého. Radost z dobře vykonané práce. Nemusí jít zrovna o zaměstnání, stačí, aby se povedl nedělní oběd, který rodina pochválí. Stačí zasadit strom. Namalovat obrázek. Cokoliv, co vytvoříme vlastní rukou a vložíme do toho část sebe sama, část své duše, své tvůrčí já. Asi to bude znít suše a mravokárně, ale stále platí, že bez práce nejsou koláče. V duchovní sféře to platí dvojnásob. Koláče lze ukrást z obchodu. Ale duševní pohodu a osobní štěstí nikomu vzít nelze, nejde ho získat podvodem. Na tom se musí pracovat.


Zpráva z webu (AKT-INFO)
Dav ušlapal pracovníka obchodního řetězce ..... Minulým pátkem tradičně započala vánoční nákupní sezóna. Avšak tento rok ji poznamenala jedna bizarní skutečnost. Ve státě New York dav zákazníků ušlapal k smrti zaměstnance jednoho z největších hypermarketů WalMart. Čtyřiatřicetiletý pracovník Jdimytai Damour byl zabit poté, co dvoutisícový dav vyrazil dveře hypermarketu a převalil se přes něj krátce před pátou hodinou ranní, kdy měl hypermarket oficiálně otevírat. Čtyři zákazníci, včetně těhotné ženy, byli při masovém vpádu zákazníků zraněni. Davy lidí, dychtivých nákupů, stály před obchodem několikahodinové fronty, aby se dostaly jako první ke zboží, na něž byly vyhlášené mimořádné slevy.........


Falka + JL

zpět na Úvahy a zamyšlení

 

Zpět k Mostu ?