Knihkupectví Hledající

Napsáno 19.12 2001

** Knihkupectví Hledající ** - prodej knih s možností vrácení do 3 let. Ano, tato hlavička na žlutém podkladu je jistě dobře známá všem milovníkům duchovní a ezoterické literatury. Již několik let se pod ní na internetové stránce skrývá bohatá nabídka knih i zajímavých ezoterických předmětů, včetně některých periodik - a teď, koncem roku, i oblíbených kalendářů.

Ke knihkupectví se dá dostat pěšky, od stanice metra C - Vltavská - za stanici, po schodech nahoru kolem fontány, a pak podle šipek rovně asi 300 metrů za výpravní budovu nádraží Praha-Bubny. Nenapodobitelná milá atmosféra malého krámku s jeho vrzajícími prkny, plnými policemi knih a houkajícími vlaky za oknem je však dostupná jen úzkému okruhu lidí z Prahy a blízkého okolí. Pro ty vzdálenější je vítaným prostředníkem kontaktu právě ta webová stránka. Je pravidelně (obvykle po každém přírůstku) aktualizovaná, a to nejen o nové knihy, ale i opačně - z nabídky jsou ihned po prodeji posledního kusu vyřazovány tituly, které již nejsou na skladě.

Knihkupectví Hledající má i jednu velice zajímavou zvláštnost. Všechny knihy lze na požádání zakoupit s možností vrácení. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Do knihy dostanete razítko - a pak ji můžete do tří let vrátit. V tom případě dostanete zaplacenou částku zpět - samozřejmě, že ne celou, ale srážka je minimální (10 % při vrácení do jednoho měsíce, 20 % při vrácení do dvou měsíců a 30 % při vráceni do tří let). Kniha se pak vrací do prodejny, kde ji můžete získat se slevou 15 %.

Na stránkách knihkupectví je k vidění přehled novinek za poslední dva měsíce, přehled nejprodávanějších knih, úplný seznam celé nabídky, rozcestník na jiné stránky s ezoterickým zaměřením a leccos dalšího. Je zde provozována také zásilková služba na základě objednávek posílaných pomocí elektronické pošty. Zákazníci, kupující si knihy osobně, si mohou požadované tituly Internetem rezervovat (v seznamech knih na skladě je totiž uváděn mimo jiné také indikátor 'poslední kus') ; mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že tato služba opravdu funguje.

Lze tedy konstatovat, že 'Hledající' Internet opravdu využívají k plné spokojenosti zákazníků a že 'to funguje'. Přestože by všichni zúčastnění mohli spát na vavřínech, rozhodně to nedělají. Důkazem je fakt, že 22.října 2001 bylo oficiálně zprovozněno (a představeno internetové veřejnosti) 'největší e-knihkupectví pro esoteriku a duchovno'. To e- před slovem knihkupectví naznačuje, že se jedná o knihkupectví plně elektronické - virtuální obchod pro kompletní nákup prostřednictvím Internetu.

Knihkupectví má své stránky pod patronátem serveru Osud. Ten, kdo někdy v nějakém internetovém obchodě nakupoval nebo jen třeba hledal nějaké zboží, se na jeho stránkách velice dobře orientuje. Vše odpovídá současným zvyklostem a obsluha je snadná a intuitivní. Prostředí je laděno v decentních barvách, které nepůsobí ani při dlouhém prohlížení únavně na oči. Nabídka je rozdělena do řady kategorií, vyjmenovaných v levé sekci okna - od Astrologie přes Buddhismus až po Šamanismus a Záhady. V sekci uprostřed je vypisována nabídka titulů vybrané kategorie. V pravé sekci je 'Top' nabídka - deset nejprodávanějších v 'kamenném' obchodě, nejprodávanější na Internetu a Naposledy objednané tituly. Podmínkou virtuálního nákupu je, jako je tomu u obdobných obchodů zvykem, vaše registrace. Nemusíte mít strach - jde jen o adresu, kam má být objednané zboží na dobírku zasláno; ale i ta je jištěna přihlašovacím jménem a heslem. Stránky jsou zatím ve zkušebním provozu, ale až bude vše hotovo, budete moci ke každé knize najít obrázek titulní stránky, stručnou anotaci obsahu, a samozřejmě i cenu. V bližších informacích o titulu, které otevřete klepnutím myší, najdete ještě další podrobnosti, jako počet stránek - a také váhu knihy (!!!). Podobně bude také možné získat informace o autorovi včetně přehledu publikací, které jsou od něj k dispozici.

Nákup se po přihlášení (po předchozí registraci) fyzicky realizuje obvyklým způsobem - vkládáním titulů do virtuálního 'nákupního košíku'. Odběr i platba jsou zatím možné na dobírku, ale další formy prodeje se prý připravují. Cokoliv dalšího zde psát o skutečném nákupu je zatím asi předčasné, protože tento příspěvek vznikl v den otevření obchodu. Ještě pro úplnost - v nabídce je samozřejmě možné vyhledávat, a to podle řetězce v názvu knihy, autora nebo vydavatele. Zadáte-li svou adresu elektronické pošty, můžete si vyžádat automatické posílání zpravodaje s novinkami.

Co dodat. Nabídka duchovní a ezoterické literatury na našem trhu je, alespoň podle mého mínění, bohatá, mnohostranná a zajímavá. Lze tedy samozřejmě jen a jen uvítat, bude-li v této době k jejímu co možná největšímu šíření v nejširší míře užito tak všeobecně dostupného a rozšířeného média, jako je Internet.

Pohled do starého krámku

Mohu-li to posoudit, pak nejlepším orientačním bodem v Praze jsou stanice metra. Naším východiskem proto bude stanice Vltavská, která je předposlední na severním konci trasy C - leží mezi stanicemi Florenc a konečnou Nádraží Holešovice. Nemůžete se splést, ze stanice je jen jeden východ a navíc cesta je částečně označená.

Vycházíme od stanice Vltavská...

Vestibul stanice má jen jeden východ. Zatočte vlevo směrem ke schodišti u fontány..

Za zády máme centrum Prahy...

Za zády máte Vltavu a centrum Prahy a před sebou cestu k výpravní budově nádraží Praha-Bubny.

Stále podél plotu...

Stále dál, po panelové pěšině podle plotu. Cedulka se šipkou napoví, že jdete dobře.

Vpravo je nádražní budova...

Hned za výpravní budovou zatočte vpravo (co je na obrázku to bílé auto) a před kolejemi pro změnu vlevo.

Cíl se blíží...

Cíl se blíží !

Výhybku vlevo!

A jsme tu. Vchod je za výhybkou na konci zábradlí, vlevo pod druhou oranžovou cedulkou.

A jsme uvnitř...

Malá předsíňka, dveře vpravo, a jsme uvnitř. Novinky najdete většinou na pultech kolem pokladny. Jakmile si něco koupíte, počítač rekalkuluje zásoby a podle potřeby upraví nabídku.

Hudebniny, tarotové karty...

Nad pokladnou jsou hudební kazety i CD, na své si tu přijdou i vyznavači tarotu. Voní tu tyčinky a atmosféru podmalovává nevtíravá hudba. Právě přehrávanou desku vidíte pod nápisem Teď a tady hrajeme.

Vlídná obsluha nade vše...

I když víte, co hledáte, často se bez pomoci neobejdete. Kdyby všude byli tak ochotní a milí, jako ta mladá dáma u pokladny, pak by se to opravdu nakupovalo s radostí... Za pootevřenými dveřmi je police s nabídkou zlevněných knih.

Knihy a ezoterické předměty...

Boční skříň plná knih. Na polici u okna najdete i různé ezoterické pomůcky.

Zadní stna je plná knih...

Zadní stěna, ta je vyhrazena knihám beze zbytku.

koupíte tu i obrazy...

Můžete si odtud odnést i obrázky a zejména teď, koncem roku, i oblíbené kalendáře.

Prostor v prodejně je malý; z hlediska zákazníka je proto kladem její odlehlost - návaly tu nebývají. Ale kdo sem jednou přišel, tak mi asi dá za pravdu, že se rád a často vrací. Těžiště obchodu není v prodeji "přes pult"; pětasedmdesát procent knih se prodává na dobírku, jak se ostatně dočtete i na původních internetových stránkách. Internet, to ostatně byla u Hledajících odjakživa silná stránka. Pan Jelínek, majitel knihkupectví i tvůrce stránek na webu v jedné osobě, projevil ducha téměř věšteckého, když již před několika lety (kdy po podobných službách téměř nebylo památky) zveřejnil na Internetu své stránky s nabídkou knih, stále aktualizovanou prodejem přes počítač. Člověk pak měl (a dodnes má) téměř jistotu, že co si u svého počítače v klidu vybere, to zde také dostane. A pokud chce jet nakupovat opravdu s jistotou (zvláště když je titul označen návěštím poslední kus), může si knihy rezervovat pomocí elektronické pošty. A ještě jeden tip - Hledající vydává Zpravodaj, dvouměsíčník obsahující aktuální nabídku, informace o knihách, rozhovory, přehled akcí a ediční záměry, který si můžete odnést zadarmo - bývá na polici v předsíňce.

Internetové e-prodejny jsou jistě zajímavé, moderní a pružné; mohou zajistit nejširší sortiment zboží téměř neomezenému okruhu zájemců. To jistě platí i o knihách s duchovním a ezoterickým zaměřením. Zvláště teď, začátkem třetího tisíciletí, je v zájmu lidstva jako takového, aby se trochu vrátilo z výšin racionálního a vědeckého uvažování - protože opravdu to, co "oficiální věda" neuznává, ještě nemusí být kacířské. Ale pro toho, kdo má možnost, je a zůstane návštěva takového krámku, jako je Hledající a jeho atmosféry krásným zážitkem. Zkuste si extrapolovat toto nebo obdobné prostředí do prostoru nějakého toho hypermarketu...otřesná představa!

O rok později - knihkupectví Hledající v novém

Předminulý týden jsem se po delší době vypravil do knihkupectví Hledající na předvánoční nákup. Poučen, že stanice metra Vltavská je stále mimo provoz, jsem dojel až do Holešovic a vyrazil na dobrodružnou pouť pod heslem “ignoruj veškeré zákazy vstupu” po železničních kolejích a výhybkách směrem k nádraží Prah-Bubny. Jak vidíte z tohoto článku, vlak mě sice nepřejel, ale tím vás nechci vyzvat k následování – popis bezpečnějších přístupových cest najdete na stránkách knihkupectví.

Nádražní pláně jsou rozlehlé a plné zajímavých zákoutí, přesto jsem po nějaké době dorazil k cíli své pouti, nízké budově, která snad kdysi bývala lampárnou či ubytovnou pro projíždějící vlakové čety. Bezmyšlenkovitě jsem zahnul do známých dveří a málem si rozbil čenich. Kdybych byl býval myšlenkami přítomen více v realitě, všiml bych si cedule, že zde již je jen sklad a prodejna byla přemístěna do nádražní budovy. No, až bude stanice Vltavská v provozu, půjdete tam úplně stejně, jen poslední zatáčku místo doleva vykroužíte na opačnou stranu, na perón a tam už to najdete snadno (samozřejmě, že se do dvorany dá vejít také přímo z "ulice" nebo jak to prostranství před nádražím nazvat.

Nové prostory jsou impozantní. Kdo byl zvyklý na starou prodejničku, kde do sebe již tři lidé strkali, zalapá po dechu nad prostornou halou, kde jsou nyní knihy vystaveny. Nevím jak kdo, ale další šok já osobně utrpěl při shlédnutí té nabídky v plné kráse. Měl jsem chuť spolu s Pivrncem zavelet – “Noste to sem a pište to hráběma”, ale vzpomněl jsem si včas, že mé finanční možnosti jsou … no řekněme omezené. Zeptal jsem se sice alibisticky, zda není možné platit kartou doufaje, že uslyším zápornou odpověď, neboť jsem tam byl pěšky a bez ručního vozíku či rudlu a naštěstí jsem nebyl zklamán. Ale jen tak tak, protože možnost platby kartou se prý zavede v nejbližší době.

No, podívejte se na tu krásu sami a určitě se zajděte podívat. Nemá to chybu. A další plus – prodejní doba je teď místo od 14 hodin již od 10:00 (!!!). Takže nezbývá než panu Jelínkovi popřát, ať mu (i nám) ta nová prodejna vzkvétá.

Prodejna dříve ... Nový směr Prodejna přemístěna do haly
Hledající uvnitř Je si tu i kam sednout Nabídka je přepestrá

JL