Planety Sluneční soustavy - Pluto a jeho rodina

Rodina měsíců trpasličí planety Pluto se rozrostla. NASA představila objev v pořadí čtvrté přirozené družice Pluta Hubbleovým vesmírným teleskopem, HST. Zpráva o objevu přichází jen pár hodin před přistáním posledního raketoplánu na Zemi. Byly to právě vesmírné koráby, které tento legendární teleskop vynesly do vesmíru a po dobu více než 20. roků jej udržovaly v aktivní službě.

Pluto bylo objeveno v roce 1930 astronomem C. W. Tomboughem. Prvním objeveným měsícem, tehdy ještě planety Pluto, byl v roce 1978 Charon. Astronomy tehdy překvapila odhadovaná velikost měsíce. Charon má mít průměr 1040 km, což je vzhledem k velikosti samotného Pluta (2300 km) poměrně hodně.

 

Pluto a Charon

V roce 2005 objevil Hubbleův teleskop další dva měsíce, Nix a Hydra, o průměru řádově desítky kilometrů, uvádí se 30 až 130 km. Nyní k nim přibyl ještě jeden menší bráška s prozatímním označením P4, P jako Pluto a 4 jako čtvrtý objevený měsíc. Průměr nového objektu se odhaduje na 13 až 34 km.

 

Pluto a jeho měsíce

Objev čtvrtého měsíce Pluta

Nový měsíc byl poprvé spatřen na fotografii pořízené kamerou Hubbleova teleskopu 28. června 2011. Objev byl potvrzen následnými pozorováními 3. a 18. července.

O názvu měsíce musí rozhodnout Mezinárodní astronomická unie. Podrobnější informace o trpasličí planetě Pluto a možná i objev dalších měsíců lze očekávat v roce 2015, kdy okolo Pluta proletí americká vesmírná sonda New Horizons.

 

 

Texty vycházejí ze zdroje na stránkách Exoplanety a snímky jsou ze stránek NASA.


Aries

Zpět na Úkazy na nebi a ve vesmíru

 

Zpět k Mostu ?