Apophis v pátek třináctého ...

Dnes je pátek, ale naštěstí ne třináctého. Ráno jsem cestou do práce zaslechl v rádiu nějaké bublání o tom, že za 24 let bude konec světa - a jako na potvoru, zrovna v pátek třináctého ! Země by se měla srazit s asteroidem o průměru několika set metrů, což by nebylo nic pěkného a možná, že by se tento zážitek stal pro lidstvo (nebo jeho značnou část) zážitkem posledním. Není to nic nového - jedná se o "starý známý" asteroid 2004 MN4. Na serveru nejpovolanějším - Planetky.cz se můžete v článku Strašidelný Apophys dočíst:

Poněkud strašidelný asteroid 2004 MN4, se kterým experti na blízkozemní tělesa strávili vánoce 2004 a který se 13.dubna 2029 sice vyhne kolizi se Zemí, ale přesto proletí velmi blízko nás, už dostal nejen pořadové číslo (99942) svědčící o dobře spočtené dráze, ale hlavně jméno netvora z hlubin staroegyptské mytologie.

(99942) 2004 MN4 je blízkozemní asteroid typu Aten, tedy těleso s velkou poloosou dráhy menší než 1AU a trávící většinu své oběžné doby uvnitř dráhy Země. Takové, velmi vzácné asteroidy dostávají tradičně jména ze staroegyptské mytologie - Aten, Hathor, Sekhmet aj. Vlivem těsného přiblížení asteroidu 2004 MN4 k Zemi v roce 2029 se však jeho dráha změní a bude mít velkou poloosou dráhy větší než 1 AU a tedy se přesune do kategorie asteroidů Apollo. Jeho objevitelé v čele s Davidem Tholenem z University of Hawaii mu proto vybrali jméno staroegyptského božstva, ovšem v řecké (antické) transkripci. Proto Apophis, nikoliv Apep (Apop).

V článku se ale dále píše: Přibližně 300-metrový asteroid (pozn. - nyní se má za to, že průměr je 320 m) by měl minout Zemi ve vzdálenosti menší než je výška geostacionární dráhy nad povrchem Země. To ovšem laikovi moc neřekne - geostacionární dráha, co to je? Je to oběžná dráha, na které družice může obíhat takovou rychlostí, že zdánlivě stojí nad jedním místem povrchu Země. Leží ve výšce cca 36 000 km nad rovníkem (zhruba desetina vzdálenosti k Měsíci). No a odhad vzdálenosti průletu je v současné době 36 350 km. Takže - bude to asi zatraceně o fous ...

Pokud výpočty vyjdou a v roce 2029 asteroid naší Zemi opravdu o ten fousek mine, nemáme vyhráno. Na stránkách Vesmír.info se píše:

Nyní ale podle posledních výpočtů mají astronomové nové obavy, že při těsném průletu asteroidu mezi Zemí a Měsícem zapracuje vzájemná gravitace nepříznivým způsobem. Při dalším přiblížení v roce 2034 by se tak dráhy Země a MN4 protnuly a došlo by ke srážce. Benny Peiser z univerzity v Liverpoolu upozornil, že dosud není jisté co udělá asteroid, jak se změní jeho budoucí dráha v důsledku zemské gravitace. Případný impakt by neznamenal zánik Země, ale katastrofa by měla gigantické rozměry.

Co s tím lze dělat? Těm, kdo shlédli film Armagedon je vše jasné ... Hmmm, ale vesmír není Hollywood. Nicméně "vědci" tvrdí s optimismem, že již dnes lze současnými prostředky dráhu asteroidu odchýlit; k tomu by měly přispět i výsledky nedávné mise sondy Deep Impact.  Bývalý americký astronaut Russell L. Schweickart, velitel lunárního modulu Apolla 9, navrhl Kongresu vyslání kosmické sondy k tomuto asteroidu. Na asteroid by sonda umístila radarový transpondér a data přenesená tímto zařízením by umožnila přesně určit, zda a hlavně v jaké vzdálenosti nás Apophis čili 2004 MN4 mine v dubnu 2029. NASA přislíbila, že na návrh odpoví do konce letošního srpna. Šance k umístění sondy na povrchu MN4 by mohla být již za sedm let, kdy se asteroid k Zemi přiblíží (na bezpečnou vzdálenost). Mimochodem - asteroid je "velmi přítulný" - křižuje dráhu naší Země s periodou 323 dnů.

Asteroid dostal název Apophis. Není to jméno nijak optimistické. Známe pod ním staroegyptské božstvo zla a zkázy, sídlící ve věčných temnotách. Každý den se prý pokoušel pohltit sluneční loď boha Re (Ra). Apophis velel armádě démonů trápících lidi. Většinou býval zobrazován v podobě obřího hada.

Také toto "božstvo" je nadmíru zlověstné ... Těch 320 m v průměru se nezdá až tak moc. Jenže asteroid představuje hmotu 4,6.107 tun, která by do Země narazila rychlostí 12,59 km/s. Tím by se uvolnila energie ekvivalentní 870 megatunám TNT. Pro srovnání - bomba "Little Boy" vybuchlá nad Hirošimou měla ekvivalent 15 000 tun TNT (což je tedy 0,015 megatuny). Takže asteroid je 58 000 x silnější ... dost blbá představa, ne?

Na konec by se člověku chtělo psát o tom, jak mají lidičkové na celé planetě teď jedinečnou šanci se tváří tvář společné hrozbě sjednotit a konečně "prozřít" ... Nojo, no - lidičkové možná, snad, ale určitě ne ti jejich "vládci" nahoře, co by za žejdlík ropy nechali usmažit vlastní babičku. A těm by se takovéhle "prozření" hodně moc nehodilo do krámu.


JL

Zpět na Úkazy na nebi a ve vesmíru

 

Zpět k Mostu ?