První pyramidy v Evropě?

Koncem října 2005 napsal napsal bosenský muslimský deník Dnevni Avaz o senzačním odhalení první evropské pyramidy poblíž vnitrozemského města Visoko, které leží 30 km severně od bosenského hlavního města Sarajeva. Pod kopcem Visočica je skryta první evropská pyramida monumentálních rozměrů, tvrdí Semir Osmanagić, jenž je duší průzkumů a vykopávek a který již dokonce napsal knihu Bosanska piramida Sunca (Bosenská pyramida Slunce).

Vykopávky v lokalitě kopce poblíž města trvaly několik měsíců a počáteční výsledky potvrdily původní předpoklad, že se jedná o první pyramidu nalezenou v Evropě; monumentální stavbu svými rozměry souměřitelnou s obdobnými stavbami v Egyptě.

Osmanagič tvrdí, že stupňovitá pyramida skrytá pod kopcem, je stará kolem 12 000 let. Semir Osmanagič, který se v posledních patnácti letech intenzivně zajímal o pyramidy v obou Amerikách, Asii i Africe a o jejich problematice napsal řadu knih je přesvědčen, že první evropská pyramida je podobná těm, které známe z Jižní Ameriky. Bosenský archeolog, který v současnosti žije a pracuje v Americe věří tomu, že objev pozdvihne jeho vlast na význačné místo ve světě archeologie.

Pyramida je zhruba 100 metrů vysoká a podle průzkumných prací očividně uvnitř obsahuje nějaké prostory a jakousi monumentální hráz. Plošina je vytvořena z kamenných bloků, které dokazují, že stavbu provedla nějaká velmi vyspělá civilizace. Archeologické vykopávky poblíž povrchu odkryly části zdí a zbytky jednotlivých stupňů pyramidy.Nic takového by příroda sama nemohla vytvořit

V dalších dnech byly zprávy upřesněny - pyramidy jsou dvě. Větší z nich byla zasvěcena bohu Slunce a menší pak, pod blízkým vrchem Križ, bohu Měsíce. Navíc se v okolí, ale i celé Bosně vyskytují kamenné zdi, které jsou analogické zdem v Jižní Americe. V zemi existuje spousta záhadných míst - svět se s nimi však dříve nemohl seznámit, protože se o takových věcech za komunistů prostě nesmělo mluvit. V současné době již byly obě pyramidy veřejně prezentovány v bosenské televizi.

Podle Osmangiče stával na vrcholu pyramidy boha Slunce chrám, který postavila civilizace označovaná jako pre-Illyrijská, v době před 27 000 lety. Tento údaj je však v rozporu s předpokládaným stářím pyramidy (12 000 let) a nebyl zatím blíže objasněn.

Podobnost nemůže být náhodná!

Vypadala pyramida takhle?

Archeolog se domnívá, že se mu podaří problémy týkající se pyramidy boha Slunce vyřešit v nejbližších pěti letech a současně také prokáže existenci druhé pyramidy zasvěcené bohu Měsíce.

Zdroje informací

Výchozí zdroje:

U nás se problematice podrobně věnují články Jaroslava Chvátala na stránkách Matrix-2001.cz:


zpět na Stránky s nádechem tajemna

Zpět k Mostu ?

JL