Stromy žalují ...

Každé jaro se odehrává malý zázrak. Jedna z ulic v Brandýse nad Labem, kousek od místa, kde bydlím, se změní v nevěstu v bílých a růžových svatebních šatech. Ta nádhera vydrží dva nebo tři týdny, podle toho, zda přijde či nepřijde nějaký prudký liják s větrem a kapky deště se nezmění v růžové slzy okvětních plátků. Je to krása, ať se na stromy díváte za plného světla nebo v podvečer, kdy všechno podbarví narudlá záře zapadajícího Slunce - a nebo i v noci, ve světle reflektorů vašeho auta.

Jednou za čas však přijdou muži s pilami a bez milosti stromy ořežou. Říká se tomu odborný zásah, ale ve skutečnosti to vypadá tak, že se vezme pila a uřízne se vše, kam dotyčný pracovník dosáhne. Prořezání uschlých nebo poškozených větví by stromům jistě pomohlo, ale tohle? Typické košaté koruny japonských třešní se tak změní v karikatury topolů. Letos moc květů nebude. Škoda. Překážely někomu? Nebo se jen někde prostě měl odfajfkovat splněný úkol?

Stromy žalují , ale nikdo je neslyší. Myslí si snad o nás, jak by nám asi nám, lidem bylo, kdyby tém, kdo se liší od ostatních, prostě třeba zkrátili nohy, ohoblovali nos nebo přebarvili pastelkou oči?


JL

Zpět na stránky Zelených přátel ...

Zpět k Mostu ?