U doktora Kittela na podzim 2010

O Kittelově domě a jeho okolí jsem psal naposledy v roce 2008. Pak se nějak stalo, že jsem se do těchto končin dva roky nedostal - ale o to raději plním svůj dluh teď, na podzim roku 2010. Slyšel jsem dvě rozporuplné verze o tom, jak to tu vypadá. Jedna pravila, že došly peníze a stavba byla pozastavena. Druhá pak, že tu měla být otevřena nějaká expozice týkající se doktora Kittela. A jak se ukázalo, obě byly pravdivé, Ovšem expozice není otevřena v Burku jako takovém, ale v domě nad ním, který prý býval hospodářskou budovou. Bohužel, muzeum je otevřeno jen od května do září, takže mohu posloužit jen odkazem na jeho internetové stránky.

Poznamenávám, že jak se zdá, ustálil se způsob psaní doktorova jména na Kittel a skloňovat se bude i s tím "e" - tedy Kittelův dům, o doktoru Kittelovi a podobně. Přizpůsobuji tomu tedy i své další texty.

 

 

Porozhlédněme se, co nového. Fara má již střechu ve zcela perfektním stavu. Také okolí je upravené a čisté; zdobí jej jen podzimní koberec z listí. Děti tu sbírají kaštany a pranic je netrápí, proč tu byl postaven ten veliký morový sloup.

 

 

Kostel svatého Josefa prý dal doktor Kittel postavit jako úlitbu Bohu za své praktiky, které zaváněly čarodějnictvím. Co je na tom pravdy, to se si nedozvíme. Co je ale jisté je to, že letos - tedy v roce 2010 - uplynulo úžasných 250 let od chvíle, kdy byl kostel vysvěcen.

 

 

A k tomu krásnému výročí se kostel dočkal opravdu skvělého dárku - nové střešní krytiny ... Pánové na střeše pracující viděli, jak na ně mířím objektivem, a zaslechl jsem, jak jeden druhému radí, aby se usmíval, až bude padat; že je v záběru.

 

 

Zázračný pramen tu vytváří studánku s úžasně čirou vodou. Je jen škoda, že tu není vytvořen nějaký odtok - na hladině plavou různé nečistoty naváté sem větrem a pokud si člověk chce nabrat vody, musí chtíc nechtíc šlápnout na kraj vodní hladiny přetékající přes schůdky. Ostatně - můj "postřeh" není nic nového; touto problematikou se zabývá článek Oprav se dočká  léčivá studánka z Jabloneckého deníku.

 

 

A již tu máme vlastní Kittelův dům. Práce prý byly pozastaveny, neb nejsou již v tuto chvíli peníze na další stavbu. Budova je ale zabezpečena proti povětrnosti, jak to v daných podmínkách šlo. Střecha sice nemá žádnou krytinu, ale asfaltová lepenka snad chvíli vydrží.

 

 

Okna jsou ale zaslepena jen nějakým papundeklem, do kterého kdosi bůhvíproč nadělal pečlivě díry. Ze strany od kostela je již hotová ucelená vchodová část, dole se veranda s vchodem teprve buduje.

 

 

Mohutné klenutí sklepů je tu a tam podepřeno smrkovými stojkami, jen část v pravém dolním rohu (při pohledu zdola) zřejmě bylo zabezpečit důkladněji. Jinak se zdá, že sklepní objektu drží stále dobře pohromadě,

 

 

Přízemní část svítí dřevem a tu a tam i hotovými částmi zdí. Pečlivě byla opravena i kamenná část obvodového zdiva severní stěny (na snímku vlevo). Některé kamenné části domu zůstávají tak původní; z dřevěných konstrukcí nešlo zachránit nic.

 

 

Také v patře zůstaly některé části vnitřních zdí zachovány. Stropy jsou tu dosud nezakryté, takže jsou vidět impozantní krovy Burgu. Až vás ale zamrazí, když si představíte, že dveře nejsou dole nijak zajištěné a může se sem dostat kdykoliv kdokoliv - a jak snadno by tu mohlo dojít k požáru, to není třeba zdůrazňovat.

Perspektiva dostavby

A jak je to vlastně s tou dostavbou? Nalezl jsem článek, který vyšel v Jabloneckém deníku pod názvem Kittelův dům čeká na milióny.

Obec Pěnčín žádá o desetimiliónovou dotaci. V roce 2012 chce kolaudovat Kittelův dům.

Slavný Kittelův dům je z nejhoršího venku. „Loni se nakupily problémy, v havarijním stavu byla celá severní stěna,“ vysvětlil Milan Špika, starosta Pěnčína. Opravena je ale již kompletní střecha, uvnitř v přístavku je nová dlažba, místnosti v přízemí jsou vyštukovány, nahazuje se již v prvním patře.

Peníze na opravy památek chybí, Pěnčínští se proto snaží dosáhnout na dotace z Evropské unie. „Zkoušíme to již po několikáté a věřím, že nyní máme velkou šanci,“ doplnil starosta. Obec žádá o více než dvacet miliónů korun, které budou doplňovány ze zdrojů ministerstva kultury, jež se však rok od roku snižují. I tím se doba rekonstrukce stále prodlužuje.

„Což je velký problém, vždyť dům se opravuje již od roku 2004,“ dodal Špika, který ale zároveň ministerstvu nezapomene poděkovat. „Bez jejich pomoci by jsme ani náhodou nebyli s opravami tak daleko,“ vysvětlil starosta.

Od ministerských úředníků totiž chodí na účty obcí stále menší peníze určené na opravy památek. Zatímco Pěnčín dostával před lety na opravy Burku více než dva milióny korun ročně, loni to byl milión jen jeden a letos získá možná necelých sedm set tisíc korun. „Pokud tyto peníze nová vláda ještě nepokrátí,“ povzdechl Špika.

Díky vyhlášení havarijního stavu se podařila zcela opravit severní stěna Burku, tedy slavného Kittelova domu na Krásné, části Pěnčína. Letos musí stavaři staticky zajistit spodní zeď . Daří se kultivovat i další památky začleněném v takzvaném Kittelovsku. Letos mají kompletně doopravit střechu i s věží na kostele.

Úspěšně se rozrůstá i Muzeum Doktora Kittela. „Dodělali jsme zahrádku a stále dolaďujeme interiéry. Zcela nás to pohlcuje,“ popsal Jan Vokurka, jednatel firmy Kitl, který se o výstavbu a chod muzea nejvíce zasloužil. Na kontě veřejné sbírky na záchranu Kittelovska je nyní čtyřicet pět tisíc korun. Obdobná sbírka, kterou pořádá obec vynesla prozatím o dvacet tisíc méně. „I když se to někomu může zdát málo, myslím, že je to dost. Dobrá je každá koruna,“ uvedl Špika.

Obec má s Burkem velké plány. Pokud se vše podaří podle harmonogramu, který si připravila, měla by být celá stavba zkolaudována v roce 2012. Uvnitř by poté mělo vzniknout muzeum doktora Kittela, informační centrum, ve sklepení by měla být otevřena expozice archeologických vykopávek z naleziště neolitické těžby a zpracování kamene nedaleko Černé Studnice.

Ostatně, lidé zajímající se o tento archeologický zázrak ho chtějí turisticky propojit s dalšími lokalitami Pěnčínska. „Vedle přírody a Kittelovska by se lokalita mohla stát dalším lákadlem obce,“ poznamenal archeolog Petr Šída.

Poznámka - informace o sbírce, kam lze na záchranu památek přispět, najdete na stránkách Kittelovsko.

Další články o Kittelově domu v Říši snů


zpět na Stránky s nádechem tajemna

Zpět k Mostu ?

Vlk Samotář (JL )