Rudá planeta stále září

Naposledy před šedesáti tisíci lety se přiblížil Mars k Zemi tak blízko jako letos v srpnu. Tedy na pouhých 55 milionů kilometrů a proto se stal nejpopulárnějším a nejsledovanějším nebeským tělesem – něco jako „hit sezóny“ či „hvězda roku“, neboť hvězdárny na celém světě zažívaly nebývalý nápor návštěvníků chtivých pozorování této sympatické leč stále záhadné planety.

Takže než se nám Mars ztratí z dohledu a splyne na obloze s ostatními hvězdami věnujme mu ještě jednou zaslouženou pozornost.

Mars máte možnost pozorovat do konce září. Nad Čechami vychází po půl deváté večer na jihovýchodní straně a zapadá po šesté hodině ranní na jihozápadě. Při bezoblačné noční obloze je možno spatřit jej pouhým okem jako osamocenou jasně zářící hvězdu.

Jak už to u astronomických jevů bývá, přitahují pozornost nejen vědců, ale i astrologů, umělců či jasnovidců.

Někteří z nich totiž předpověděli, že zemi postihnou přírodní katastrofy – zemětřesení, hurikány, záplavy. Jiní dokonce dávají Mars do souvislostí s nepokoji v Afghánistánu a tím, co se děje v Iráku. Mnoho lidí cítilo zvláštní sepjetí s vesmírem, někteří dokonce očekávali zázraky…

Astrologie udělala z Marsu strašáka jeho charakteristikou – tvrdý a bezcitný k okolí, agresivní v jednání s druhými, za svým cílem jde přes mrtvoly. Tradiční astrologie jej považuje za škůdce, moderní astrologie však vidí Mars poněkud jinak. Mars vyjadřuje naši odvahu se rvát s životními překážkami, naši chuť žít, schopnost naplnit naše sny a touhy, postoj k životu, sexuální přitažlivost, touhu po svobodě, lásku k cestování a přírodě, naši energii do života a odolnost vůči problémům.

Není toho málo a jsou to samé dobré vlastnosti, které, má-li je člověk se v životě velmi hodí!

Astronomové jsou toho názoru, že Mars je mrtvá planeta, bez jakýchkoli stop života.

Přesto ale Marťané již několikrát Zemi navštívili – jejich mise však nikdy neoplývaly přátelstvím!

Divíte se? Nedivte – mám na mysli sci-fi filmy a vědecko-fantastické knihy…

Jak autoři přišli na nápad, že zrovna z Marsu nám bude hrozit nebezpečí, že zrovna Marťané budou ohrožovat zemi?

Otcem této myšlenky byl nejspíš astronom Percival Lowell a jeho kniha z roku 1896 nazvaná prostě jen „Mars“. Ta pak inspirovala anglického spisovatele H.G. Wellse k napsání dnes proslulé „Války světů“, v níž se poprvé objevují Marťané. Ti inspirovali Orsona Wellse (shoda jmen je čistě náhodná) k napsání rozhlasové hry, jež v roce 1938 způsobila v Americe paniku, neboť při jejím vysílání posluchači nabyli přesvědčení, že to co slyší z rádia je hrůzná skutečnost – že Marťané napadli Zemi a nastává konec světa!

Myšlenka zkázy Země možná tak trochu stojí v pozadí probíhajícího vědeckého výzkumu rudé planety. Jednou totiž bude aktuální otázka, kam se lidstvo přesune až svou zemi definitivně „vybydlí“.

Na Mars? Podle dosavadních výzkumů tam však není zrovna moc vlídno – především v noci tam panuje krutý mráz, teplota klesá až na minus 80 stupňů Celsia, v polárních oblastech ( to jsou ty bílé čepičky) je to dokonce 125 stupňů pod nulou. Ani atmosféra Marsu není pro lidské plíce vhodná, je tam UV-záření a radiace!

Vědci však nejsou v tomto ohledu vůbec skeptičtí. V NASA už v roce 1976 vyšla studie, podle níž je obyvatelnost Marsu možná.

 

 Mars ve starých bájích

Waůůůůůůůů !!!Tato planeta byla už od dávnověku ve velké vážnosti lidí, kteří k ní vzhlíželi nejen s úctou, ale i s bázní. Chaldejci měli pro Mars označení „Nergala“ – běsnící král. Babyloňané jej měli za boha války, který když neválčil vládl podsvětí. Jako boha války Arese jej uctívali i staří Řekové. Pro Římany představoval Mars urostlého muže ve zbroji s přilbicí na hlavě, ovšem nebyl bohem surových bojů, v době míru byl patronem polních prací, tvořivosti a plodné činnosti.

Mars byl v Římě v tak velké vážnosti, že se mohl rovnat samotnému Jupiterovi. Čím si ji zasloužil? Báje říká, že právě on zachránil dvojčata Romula a Rema, že to byl on, kdo poslal svou vlčici, aby je kojila a starala se o ně. Bratři pak založili město Řím a nikdy nezapomněli na Marsovu pomoc. Uprostřed Marsova pole vystavěli Pantheon – palác zasvěcený všem svým bohům.

 

Mars ve znameních

S Marsem se pojí den úterý, červená barva, číslo devět, kameny rubín a diamant. Alchymie spojuje tuto planetu se železem. Astrobiologové připisují vliv rudé planety na mozek, kortikální krajiny nadledvinek, chuť, prsa, genitálie, žluč, žíly, červené krvinky, vyměšovací orgány. Ze zvířat jsou mu zasvěceni vlci, jestřábi, krkavci, kůň, kohouti, sokoli. Z květin mu přináleží mečík.

V hlavní roli Marťan

Celovečerní hraný film z dílny Walt Disneye „Můj přítel Marťan“ má základ v úspěšném televizním seriálu, který byl velmi oblíbený v šedesátých letech mezi Američany ve věku od osmi do osmdesáti let. Filmaři museli vynaložit velké úsilí, aby zachovali půvab původního seriálu a aby se ani dospělí při sledování nenudili.

Jaký je děj filmu ?

Strýček Martin je Marťan! Jeho vesmírná loď na Zemi ztroskotala a on se nyní v podobě milého strýčka snaží od sebe odvrátit pozornost novinářů, které na něj upozornil jeho synovec. Mimozemšťanovi se ale podaří všem uniknout. Najde skutečného přítele v osobě Tima’Oharu, který mu pomůže s opravou kosmické lodě, aby se mohl vrátit domů - z modré planety Země zpět na červenou planetu Mars.

Vzniká mnoho komických situací, takže o zábavu není nouze. Divák se mimo jiné dozví i to, že Marťani zbožňují zmrzlinu a porouchané létající talíře lze zpravit i náhradními díly ze starého Chevroletu…

Hlas kritika: Je to charakteristický film z Disneyho studia - efekty a triky jsou vynikající, příběh jednoduchý, takže zábava je garantovaná.

Použité materiály

 VEZA