Dobra je dobrá

Čtenářům z Prahy a bližšího okolí jistě není třeba představovat jedno malé pražské knihkupectví v Celetné ulici 32. Již v prodejně v úrovni ulice se člověk ocitne v ráji knih, které zaplňují poměrně malý prostor doslova až do stropu. Zaujat jejich prohlížením by náhodný kolemjdoucí klidně mohl přehlédnout v zadní části krámu nenápadné, úzké točité schodiště, vedoucí kamsi vzhůru. To by ale udělal velkou chybu. Protože když vystoupá těch pár schodů vinoucích se dvěma zatáčkami, ocitne se teprve v tom pravém ráji. Přesněji řečeno, v království knih, hudebnin, krystalů, vonných tyčinek, čajů, ezoterických pomůcek a spousty dalších věcí, po kterých hladoví duše člověka znechuceného televizí a veškerou další konzumní "kulturou" nabízenou s tím vším reklamním rámusem (nebo spíš humusem?), kam se člověk podívá. I zde zaplňují dvě nevelké místnosti police s knihami a dalšími krásnými věcmi až ke stropu. Mezi tím můžete chodit a prohlížet si, co vás napadne. Ani se nenadějete a najednou je o hodinu či o dvě víc…

Abych se přiznal, tak jednou z prvních věcí, kterou udělám když ráno zapnu počítač je, že rychle proběhnu několik svých oblíbených stránek - mezi jinými i tu, na které nabízí své knihy další skvělé knihkupectví, které sídlí pod názvem Hledající na nádraží Praha-Bubny. Vždy při tom zalituji, že nemohu věnovat alespoň krátký virtuální pohled k Dobře do Celetné. To ale teď už nebude pravda. Také knihkupectví Dobra již má na Internetu své stránky. Zatím jsou sice ve zkušebním provozu, ale vypadají velice slibně. V provozu jsou zatím "jen" odkazy na knihy; další položky - Časopisy, Tarot, CD & MC, Video, Minerály, Esoterické pomůcky a Ostatní se připravují (respektive připravovaly 9.10.2001, kdy toto píšu). Proč dávám to slovo "jen" do uvozovek? On se totiž pod seznamem knih skrývá úctyhodný kus práce. Nabídka je dělena do několika hlavních skupin - Filosofie, Věda, Zdraví a příroda, Východní nauky, Náboženství a mystika, Spekulativní literatura, Okultismus, Duchovní učitelé, Přírodní národy a beletrie a umění. Každá z těchto skupin je dále rozčleněna do několika tématicky úže zaměřených podskupin, pod kterými se skrývá vlastní nabídka titulů. A není jich málo, to mi věřte. Pokud hledáte něco konkrétního, stačí položit ve vyhledávacím poli vhodný dotaz na autora nebo část názvu a za okamžik vidíte výsledek.

Tím ale nabízené služby nekončí. Celý komplex stránek můžete využít i jako internetovou prodejnu a prostřednictvím virtuálního nákupního košíku si knihy objednat a nechat poslat na dobírku nebo si "nákup" osobně vyzvednout v prodejně. A ještě je tu jedna skvělá věc. O novinkách se můžete nechat týdně informovat prostřednictvím elektronického zpravodaje. Ten si můžete objednat rovněž na stránkách knihkupectví a nechat zadarmo posílat elektronickou poštou.

Pozn. - bohužel je nutno konstatovat, že optimismus v předchozích odstavcích napsaných koncem roku 2001 nebyl na místě a že stránky jsou i na podzim roku 2003 spíše provizórium. Funguje jakž takž jen sekce knih, ostatní stránky nesou stále pouze nadpisy a pod nimi text Stránky se připravují. To, že tento stav trvá již dva roky, není příliš dobrá vizitka.

A ještě pár obrázků ...

Rád bych proto prostředí toho hezkého místa přiblížil několika obrázky těm, kdo tu ještě nebyli, nevědí kde krámek je nebo jsou prostě jen zdaleka. S laskavým svolením paní Bednářové jsem pořídil několik záběrů, které bych vám rád nabídl...

Celetná ulice v Praze

Celetná ulice v Praze. Knihkupectví Dobra je ve světlém domé vpravo.

Vchod do krámu

Knihkupectví je vpravo, vlevo jsou hudebniny. Důležité jsou ty dvě dvojice oken v prvním patře.

Výkladní skříň

Vkladní skříň není velká, ale její obsah láká ke vstupu. Již v dolní části krámu najdete spoustu knih...

Schodiště

...my se ale dnes vydáme po točitém schodišti vzhůru. Jedna zatáčka, druhá...

Vlevo je pokladna

...a hned nad schodištěm je pokladna, u ní sympatická tmavovláska a kolem všude spousta krásných věcí.

První místnost

Celý krám je ve dvou místnostech. Můžete si tu do sytosti všechno prohlédnout, a vlastnoručně osahat. Využit je tu každičký kousek, včetně stropu.

Průchod

Průchod mezi oběma místnostmi. Všude knihy, je se na co dívat a co prohlížet.

Druhá místnost

V těchto policích ve druhé místnosti je literatura o zdraví. Pan svalovec v okně je ten, co vystrkuje pozadí do ulice na druhém obrázku nahoře.

Cinkátka z kamenů

Řezy z achátů jsou nejen krásné napohled, ale také překvapivě jemně zvoní v sebemenším průvanu.

Další cinkátka

Atmosféru podmalovává cinkání gongů z Orientu, o které při prohlížení knih tu a tam zavadíte.

Kameny pro každého

Každý si může najít krásný leštěný kámen hodící se k jeho znamení, zdraví nebo prostě jen tak, jako přítele....

Mušličky

Z darů moře - příroda dokáže být opravdu fantastický umělec.

Solné lampičky, vůně a knihy

Oleje do aromalamp hlídá dvojice tukanů. Hudební nahrávky osvětluje svým příjemným světlem solná lamička.

Vonné tyčinky

Vonné tyčinky. Někdo je zbožňuje, jiní tvrdí, že je po nich bolí hlava. Já patřím mezi ty první; již se mi pomocí tibetské tyčinky podařilo v práci spustit požární alarm...

Vánoce se blíží

Knížka pod aromalampou připomíná - za měsíc budou Vánoce!

Vyberte si čaj

Ten, kdo má rád dobrý čaj, přijde si určitě na své u téhle police.

Je tu pořád co dělat...

Ochotné a milé prodavačky mají stále co dělat. Lidí je tu pořád plno a slečna Kateřina má právě napilno s doplněním rozebraného zboží.

Lidí je tu stále plno. Člověk má občas problém, aby se úzkými uličkami mezi policemi u stěn a stoly uprostřed místnosti prodral tam, kam potřebuje. Všichni jsou tu ale k sobě ohleduplní. Jak mi řekla paní Bednářová, plánují již dlouho opravu podlah, ale pro velký zájem si nemohou dovolit na delší dobu krám zavřít. Mě osobně se tu ale líbí, ať je podlaha, jaká chce. Oceňuji především nevtíravý personál; můžete si prohlížet co chcete a jak dlouho chcete. Orientace ve stovkách vystavených titulů je však obtížná, takže občas nějakou radu potřebujete - a té se vám velmi ochotně dostane. Přemýšlel jsem, co bych tu mohl vytknout, abych pořád nechrlil jen superlativy... :-))). No, dlouho mě nic nenapadalo; nakonec jsem přišel jen na to, že to zářivkové osvětlení bych snad nahradil něčím stylovějším, méně 'jedovatým'. Ale to je věc mého subjektivního vkusu; já zářivky prostě 'nerad'.

Pozn. - v průběhu jara 2003 byla podlaha skutečně obnovena a knihkupectví je již "v plném lesku".

Na závěr mě nenapadá opravdu nic jiného než to, co jsem řekl již minule - držím palce, ať se dílo daří a ať máme pořád kam chodit 'nabíjet baterky'.

JL