Další otazníky kolem nezdařené evropské mise k Marsu

O neúspěchu mise evropské sondy vyslané k Marsu bylo již popsáno mnoho bytů. Nyní se objevují ve zdánlivě uzavřeném případu další nejasnosti. Zlikvidoval přistávací modul Beagle 2 neidentifikovaný objekt vyskytující se poblíž sondy?

Původní cíle evropské mise

Nejprve si připomeňme cíl mise. Evropská sonda Mars Express Orbiter se skládala  ze dvou modulů, podobně jako historické měsíční lodi Apollo.

Orbitální modul Mars Express nese na palubě snímkovací a měřící aparatury pro výzkum Marsu z oběžné dráhy. Citlivá kamera s rozlišením detailů o 10 metrech má za úkol barevně snímat povrch Marsu a mapovat ho v 3D projekci. Dalším úkolem orbitálního module je geologický průzkum povrchu planety s cílem odhadnout, kolik vody bylo kdysi na Marsu (a kolik se jí odpařilo) a kolik jí je dosud v atmosféře. Přístroje umožní také posoudit, zda se pod povrchem planety neskrývají ložiska vody, ať již v kapalné podobě nebo v podobě ledu. Tato část mise své úkoly plní a předává na Zemi cenné výsledky i perfektní obrázky.

Problém způsobila druhá část sondy pojmenovaná Beagle 2. Z té mělo po přistání na povrchu Marsu odstartovat vozidlo se sadami nástrojů a přístrojů pro výzkum povrchu planety - s hlavním cílem pokusit se vyhledat známky pozůstatků minulého života či nalezení života přetrvávajícího. Tento modul se od mateřské lodi v pořádku oddělil a zahájil přistávací manévr. Vše probíhalo relativně dobře až do okamžiku těsně před přistáním, kdy středisko řízení Evropské vesmírné agentury s modulem ztratilo kontakt a od té doby se mu ho již nepodařilo navázat.

Dohadů o příčině neúspěchu bylo celá řada - důvody selhání se hledaly například v příliš tvrdém přistání, při kterém se celý modul nebo jeho vysílací aparatury fatálně poškodily, případně v přistání uvnitř takové konfigurace terénu, která brání šíření radiového signálu.

Nyní se však náhle objevuje další pohled na celou událost. V mnoha médiích se objevily zprávy, podle kterých evropští vědci zkoumají obrázek modulu Beagle 2 Mars, který byl pořízen těsně poté, co opustil svoji mateřskou loď, kvůli tomu, že na snímku je také neidentifikovatelný objekt.

Zprávy jsou většinou přebírány ze zdroje na stránkách NEWS.scotsman.com z 8.března 2004. (dále jsou zveřejněny například na Protree Alternative information center nebo UFOLOGY.UK.

Nový pohled na příčinu neúspěchu (v původním znění)

Did Ufo Bring Down Beagle?

European scientists are examining an image of the Beagle 2 Mars lander, taken moments after it was spun off from its mother ship, that also shows an unidentified object

The mysterious blot on the photograph is being scrutinised as one of several potential reasons for the failure of the mission Europe s first attempt to land a probe on the Red Planet.

Mission controllers told a London meeting that they were also considering the possibility that Beagle 2 simply crashed onto the
surface of Mars because the atmosphere on the planet was less dense than expected.

Scientists said they are examining photographs of the landing site that show four bright spots, dubbed the "string of pearls," that might be the remains of Beagle 2.

Beagle 2 has not been heard from since it was ejected from the European Space Agency's Mars Express orbiter in mid-December. The 143-pound probe did not respond to scheduled attempts to contact it on Dec. 25 and has remained silent ever since.

Pokud chcete, můžete si přečíst i další článek, vycházející ze stejného zdroje -  je trochu podrobnější a najdete ho na stránce Scientists Examine Image of Mars Lander.

Podivných "náhod" a "omylů" ve spojitosti s pozemskými výpravami na Mars bylo v poslední době nápadně mnoho. Záhadně selhávaly sondy NASA, záhadná je i odmlka sondy pocházející z Evropy. Zcela logicky se nabízí vysvětlení "Někdo nás tam nechce". Je to sice vysvětlení poněkud patřící do kategorie SciFi, ale dokud ho někdo 100 % nevyvrátí, musíme s ním počítat. Pokud to vysvětlení ale (jen tak cvičně) přijmeme, můžeme se zamyslet nad tím, proč nejsme vítání. Jeden důvod může být ten, že je prostě "obsazeno". Ten druhý, mnohem horší a mnohem méně lichotivý je, že prostě nejsme hodni. Civilizace harašící zbraněmi a vztahy lidmi na úrovni, jakou ukazuje naše Modrá planeta, asi není opravdu vítaným partnerem. A kdo ví, třeba je Mars živoucím (či spíše mrtvým) mementem pro oči Pozemšťanů - takhle dopadnete brzy i vy, máte k tomu MOC blízko. Varování, které zatím nedošlo adresátovi.

Necháme se překvapit, co nám ti vědci vyzkoumají. Ale nedělejme si iluze. I kdyby byl na fotkách pořízených z orbitální sekce talíř jak Brno, třeba i s nápisem UFO na kopulce, tak se skoro jistě nic nedozvíme. Nechávat lidstvo v nevědomosti je krédem mocných tohoto světa. Nevědomí se ovládají mnohem lépe.


Zpět k Mostu ?

JL