Růžová rána barbarsky pohřbily motorové pily

V Brandýse nad Labem je jedna ulice, který bývala několik týdnů v roce pohádková ... Jenže v této racionální době není na pohádky čas a místo. Máme přece normy, výkazy, nařízení a hlášení ... tak k čertu s pohádkami !!!

Rok 2001

První snímek rozkvétající Tylovy ulice jsem pořídil v dubnu roku 2001; zřejmě se tehdy zima trochu protáhla, takže stromy teprve začínají kvést. Bývala to chlouba Brandýsa nad Labem, přesněji řečeno jeho části Vrábí. Dlouhá alej japonských třešní měnila první jarní týdny v neskutečně nádhernou pohádkovou podívanou ... Bílé a růžové květy vytvořily něžnou klenbu, která byla krásná za východu Slunce, ale také i za plného slunečního jasu, samozřejmě i při Slunce západu - a pokud jste tudy procházeli za úplňkové noci ...  měli jste pocit, že jste v jiném, lepším světě.

 

 

Rok 2002

Březen za Úplňku

Duben

Rok 2003

 

Čas od času se bohužel stávalo, že někde někdo potřeboval vykázat činnost. I přijelo auto a motorové pily během pár desítek minut změnily pyšné stromy v žalostná torza, ze kterých zbyly jen ty nejsilnější holé větve. Už tehdy jsem si na toto téma dovolil napsat článeček - Stromy žalují. Stromy to však byly vitální a většinou plně obrazily - jen znetvořené pahýly, kde ze silných větví vyrazil nový obrost, žalovaly na "odborníky" pletoucí si řez stromů se sklizní proutí z košíkářské vrby. Stávalo se to - ale stromy žily dál.

Rok 2004

l

 

Rok 2005

 

Rok 2006

 

 

Jednoho zimního dne začátkem roku 2006 se na stromech v Tylově ulici objevily cedule, že se toho a toho dne bude provádět prořez a že si mají lidé přeparkovat. To bylo o víkendu - a jednoho dne večer jsme nevěřili svým očím - prořez? V trávníku i přes noční tmu svítí pět čerstvých pařezů. Jak je z fotografií vidět, stromy nebyly nijak napadené, aby mohly uhnít a na někoho padnout jako bohužel se to stalo s těmi topoly ve Vestci. Údajně byly napadené v koruně ... znělo vysvětlení z Oficiálních Míst ... Moje dcera v té době zakončila studia na Zemědělské univerzitě a tvrdí, že to je nesmysl ... Bylo potřeba někde odfajfkovat výkaz činnosti? Prý budou stromy nahrazeny. Pařezy zůstaly a z posledních sil začaly obrážet ... Barbarství ...

Ano, stalo se ... na podzim se objevilo několik nových stromů. Nevypadaly příliš na japonské třešně ... A také nebyly - jsou to "obyčejné" jeřabiny, kterých je všude kolem plno - a vysazené podivně hustě, že zasahovaly i do míst, kde třešně dosud rostly. Pojali jsme neblahé tušení. ...

 

 

Rok 2007

Tušení se bohužel splnilo. Bez jakýchkoliv vyhlášek - sobota 10. února se stala pro Tylovu ulici dnem smutku a hanby. Přijíždí dodávka s nápisem Zahradnické práce Herain - Stejný a po celý den se ozývá řev motorových pil. Na to, že se jedná o "odbornou firmu" si počínají barbarsky- prostě šmik, šmik - a po uřezaných stromech zůstávají pařezy, mnohdy i dost vysoké (viz první obrázek zleva). Na můj dotaz, co jim ty stromy udělaly odpovídají, že nic, že jim to ale nařídila ta paní z odboru životního prostředí. Chápu, že dělají jen zadanou práci a že osobně za to nemohou, tak se snažím moc nenadávat. Ale podívejte se na ty pařezy - byly to naprosto zdravé stromy. A těžko někdo namluví, že byly napadené nebo nějak nebezpečné svému okolí. Na rozdíl od mnoha jiných přežily uragán Kyrill bez ztráty větvičky - jaké chce kdo ještě vysvědčení? Ty pařezy tam s největší pravděpodobností zůstanou - a jak se zdá, tak pěknou řádku let .... Zpočátku ještě párkrát obrazí nesmělými proutky, jako to udělaly ty loňské - pak ale zase přijede "odborník", proutí zuráží a pařezy tu zůstanou jako mlčenlivé pomníku lidské hlouposti. Životní prostředí  ... ?

Ať si "Tam Nahoře" říkají a zdůvodňují co a čím chtějí - ta krásná ulice už tu nikdy nebude. Zbytečná práce a zbytečné výdaje - ty stromy nás tu mohly těšit ještě pěknou řádku let.

 

 

Několik stromů tam zůstalo. Jeden z nich již dokonce začal kvést v lednu - a díky podivnému vývoji klimatu byly živé již i ty, která vykáceli. Kdy dojde řada na ně? Zastane se jich někdo? Skončí už tyhle úpravy městské zeleně připomínající sekání louky motorovou sekačkou?

 

 

Nádherný zdravý strom rostl dokonce i v místech mezi vjezdem do dvou garáží - jeho kmen byste neobejmuli. Byl to suverénně král všech stromů v ulici. Nikomu nepřekážel - a byl naprosto zdravý. Teď tam již týden leží tyhle jeho pozůstatky.  Qui bono ? Životnímu prostředí? Těžko ...

Jistě nejde jen o Brandýs nad Labem ... Je to přece jednoduché - i když stromy cítí bolest jako my ... nekřičí a nebrání se ... Lze si na ně dovolit cokoliv. Beztrestně ... Beztrestně ???


K tomu jeden příspěvek čtenáře

Tak, a ještě jedno téma ke vzhledu krajiny. Všimli jste si,že dnes už neumíme vysadit a udržovat aleje podél cest a silnic? Dožívající aleje jsou nanejvýš dosazovány stromky s nevalnou životností,v nepravidelných rozestupech a udržované tzv. odborníky. Ti třeba začátkem tohoto týdne takto "zprznili" alej mezi Dřevčicemi a Podolánkou. Je jasné,že stromy nemohou zasahovat do polí ani do silnice, ale úroveň toho prořezu je velice nízká. Pominu estetickou stránku a to, že řezné rány nejsou nijak ošetřeny, na to první není čas a na to druhé peníze.. Ale pohled na ponechané"věšáky" (větve uříznuté 10 cm od kmene), větve přeřezané zhruba v polovině, zatrhanou kůru a tak podobně, ve mě vyvolává otázku, jaké je myšlení člověka, který tu pilu držel v ruce. Vždyť udělat to pořádně by nedalo víc práce.

S pozdravem
S.Svoboda

A vyjádření firmy, která stromy kácela ...

Dobrý den, právě jsem dočetl Váš článek o mojí firmě a kácení "Sakur" v Brandýse nad Labem. Naprosto chápu rozčílení autora článku a nechci se k tomu nijak vyjadřovat. Už to určitě udělala ing.Vaculová z OŽP MěÚ. Jen by mi přišlo fér, kdyby jste tam napsali, že jsem konal dle objednávky města v souladu s normou a bezpečností práce. Takhle to vypadá, jako že jsme nějací barbaři s motorovou pilou a jen tak si někde občas něco pokácíme. Děkuji, s pozdravem D.Herain

Což tímto činím ...


 

Bože, pomoz mi pokojně přijímat věci, které nemohu změnit,
dej mi odvahu měnit ty, které změnit mohu,
a moudrost, ať je od sebe dokážu odlišit.

Sv. František z Assisi


 

Uplynul týden ... a je tu hrst názorů

Přišly i verše !

Úvodem ... jako jedna z prvních reakcí ... dokonce přišly verše (!!!)

S úctou Vás pane zdravím
 a toto pravím:
Ten, kdo se cítí "malej",
pokácí jakoukoliv alej.
Ten, kdo se nemá rád,
je mu jedno  co "ukrad".
Ten, jenž Láska pro něj není zdrojem,
natírá se černým lojem.
Ten, který na Zemi jen živoří,
nenávistí hoří - je mu jedno co kdy boří.

Nenechávejme všechnu bolest bez povšimnutí, tím, že svojí lodí v Lásce přimějeme i druhé k plutí.

Luphanie

Děti Země radí ...

Dobrý den, doporučoval bych Vám požádat místní odbor životního prostředí, aby Vám poskytl kopie rozhodnutí, kterými povolil kácení předmětných stromů. Pokud odmítnou, dejte případně vědět a můžu Vám pomoci sepsat oficiální žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím. To je asi jediná cesta, jak zjistit důvody ke kácení stromů. Samozřejmě se často dějí případy, kdy je kácení zcela zbytečné a neodůvodněné, což je v rozporu se zákonem! Viz úryvek ze zákona č. 114/1992 Sb.:

§ 8
Povolení ke kácení dřevin
(1) Ke kácení dřevin je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody, není-li dále stanoveno jinak. Povolení lze vydat ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin.

Případně Vám pak můžeme navrhnout nějaký další postup, ale v tuto chvíli je asi opravdu klíčové získat příslušná rozhodnutí. S pozdravem a přáním mnoha úspěchů

Martin Hyťha, místopředseda Dětí Země

Stromy a život ...

Děkuji za Váš dopis i upozornění. Mám také velmi rád stromy a velmi mě bolí jejich zbytečné kácení. Jestli chcete mám možnost Vaše upozornění poslat a doporučit na zajímavé stránky www.gnosis9.net se kterými spolupracuji a dodávám jim články o stromech. Tyto stránky mají velkou návštěvnost a zabívají se i přírodou. Určitě by zveřejnili i Váš odkaz. Vím, že uředíci si dělají stále co chtějí a je to často boj s větrnými mlýny, ale mlčet by byla ještě větší ostuda i bolest tohoto národa. Věřím, že i za tyto činy se budou muset zodpovídat před zákonitostmi celého stvoření a vesmíru! "Co zasadíš, to sklidíš"!!!

S pozdravem Karel Kříž
 www.stromyazivot.cz

Přátelé stromů, je to vážně děs co se děje na naší zemi vůči těmto nádherným nádobám života a dávající síly nám všem. S pohledem na takovéto fotografie a činy bych chtěl slyšet prezidentovu reakci, že prý se nikdy nezacházelo s přírodou lépe než teď. Tak s tímto nemohu souhlasit a jistě i mnozí z Vás. Mnozí teď využívají situaci po té slavné vichřici či orkánu ke kácení mnoha dalších stromů, prý z obavy před nebezpečím spadlých stromů. Když se podíváte na tu krásnou alej třešní, která v Brandýse padla za nás všechny, je to vážně smutné. Jak krásné bytosti oděné v barvách květů těchto stromů museli odejít z naší země. Neslyšíme jejich pláč, ani bolest, nevidíme smutné pohledy očí, které pozorovali tento svět v tichosti a ve smíru s námi i přírodními zákony. Splňovali vůli Nejvyššího ve své službě pro celé stvoření. Lidé se opět postavili proti přírodě a Stvořiteli. Za tyto činy jsme odpovědní, a ti co vykonávali - konají vůli úředníků a svou vlastní bez citu a odpovědnosti, budou stejnou měrou sklízet ze své setby. Pane Kukliš, děkuji za rychlou reakci a pomoc. Tomu říkám spolupráce bez předsudků.

(Pan Karel Kříž již na Gnosis9.net)

Píše Zdenka Květinka

Vážený neznámý Vlku samotáři,
našla jsem tvůj příspěvek, kde tvoje srdce křičelo nad křivdou některých lidí. Nejsi sám. Je nás pravděpodobně více. I já vím co to je když pokácí nesmyslně strom. Mě se stalo něco podobného. Bohužel bydlím zatím v paneláku, ale protože jsem vyrostla na vesnici, umím vnímat. No a před naším panelákem byla krásná vzrostlá, pravděpodobně hodně stará olše. Kmen měla hodně hodně veliký. A sobci zde jen proto,že pouštěla z listů šťávu a oni pod ní parkovali svoje plechovky /auta/ a tím ona chudinka za to dostala ránu, že ji porazily. Když ji káceli bylo mi opravdu úzko. Také mám auto, ale nikdy bych kvůli krásnému stromu nic takového neudělala. Bohužel nemám z tohoto nádherného stromu žádnou fotografii, mě to nenapadlo. Já ji mám uchovánu jen v srdci. Byl to také zdravý krásný veliký strom, který dělal službu, že nebylo vidět na rozpadlé barabizny za ní a taky kryla popelnice. Teď to mají za trest na očích, ale jim to asi vůbec nevadí.

Jinak také zřizuje internetové stránky a až budou hotové, dovolím si tě na ně pozvat.

S láskou
Zdenka

Z komentářů na Gnosis9.net

Ja bych si tipnul, ze ty tresne pokaceli na zakazku (za naky ten uplatek) pro nejake stolare, tresnovy obklad je celkem drahy. kde zkoncily? jinaci duvod co me napada uz je jen zavist sousedu, z jinaci ulice...
Iama

Je to zřejmě obrovský byznis. děje se to všude a ve velkém. na dotaz u úřadů jsem se dozvěděl, že budou vysazeny nové a ještě na to dostanou dotaci......
fanda

Já bych předělal zákon a tohle bych klasifikoval ja vraždu. Z a to by měl jít někdo sedět. Minimálně přijít o místo a dal bych mu tučnou pokutu jen tak z principu. Hodnota tý zeleně je samozřejmě nevyčíslitelná.
?

O tom, že se někde v našem městě pokácely stromy, se většinou dozvím, až když jedu náhodou kolem a koukám - tady přece byly stromy! Někde se díky včasnému zásahu občanů podařilo zbylé stromy zachránit. Na jinak novém náměstí nebo chodníku se vzrostlé stromy nádherně vyjímají. V Německu jsme byli svědky stěhování vzrostlého stromu o kus dále - to jsem u nás neviděl.
Mirek

Někde si umí stromů vážit. U nás ti vypatlanci myslej akorát na sebe. Myslím úředníky (většinu úředníků).
Jan

A dále ...

Dále bych chtěl poděkovat vynikající Wahlgrenis, že také okamžitě a bez váhání dala své stránkyve prospěch stromů  ... Jestli její stránky neznáte, určitě je navštivte, Nebudete litovat ...

Informace jsem dále posílal na stránky Arniky, EnviWeb, Příroda.cz, hnutí DUHA a na server iBrandýs. Teď je čtvrtek, 22.2. 2007 odpoledne - týden po zveřejnění informací.  Z žádných ze jmenovaných stránek mi neodpověděli vůbec. Pokládal bych za slušnost tedy zareagovat alespoň nějak - byť třeba "neotravuj", ale prostě zareagovat. Zvláště mě zklamali na Příroda.cz, kde je na téma stromů rozsáhlá diskuse a také server iBrandýs, kterého by se to mohlo týkat nejvíc - tepou se zde nešvary ve městě ... zřejmě ale jen cíleně... No nic, člověk si názory formuje za pochodu ... a třeba není všem dnům konec.


JL

 

Zpět na stránky Zelených přátel ...

Zpět k Mostu ?