Magie, automobil a garáž

Tento článek vznikl v době adventní, tedy v čase, kdy temnota vládne světu a magické síly vystupují do popředí. Na téma mafie všeho druhu již bylo popsáno hafo stránek - ale jak může magické praktiky využívat motorista a majitel automobilu, o tom jste ještě možná nikdy neslyšeli.


... Předchůdci aut jsou koně. Pro ochranu zvířat i kočárů se používala řada amuletů a kouzel. Na krk se jim věšely zvonečky, aby odstrašily zlé duchy a mocnosti a lesklé mosazné penízky, aby odrazily kletby a ochránily tak zvíře před smrtí. Za podobným účelem se také koním zaplétaly ocasy a hřívy, často červenou stužkou.

Kromě koní se chránily i kočáry. Syté barvy a symboly oka či srpku měsíce zajistily přízeň osudu. Až do minulého století jste na jednom kočáru mohli nalézt hned několik kouzel -- obvykle rohy a pírka. Krásným současným příkladem toho, jak je starobylé vozidlo chráněno magickými silami, jsou cikánské vozy.

S vynálezem automobilu a zmenšujícím se světem získáváme větší rozhled a vzdálenosti jsou kratší. Vymřely ale staré tradice spojené s kočárem skutečně? Nebo už je ani v dnešní době nepotřebujeme?

Nikoli. Rádi si o sobě myslíme, že jsme praktické a racionální bytosti, ale civilizovanost je jen slabým nátěrem na primitivních potřebách a pocitech.

Představte si, jak reagujete v situacích, kdy může jít o život (třeba právě při řízení auta) -- a po vaší racionalitě není ani vidu ani slechu. Stačí i pohled na jakékoliv parkoviště. Dívejte se pozorně a v mnoha autech objevíte náboženské symboly či figurky, zavěšené na zpětném zrcátku či na palubní desce.  Ztělesňují prosby k vyšším silám, aby našemu automobilu požehnaly a ochránily ho.

Při svatbě se často k zadnímu nárazníku auta, v kterém jedou novomanželé, přivazují plechovky. Proč? Při jízdě plechovky vydávají hluk, a ten odhání všechno zlo, jež by se na šťastný pár mohlo přilepit a způsobit nehodu během svatební noci.

Také k autu se váže spousta pověr. Mytí auta stoprocentně přivodí déšť, to už jste si určitě sami mnohokrát ověřili. Řidič, který se chlubí, že nikdy neměl žádnou nehodu, tak dráždí bohy a osud, a proto ho co nevidět čeká nějaká "srážka". Některá auta jsou jako začarovaná a věčně nejezdí. Přilnete-li jednou k určité značce,  budete si pořizovat pořád to samé auto. Mnoho lidí si také auto pojmenuje, mluví s ním a považuje ho za jedinečnou individualitu. Auto není dopravní prostředek, ale živé stvoření.

Jsou i tací, kteří v autě nejenom jezdí, ale i jedí, spí, hádají se, zkrášlují, milují a dokonce žijí. V takových případech je auto skutečným domovem, tak proč ne magickou domácnost.

V magickém světě sice auto existuje pouze stovku let, ale to stačí na to, abychom ho kouzly chránili před rozbitím, nehodami i krádeží. A můžeme se v něm cítit i bezpečněji.

Abyste auto ochránili a požehnali mu, začněte materiální stránkou; pořádně ho umyjte od střechy až po kola. Když ho budete oplachovat, přidejte do vody ochranné bylinky -- např. vavřín, rozmarýn či kopr -- a pozitivní vibrace se rozšíří celým autem. (Správný poměr je 1 polévková lžíce bylinek na hrnek vařící vody. Nechejte odvar 10 minut odstát, pak ho sceďte a použijte). Pokud auto čistíte v myčkách, nalijte odvar do lahvičky s rozprašovačem. postříkejte auto a vyleštěte.

Potom vykonejte další ochranný rituál (v garáži či venku, ale nesmí vás nikdo vidět). Přineste si následující věci:

čtyři bílé svíčky či lampičky,
kompas,
sůl,
kadidlo nebo olej z růžové pelargonie.

Zaparkujte auto, aby stálo směrem k východu. Zapalte svíčku (nebo malou lampičku), postavte ji na zem, asi 20 cm od chladiče a představujte si, že -- jako pavouk -- auto opřádáte sítí ochranné energie. A zkuste auto vidět jako zářící fialové, modré či bílé světlo. Zapalte druhou svíčku a přejděte k jihu. Měli byste vedle sebe mít dveře spolujezdce. Vizualizujte si magickou síť a postavte svíčku na zem.  Potom pokračujte dále na západě a severu, až kolem auta budou svítit všechny čtyři svíčky.

Rozhoďte po kapotě, střeše auta a podlaze špetku soli. Pomažte okna, dveře a pneumatiky kadidlem či olejem z růžové pelargonie (nebo jiné rostliny s ochrannými vlastnostmi) a sedněte si do auta. Relaxujte a po chvíli ucítíte, jak se autem vznáší ochranná energie. a je to.

Auta se stejně jako kdysi kočáry natírají barvami. Barvy obsahují spoustu energie a magie a tvoří jádro mnoha kouzel -- proto i barva vašeho auta má magický potenciál, ovlivňující vozidlo i vás.

Vlastníte-li jasně barevné auto, nemůže si vás nikdo nevšimnout -- což může také vyvolat závist či dokonce dojde k poškození vozidla. Také policie si nejčastěji všímá (a pokutuje) řidiče zářivě červených sporťáků -- pokud je však dožene. Pro něco tak důležitého, jako je auto, nevolte barvu, která se vám nelíbí. Jestliže máte rádi žlutou a pořídíte si starou ojetinu, přemalujte ji. Podstatné je, že se líbí vám -- nemusíte potěšit nikoho jiného.

Velmi oblíbené jsou pruhy a další dekorace. Některá auta se mohou honosit hotovými freskami, často s mytologicjými motivy (čarodějové, draci, jednorožci atd.). Blatníky aut se zdobí plameny, lebkami či očima, někdy plameny olizují kapotu a dveře. Vyjadřují tak osobnost vlastníka -- je vidět, že auto je součástí svého "pána". Symboly jako oheň, proplétající se linie a lebky auto chrání, ať už si je jeho majitel toho vědom či ne.

V současnosti se pro auta používá několik rituálů. Abyste ochránili vozidlo z vnějšku, nasypte asi lžičku rozmarýnu, kopru a bazalky do pytlíčku. Vložte ho pod disk kola. Rotační pohyb bude pytlíčku neustále dodávat novou energii a přispívat tak k ochraně celého vozidla.

Uvnitř auta můžete použít bezpočet amuletů. Mají jej chránit před nehodami, krádeží a udržovat v provozuschopnosti. Vyskytují se v různých podobách -- zavěšují se na zpětné zrcátko, či se umísťují na palubní desku, do přihrádky nebo pod sedadlo.

Používejte jakákoliv kouzla, která vám vyhovují. Oblíbené jsou předměty či kresby s mystickými motivy, ale jako ochrana mohou působit i další rituály.

Výborným nástrojem magie, ideálním pro rituály spojené s autem, jsou krystaly křemene. Sežeňte si malý krystal křemene. Zaparkujte auto, zůstaňte sedět uvnitř a držte kámen v ruce. Vizualizujte, jak je auto a vše, co k němu náleží, ochráněno před nebezpečím.

Představte si, že se auto "koupe" v záři magického světla (obvykle modrého, bílého či fialového). Dá se na něj spolehnout, nikdy neselže. Když už je krystal nasáklý ochrannou energií, dejte ho na nějaké bezpečné místo uvnitř auta. Můžete ho dát do přihrádky, pověsit na zpětné zrcátko, nebo na něj vyrobit speciální pytlíček. Krystalový křemen se používá v mnoha rituálech, lidé ho nosí jako šperk, tak proč jím neochránit i auto?

Rovněž můžete vyzkoušet "dinosauří kouzlo"; kupte si nebo namalujte obrázek divokého zvířete, ze kterého jde hrůza. Hodí se třeba umělohmotný stegosaurus, zakoupený v hračkářství, nebo si do balzového dřeva vyryjte draka a vybarvěte ho barvami či fixy. Položte zvíře na přístrojovou desku a ve své fantazii ho oživte. Vyšlete mu energii, jako impuls, aby chránilo vaše auto.

Palička česneku (či sůl) v autě vám rovněž poskytne ochranu, ale pokud vám česnek zrovna moc nevoní, nedoporučoval bych ho v autě používat. Podle tradice má stejný účinek jakýkoliv červený předmět.

Další možností jsou pytlíčky s bylinkami, namíchanými speciálně pro ochranu auta. Takovéto amulety se dají vytvořit velmi snadno a autu v obtížných situacích určitě pomohou. Smíchejte:

kostival (ochrana během jízdy),
kmín (ochrana proti krádeži),
rozmarýn (ochrana proti krádeži),
jasan (ochrana proti nehodám),
pelyněk (ochrana během jízdy),

a navlhčete olejem z kadidla či růžové pelargonie nebo mastí z aloe vera.

Směs promíchejte a nasypte na kousek červené látky. Hadřík převažte červeným či bílým provázkem a pytlíček dejte do auta. Jednou za pár dní jej promněte, abyste uvolnili energii. Až z amuletu vyprchá, vyrobte si nový.

Za zvláštním účelem si na zpětné zrcátko věší dvě byliny. Pelyněk chrání před nebezpečnými silnicemi a jitrocel před negativními energiemi, se kterými se na svých cestách můžete setkat.

A teď jedno italské kouzlo. Vezměte sůl, palmový list, malý zlatý růžek a nůžtičky či nožík. Zabalte je do bílého plátna, převažte červenou stužkou a uložte do skříňky. Vaše auto tak bude chráněno před vším zlým.

Sebe a další pasažéry ochráníte tak, že vetřete trochu ochranného oleje do bezpečnostních pásů.

V autě také můžete pravidelně pálit vůni. Možná vám to připadá divné, ale důvod je nasnadě. Auto se provoní  a zároveň očistí od negativních energií. Z hlediska bezpečnosti se nejlépe hodí pálit kužele nebo vonné tyčinky v popelníku.  Nebí to obyčejný popelník, přemýšlejte o něm jako o kadidelnici. Vyberte si vhodnou vůni -- kadidlo, vhodné je i santalové dřevo či myrha. Zaparkujte na bezpečném místě, stáhněte okénka a zapalte vonnou tyčinku či kužel.

Existuje i několik magických pravidel pro řízení. Nikdy například nevjíždějte do vzdušného víru či oblaku prachu., přinese vám smůlu. Nejenom se tak zanáší vzduchový filtr a znečišťuje auto, ale víry také vnášejí chaos a zmatek do vašeho života.

A ještě jedno mnohaúčelové kouzlo pro řízení: než se vydáte na nějaký delší výlet, vezměte mapu oblasti, kterou budete projíždět, tři svíčky, bílý provázek či červenou propisku (nebo pero s bílým inkoustem). Položte na stůl nebo na podlahu v garáži (pokud ji máte) mapu a vyznačte na ní plánovanou trasu (použijte mapu, kterou nebudete potřebovat, musí zůstat doma). Kolem celé trasy vyznačte červeným či bílým inkoustem kruhy ochranné energie.. Dále na mapu zakreslete ochranné symboly (například hvězdy) a symboly života (například egyptský kříž) a zapalte u nich tři bílé svíce tak, aby kolem cesty tvořily trojúhelník. Nechejte svíčky chvíli hořet a představujte si, jak se se svými společníky bezpečně dostanete na místo určení. Zhasněte svíčky, srolujte mapu. pečlivě ji převažte bílým provázkem a uložte na místo, kde ji nikdo až do vašeho návratu nenajde. Až se vrátíte, sundejte provázek (aniž byste ho rozvázali) a i s mapou ho zničte.

Garáž -- domov automobilu je důležitou součástí magické domácnosti. V minulosti se dopravní prostředky parkovaly venku pod přístřešky či v kůlmách a někdy dokonce i doma -- spolu s kravami, slepicemi a dalšími zvířaty.

Garáž znamená více než prádelna s olejovými skvrnami, lemovaná ponkem a nářadím. Aby v domě bylo všechno, jak má být, musíte ji chránit a zapojit do magické domácnosti.

Pokud se garáž nevyužívá pro parkování vozidla, může se proměnit v místo zasvěcené magii. Vedle kladiv, hřebíků a pil se odedávna na pracovní stoly vyrývaly symboly, obrázky nebo se v jejich blízkosti sušily´bylinky.

Nechejte pracovat fantazii. Postavte si v garáži oltář či magický stoleček, potřebné ingredience přechovávejte ve skříňce a dejte magii volný průběh. Někteří lidé v garáži ukrývají celou okultistickou knihovnu (co by řekli sousedé, kdyby ji viděli u vás doma?).

Pro větší pohodlí si můžete garážová vrata na trvalo utěsnit a dát do garáže topné těleso. Na podlahu položte koberce s magickým vzorem a do oken pověste záclony nebo pěkné barevné závěsy, aby vás nemohli okukovat zvědavci.

Jako magický oltář můžete použít čistou lavici či stolek, na který rozmístíte posvátné obrazy nebo sošky, svíčky, symboly, nádoby s vonnými oleji a další magické předměty.

Nyní můžete uvnitř bývalé garáže naplněné nádhernou vůní, mihotavým světlem svíček a třeba i tóny Magické flétny a ukrytého magnetofonu nerušeně zaklínat či vyrábět magické předměty i kouzla.

Jestliže máte garáž sucho, dobře izolovanou a odvětrávanou, pak představuje ideální místo pro sušení bylinek. Zavěste je z trámů, aby mohly usychat pozvolna.

I ti, kteří svou garáž neproměnili v magickou místnost, by ji měli pravidelně čistit od negativní energie, stejně jako zbytek domácnosti. Tajé do garáže můžete umístit stejné ochranné předměty, určené k odhánění nezvaných hostů, jako v celém domě.

Čas od času do garáže přineste zapálenou kadidelnici, tím ji vyčistíte a spojíte její energetické pole se zbytkem domu.

Čarodějná láhev, speciálně pro garáž: Do dózy se šroubovacím víčkem vložte staré rezavé hřebíky, šrouby, matice, skoby, kousky drátů, připínáčky a další ošklivé nebo ostré předměty, které se po garáži volně povalují. Pořádně zameťt e podlahu. Posypte jí pár hrstmi soli, znovu ji zameťte a ze zametené soli odsypte do sklenice. Uzavřete láhev víkem a hledejte ideální místo na úkryt. Naleznete je za následujícího zaklínání. Procházejte se se sklenicí po garáži a opakujte:

Zmetku a zmare
ZMIZ!
Zmetku a zmare
ZMIZ!
Zmetku a zmare
ZMIZ!

Až čarodějnou láhev umístíte na správné místo, zapalte kadidlo. Tak celý obřad zpečetíte.


Četli jsme si z knihy Přírodní magie v domácnosti, kterou napsali Scott Cunningham, D. Harrington. Knihu vydalo v prvním vydání nakladatelství Fontána v roce 2004. V zásilkových knihkupectvích je již většinou rozebraná; objevil jsem ji však ještě v knihkupectví Hledající -- podívejte se však raději na jejich webové stránky, máte-li o ni zájem.


Jakákoliv magie vám ovšem nepomůže, pokud se budete na silnici chovat tak, jak je často k vidění. Automobil opravdu je jen dopravní prostředek a nesmí sloužit jako vizitka velikosti majetku svého pána nebo paní. Není to sice pravidlem, ale těmi jedovatými výbojkovými reflektory jsou vybavována luxusnější a tudíž dražší auta. A stalo se podivným zvykem, že takovému autu lidé zbaběle uhýbají z cesty div ne do příkopu. Není divu, že se majitel pak chová ještě arogantněji ... po vzoru bývalých Tatrovek 613 s rudými majáčky a světelným STOP, znakem absolutní přednosti v jízdě papalášů KSČ. Tehdy si tu přednost vynucovali -- proč teď podobným "nadlidem" ji přiznávat dobrovolně?


zpět na Stránky s nádechem tajemna

Zpět k Mostu ?

JL