Realxia - krámek jako ze sna

Také někdy sníte o tom, že najednou v nějaké téměř zapomenuté uličce objevíte prastarý krámek, kde najednou najdete NĚCO nebo potkáte NĚKOHO, kdo nebo co najednou posune vaše hledání na úplně jinou, vyšší hladinu? No, nejspíš alespoň občas – jinak byste přece asi nečetli právě Spirálu! Myslím, že se mi tenhle sen tak trochu splnil – i když jsem nepotkal zrovna Fulcanelliho ani nenašel žádný pergamenový rukopis skrývající TAJEMSTVÍ…

Na jaře roku 2001 ...

Onehdy se mi zachtělo najít nějaké informace o tom, co nového v oblasti relaxační hudby. Tak jsem objevil stránky Relaxia – Svět Sebepoznání. Stránky jsou to, alespoň co já si myslím, velice zdařilé – jak co se týče výtvarného pojetí, tak co do obsahu a přehlednosti. Týkají se sice především nabídky zboží v obchodě Relaxia, jsou však doplněny takovým množstvím informací, že se mohou klidně stát odrazovým můstkem pro každého nově příchozího „hledajícího".

Obchod sám je umístěn v Heřmanově ulici č.33 v Praze 7 a otevřeno má od pondělka do pátku od 11 do 18 hodin. Heřmanova ulice vede po levé straně Veletržního paláce směrem k Letné a číslo 33 je vlevo kus nad palácem. Krám je to poměrně malý, zhruba tak o ploše dvoupokojového bytu – ale uvnitř se člověk ocitne v jiném světě. Před několika lety jsem byl v muzeu těžby a zpracování polodrahokamů na ostrově Elba. Mají tam jednak důlní expozici s úzkokolejným vláčkem (a dokonce i výkladem ve slovenštině) a jednak sály s vystavenými polodrahokamy; moc pěkné. Tady je to také jako v mineralogickém muzeu v malém (tedy samozřejmě bez vláčku), zato však doplněné vůní tyčinek, hezkou hudbou a všemožnými krásnými předměty od tibetských mís přes velký výběr knih po amulety všeho druhu. Jsem spíše vlk samotář a nabídky typu „Co si přejete?" odbývám nevrlým zamručením, …že se jen dívám. Tady jsem ovšem pod dojmem atmosféry vyzařující pohodu a klid snad i z podlahy roztával každou vteřinou a s oběma nesmírně sympatickými ženami si povídal a povídal, až jsem najednou zjistil, že je o hodinu víc… Dostal jsem příležitost vyzkoušet si tibetskou mísu i činelky a prohlédl jsem si spoustu dalších věcí. Svěřil jsem se, jaké mám doma problémy s  tyčinkami. Když jsem pronesl, že manželka cítící tyčinku v bytě, předstírá zvracení, dostala jedna z prodavaček tak krásně upřímný záchvat smíchu, že mě hladí v duši ještě i teď, když si na to jen vzpomenu. Tak jsme tedy společně vybírali tyčinky, které by doma byly přijaty na milost. Já sám mám z těch krátkých zelených japonských obřadních tyčinek pocit úplně fantastický… doma bohužel výsledek obvyklý.

Pak jsem si konečně vybral nějakou tu hudbu, ale loučil jsem se jen nerad. Skutečně se moc těším, až si zase někdy udělám čas se do Relaxie opět podívat, což vřele doporučuji každému, kdo má rád hezké a nepovrchní věci i zážitky.

Krámek jako ze sna asi tak po roce ...

Do Relaxie se stále moc rád vracím. Vždycky se tu najde něco moc zajímavého a hlavně - tak příjemnou obsluhu hned tak někde nenajdete. Slova jako obchod, krám či prodavačka mi tu připadají nevhodná, člověk se sem vrací prostě jako někam na setkání s přáteli - promiňte mi ta snad příliš osobní slova, ale já to prostě tak cítím. Tentokrát jsem se do Relaxie vydal s fotoaparátem, abych se s vámi mohl o atmosféru krámku podělit i obrazem.

Relaxia

Jsme v Praze 7, Heřmanově ulici - otvírací doba je Po-Pá od 11 do 18 hodin

Výkladní skříň

Krámek má nejen atraktivní výklady, ale také moc pěkné internetové stránky

... na co se dřív dívat?

Člověk neví, kam se na pultě i za pultem dříve podívat...

Aromatické oleje

... na bohatou nabídků olejů do aromalamp ...

Kamínky - pro každého nějaký

... či na velký výběr kamínků podle měsíčních znamení nebo jen tak, pro štěstí.

Knihy pod oknem ...

Nabídka knih je rozložena pod oknem ...

... knihy v policích

... uprostřed místnosti kránku ...

... a bohatá nabídka hudby

... i v její zadní části spolu s kazetami.

Sympatická prodavačka, krásné krystaly

V pozadí vlevo jsou impozantní minerály, vpravo krásná hudba na CD a uprostřed nesmírně přívětivá prodavačka.

Cinkátka ve výloze

Ve druhé výkladní skříni je véééliká nabídka gongů všeho druhu. Stačí troch aprůvanu a jste rázem v Orientu.

Tibetská mísa člověka pěkně rozvibruje

Tibetská mísa a její vibrace mě nesmírně pokaždé lákají - jednou stejně neodolám. Slečna (?) prodavačka se moc ráda směje...

To je krása ...

Kříšťálové krystaly jsou tak krásné, že se tají dech...

Krystaly jako z pohádky

... vybral by si tady určitě i čaroděj Merlin...

Hezké naaranžování umocňnuje dojem

... zvláště když jejich krásu umocní zrcadla a vhodné nasvícení.

Jsou tu i obrazy

Ty obrazy může někdo nazvat mystické či léčivé, ale na člověka působí v každém případě moc příjemně.

Paní Zdena prostě UMÍ

Paní krámku se jmenuje Zdena, jestli jsem to dobře z internetových stránek pochopil ...

Žádný spěch, všechno v klidu prohlédnete, poslechnete ...

... a je připravena vám kdykoliv - a dobře - poradit. Všechno ukáže, předvede, pustí hudbu.

Paní Zdena, pokud ji tak smím nazývat, budí dojem, že 'do vás vidí'. A není to jen dojem, na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že dokáže se slušnou pravděpodobností uhodnout, co si koupíte - například který kamínek na míse si vyberete. Já jsem od ní na památku dostal krásný růženín, v tuto chvíli přede mnou leží na klávesnici počítače, aby se mi lépe psalo.

Velkou výhodou jsou moc pěkné internetové stránky Relaxie. Pokud si je před návštěvou prohlédnete, získáte přehled o sortimentu, třeba o zajímavých hudebních titulech (mají je tam i s krátkými ukázkami) - ale také o cenách. Navíc je tu i spousta zajímavého povídání, které už vydá za slušnou knížku. Když se tak na ně dívám - budu se do Relaxie muset zase jednou vypravit.

JL