Částečné zatmění Měsíce v dubnu 2013

V noci ve čtvrtek 25. dubna  jsme měli možnost spatřit velmi malé částečné zatmění Měsíce. Měsíc se při něm doslova jen dotkl plného zemského stínu.  a nejvíce v něm bude ponořen svým severním okrajem necelými 2 procenty svého průměru.

Dojem z úkazu umocňovala jasně viditelná planeta Saturn, kterou bylo možno spatřit přibližně 4,5° severovýchodně od měsíčního disku a asi 11° západně velmi jasná hvězda Spicu ze souhvězdí Panny.

Viditelná fáze tohoto zatmění, měla trvat přibližně 27 minut, se středem ve 22:07 SELČ, kdy měl být bude Měsíc viditelný 15° nad obzorem. Otázka zněla - budou dobré povětrnostní podmínky?

 

 

Nakonec byla noc jasná a pozorování nic nebránilo. Snad je zoufalé přesvícení oblohy "světelným smogem" z nedaleké Prahy. Měsíční disk měl být ukrojen stínem Země zhruba v levé horní části. První dva snímky byly pořízeny ve 21:50 a 22:00.

 

 

Kulminace zatmění měla nastat ve 22:07. V tu chvíli byl také pořízen tento prostřední snímek. Cvičené oko možná ty necelé dva stupně ukrojení měsíčního disku rozpozná, ale při povrchním pohledu vám možná bude připadat Měsíc pořád stejný ... nic si z toho nedělejte, mně také. Ale trošičku víc toho stínu tam přece jen vidět je. 

 

 

Poslední dvojice snímků byla exponována ve 22:15 a ve 22:25. To už by mělo viditelné zatmění zcela zmizet (ve 22:21) a přejít v tak zvanou polostínovou fázi, pouhým okem nerozlišitelnou. S tím problém asi nebyl ...

Na další zatmění Měsíce si budeme teď muset chvíli počkat - do roku 2015. To by ale mělo mít několik příznivých aspektů. Půjde po 3 letech a na další 3 roky o úplné zatmění Měsíce viditelné v České republice. Další příznivý fakt je, že úkaz bude viditelný v celém průběhu. A do třetice všeho dobrého  - zatmění se odehraje na svátek sv. Václava, kdy máme pracovní volno.


Zpět k Mostu ?

Vlk Samotář