Zatmění Měsíce a Slunce

Zatmění Slunce a Měsíce nastává dvakrát do roka. Nejdříve nastane zatmění Slunce a za 14 – 15 dní po něm zatmění Měsíce.

Zatmění Měsíce nastane ve středu 15. června, ve večerních hodinách krátce po západu Slunce. Půjde o jedno z nejočekávanějších měsíčních zatmění v tomto desetiletí, neboť Měsíc bude procházet přímo středem zemského stínu a fáze úplného zatmění potrvá přes 1 hodinu a 40 minut. Bude to tedy páté nejdelší úplné zatmění 21. století! Tím úplně nejdelším zatměním bude za 7 roků, 27. července 2018, které z našeho území spatříme za ještě lepších podmínek než je toto.

Zatmění uvidíme z podstatné části jeho průběhu. Měsíc vyjde v 21 hodin 9 minut SELČ, čas je pro Prahu, nad jihovýchodním obzorem téměř ponořen v plném zemském stínu. Maximální fáze zatmění nastane ve 22 hodin 13 minut. V tomto okamžiku bude měsíční kotouč procházet nejtemnější částí zemského stínu. Na západ od ztemnělého měsíčního kotouče najdeme jasnou hvězdu Antares, v souhvězdí Štíra, Scorpius, Sco, ale bohužel nízko nad obzorem. Do konce úplné fáze ve 23 hodin 3 minut SELČ pak Měsíc ještě vystoupí nad obzor do výšky 11.5°.

 

 

Toto zatmění je navíc jediné úplné viditelné z České republiky, od února 2008 do září 2015. Jeho jedinečnost není jen v délce trvání úplné fáze, ale také z důvodu, že úkaz nastane jen necelých 5 dní před letním slunovratem. Měsíc v úplňku najdeme velmi blízko centra Mléčné dráhy a za dobrých podmínek, například vysoko v horách, kde bude jeho okolí nesmírně fotogenické. Právě tato oblast oblohy je totiž jednou z nejbohatších na objekty vzdáleného nebe, jako jsou například emisní mlhoviny nebo otevřené a kulové hvězdokupy.

 

 

K pozorování úkazu je zapotřebí najít si místo s jihovýchodním obzorem, kde nám nebudou překážet domy, stromy, či lesy. Dobrým místem je proto střecha vysoké budovy nebo vysoký kopec. Zatmění Měsíce navíc bude probíhat ještě za šera a ve městech by mohl k jeho výhledu bránit smog. Nejlepší variantou k pozorování jsou proto hory, kde je vzduch značně čistší. Výhodou je samozřejmě navštívit i nejbližší hvězdárnu, pokud bude mít tím směrem dobrý výhled.


Aries

Zpět na Úkazy na nebi a ve vesmíru

 

Zpět k Mostu ?