Bájný pták Fénix existuje ... ?

V semaforském pojetí Kytice je v baladě Bludička scéna, kdy Jiří Suchý cituje z rukopisu své knihy Lexikon bytostí nadpřirozených. Dostane se až k heslu Ohnivý muž. Říká: "Podle svědectví některých členek divadla Semafor ohnivý muž už neexistuje" ..... po chvíli zamyšlení dodá  .... "Kecaj !!!"

Možná, že ale Fénix existuje (a nejen onen časopis...). V noci před Slunovratem roku 2004 jsem se s ním setkal a vyfotografoval ho - respektive to bylo obráceně, ale to je jedno.

Doma na dvorku stál kbelík s vodou, ze kterého během dne tankoval náš Benýsek, jsa žízniv po věčném zahrabávání, vyhrabávání, přenášení, odnášení i jiných manipulacích s míčky, botami i jinými neupevněnými předměty ve svém okolí. Pak přišel mráz a kbelík se Benýskovi stal obřím nanukem. Aby se kbelík neroztrhl, opatrně jsem z něj ledovou homoli vyklepnul - třeba ji bude pes používat jako svérázný patník ... Uvnitř však byla ještě nezamrzlá dutina, takže vznikla pozoruhodná ledová nádoba o síle stěn asi tak 10 centimetrů - psovi se velmi líbila. No a mně napadlo, že bych se mohl pokusit vyfotit, jak to vypadá, když v takovém ledovém kbelíčku hoří svíčka.

V noci před Slunovratem, tedy z 20. na 21. prosince jsem si z adventního věnce půjčil zbytek jedné ze svíček a fotil. Pro jistotu několikrát, ono se něco rozhýbá, něco ta pitomá automatika nezaostří, jak si to člověk představoval. No a druhý den jsem v počítači stáhnul příslušné soubory a prohlédl si výsledek. Obrázky to jsou ... no, pro někoho třeba zajímavé, pro jiného pitomost (jak někdo může fotit svíčku za kusem ledu ...). Ale poslední dva se trochu vymykají z řady. Podívejte se na tenhle:

Nechci vás ovlivňovat, ale hrou barev a stínů v ledu a jeho bulinkách se tu vykreslila podivná postava. Připomíná mi ptáka s pootevřeným zobákem, s ohnivým chocholem na hlavě, který se pomocí křídel právě hodlá zmocnit ohně. Objímá plamen a snad z něj nasává energii. Byl jsem upozorněn, že vpravo dole jsou další výjevy. Mně to připomíná dva psy za sebou, z nichž první vbíhá do malého otvoru ve svíčce. Ale fantazii se meze nekladou...

Druhý obrázek (který ve skutečnosti předcházel tomu výše uvedenému) je snad ještě podivnější.

Tady těch obličejů a očí můžete vidět spousty a spousty. Tak třeba vpravo dole by to mohla být vlčí hlava dívající se s přivřenýma očima z temnot ... určitě tu ale každý najdete něco, co jeho fantazie pojmenuje či ani pojmenovat nedokáže. Proč vidět všechno jen očima realisticky uvažujícího člena technicky vyspělé (?) civilizace? Vždyť může být hezké se nechat unést do říše fantazie a snů ...


zpět na Stránky s nádechem tajemna

Zpět k Mostu ?

JL