Souhvězdí
Orion ( Ori ) je nejvýraznějším souhvězdím zimní oblohy. Pozná ho
každý na první pohled podle trojice jasných hvězd viditelných téměř v řadě -
orionova pásu. Je otázkou, zda shoda relativních vzdáleností těchto hvězd a
jejich uspořádání s uspořádáním a vzdáleností tři největších egyptských pyramid
je náhodná ...
Souhvězdí bylo pojmenováno po lovci Orionovi, jehož postava je na obloze zobrazena v plné zbroji - s loveckými psy a zbraněmi - napjatým lukem a mečem. Orion je postavou z řeckého pantheonu.
Podle báje byl Orionův otec sám Poseidon, vládce všech vod. Jeho matkou byla jedna z lovkyň z družiny bohyně lovu Artemidy. Proto byla bohyně Artemis Orionovi mocnou ochránkyni. Orion dostal od svého otce schopnost pohybovat se ve vodách i těch nejhlubších moří. Řecký pantheon byl vždy nakloněn různým žertům a neplechám; proto také Orion prováděl různé nepřístojnosti. Pronásledoval prý sličné nymfy Plejády tak dlouho, až uprosily Dia, aby je proměnil v nějaká zvířata. Zeus jim vyhověl a proměnil je v holuby - a později ve skupinu hvězd - Plejád, jak je dodnes známe na obloze.
Ale i mezi bohy se nesmí nic přehánět - a Orion se dopustil té nerozvážnosti, že svým chvástáním urazil samotnou bohyni Héru. Ta jej za trest nechala bodnout štírem. Orion sice štírovu jedu podlehl, ale jeho ochránkyně Artemis dosáhla svou přímluvou u Dia toho, že Orion byl i se svým psem přenesen na oblohu - právě proti Štíru. Ti dva se dodnes neshodli (a není se celkem pochopitelně čemu divit ...). Orion mizí za západním obzorem v době, kdy se nad obzorem východním objevuje Štír.
Orion stojí poblíž souhvězdí Eriadnus (Eri), velmi dlouhého souhvězdí, které se oblohou vine jako klikatá řeka - právě proto v tomto souhvězdí viděli Egypťané Nil, svou posvátnou řeku. V naší zeměpisné šířce je viditelná pouze severní část tohoto souhvězdí.
Orion jako lovec má poblíž sebe dva lovecké psy - souhvězdí Malého psa (Canis minor) a Velkého psa (Canis major). Předobrazem Velkého psa ležícího Orionovi u nohou byl pes Lailapsos - dar bohyně lovu Artemidy proslulý tím, že mu nic neuteklo.Malý pes se na své místo možná dostal jako člen lovecké smečky bohyně Artemidy - ale pověstí o něm je mnoho. V souhvězdí Malého psa je známá sytě žlutá třpytivá hvězda Procyon - alfa Canis Minoris: Je jednou z našich nejbližších hvězd - je vzdálená pouhých 11,4 LY. Zároveň je to s magnitudou 0,8 osmá nejjasnější hvězda oblohy. V souhvězdí Velkého psa najdete nejjasnější hvězdu nejen tohoto souhvězdí, ale i celé naší hvězdné oblohy - hvězdu Sírius, alfa Canis Maioris. Od Země je vzdálená pouhých 8,6 LY. Sírius je doprovázen slabou hvězdičku - průvodcem Síria, Sírius B, který je žertovně nazýván Štěně.
Loveckou scénu kolem Oriona doplňuje Býk (Taurus). K tomuto souhvězdí se váže pověst o bílém býkovi, ve kterého se prý přeměnil sám Zeus, aby mohl oklamat a unést Európu, krásnou dceru fénického krále. Dominující alfa-hvězdou tohoto souhvězdí je známý červený obr Aldebaran.
Orionovou oblíbenou kořistí prý byli zající - proto najdeme ušouna i poblíž na obloze - je to souhvězdí Zajíc (Lepus).
Orionovu
postavu tvoří na nebi poměrně jasné hvězdy (nulté až třetí magnitudy):
Pak jsou zde ještě Orionovy zbraně - luk tvoří hvězdy 3. - 5. mag a meč (pod pásem) tvoří hvězdy 3. - 5. mag.
Pozn. - pokud se hovoří o levé či pravé části souhvězdí, bere se to jako kdyby Orion stál čelem k nám. Hvězda Betelgeuse tvořící pravé rameno je tedy z našeho pohledu vlevo.
Přímo v souhvězdí Orion nebo v jeho těsné nlízkosti lze pozorovat několik významých mlhovin. Ve špičce Orionova meče leží Velká mlhovina v Orionu - M42, která je nejjasnější mlhovinou na obloze. U hvězdy Alnitak v orionově pásu najdete mlhoviny Koňská hlava a Plamínek.
JL
Zpět na Úkazy na nebi a ve vesmíru