Sněhurčina jablíčka

Všechno je letos zasypané pod pořádnou sněžnou peřinou... Čarodějčina zahrádka toho tudíž mnoho nenabízí... I když počkat, přece jenom...

Jablíčka jako z pohádky o Sněhurce..Podle čarodějného zrcadla byly její rty rudé jako krev, zato pleť jako padlý sníh a tahle odrůda tomu naprosto odpovídá...

Letos se jich urodilo ohromné množství, zato s velikostí to bylo horší a tak jsem jich pár nechala na stromech, pro potěšení a potravu ptákům a dalším živáčkům..

A jelikož je čas slunovratu, podělím se s vámi o několik informací - protože jablko - věřte nevěřte, je čistě vánoční ovoce.

V těchto dnech jsou dny kratinké a noc předlouhá, už od pravěku se lidé obávali, že slunce, dárce světla a tepla, symbol života, bude nocí dočista pohlceno....Jaká to byla úleva, když se 23. prosince den zase o maličko prodloužil - bylo to bráno jako vítězství nad smrtí, znovuzrození naděje na krásné, úrodné léto.

 

 

Nu a jsme konečně u jablíček.Je ohromně zajímavé, že napříč kulturami bylo jablko spojováno s plodností a nesmrtelností...V úvaze proč takto dopadlo v soutěži s hruškou či třeba rynglí mne nenapadlo nic lepšího, než že má nejpříhodnější barvu a také magicky kulatý tvar.Nu, suďte sami.

V severské mythologii byla bohyně Idun strážkyní zlatého jablka mládí. ... tedy ve skutečnosti jich měla v jasanové truhlici povícero a tím chránila Ásy před stárnutím..Idunn je proto nazývána ochránkyní zdraví a síly bohů. Její jméno znamená Ta, která omlazuje... 

Nu a zamíchala se proto také do pěkné lapálie, rasa obrů jí chtěla o to zázračné ovoce obrat.Šli na to ovšem mazaně, stejně jako současní zahrádkáři vystavují své výpěstky na Zahradě Čech či aspoň vesnické výstavě, obři vyzvali Idun, aby se dostavila s nejhezčími jablky na palouk, aby navzájem porovnali kdo je lepším zahradníkem. No to pochopitelně krásnou bohyni namíchlo a do nabízeného mače šla...naivka, byla pochopitelně unesena i se svým kouzelným ovocem.

Bohové bez svých jablek stárli a začali se po Idunn shánět. Pohrozili Lokimu smrtí pokud Idunn nepřivede zpátky. Tomu se to nakonec lstí podařilo, proměnil Idun v ořech a donesl ji v této podobě nazpátek...

Právě na dalekém severu je jablko , natož zlaté, symbolem slunce a života, není divu, že byli bohové tak naštvaní, když o něj přišli. Je to typická ozdoba vánočního stolu dodnes nejen ve Skandinávii.

I v keltské mythologii má jablko zcela výsadní postavení...

V Irské tradici je místo v Jiném světě, kde se mrtví shromažďují na hostině, zváno Eamhain Abhlach (jabloňový ráj). Jeho velšským ekvivalentem je Afallon. Bájný ostrov Avalon, kam odplul po smrti král Artuš je přesně to stejné místo.... Tady hrdinové nikdy neumírající se patrně cpou štrůdlem od rána do večera a zapíjejí to calvadosem..Dost ale legrace, zavítejme dále.

 

 

Pochopitelně i staří Řekové mají své polínko na ohni...Jedním z nejdůležitějších úkolů hrdiny Hérakla bylo donést zlatá jablka ze zahrady Hesperidek.

Nebyla to krádež ledasjaká, někteří historici přistupují k bájím tak, že zobrazují symbolicky vlastně důležité dějinné události..Kdysi bylo naprostou revolucí přechod od pasteveckého způsobu života k rolnictví...Dobytek umíral hlady, byla li zima tuhá, jakmile ale lidé byli schopni si vypěstovat nějaké potraviny do zásoby, byla daleko větší šance na přežití nejen jich, ale i jejich zvířat.

Symbolicky tedy zlaté jablko uloupené Hesperidkám znamená nejen slunce, ale také blahobyt a nesmrtelnost.... Šance jak přežít zimu.

Nejspíš nás tedy neudiví, že zakázaným plodem ze stromu poznání bylo také jablko...

Připadá vám,že to nesouvisí s plodností a přežitím? Mýlíte se:)).Přece teprve po té lahodné svačince ztratili Adam s Evou svou nevinnost, poprvé se pomilovali a počali dítě.

A v dětech jsme přece vlastně nesmrtelní....

Jablko je současně symbolem tajemství a zdraví ...Překrojené v sobě ukrývá hvězdu ve tvaru pentagramu- symbolu mocného, zdravého člověka:)).

Od toho se také odvíjí vánoční čarování...Jablko vždy patřilo na vánoční stůl, právě jako symbol naděje, že příští rok bude plodný a zrodí se mnoho nových životů..Proto i ten trošku morbidní vánoční zvyk- kdo má po překrojení v jablku řečenou hvězdu, bude zdravý a silný, na koho vyjde jablko nahnilé s křížkem...bojím..bojím..

Navíc svobodná děvčata mohla zkusit další kratochvíli.Z jablka nožem sloupla pruh slupky ale tak, aby nepraskl, přitom myslela intenzivně na to, že by se chtěla vdát( případně aspoň zamilovat).Pak hodila slupku za sebe - pravou rukou přes levé rameno.Jaké písmeno připomínala slupka po dopadu na zem - od toho se bude jmenovat její partner...

Klidně si to letos vyzkoušejte, lásky na světě přece nikdy není dost, tak si to rozšiřte na celou rodinu.

Když nic jiného , užijete si plno smíchu při dešifrování těch jablkových vzkazů.


Amanita Citrónová z Harwiche

zpět na Stránky s nádechem tajemna

Zpět k Mostu ?