Nový prales

Následující zpráva mi přišla mailem. Chodívají různé věci - od naprostých nesmyslů až po informace závažného charakteru. Následující informace však Říše snů ráda slyší a zveřejní ...

Vlk Samotář


Vážení přátelé, milí kamarádi,

dovoluji si Vám poslat informaci o možnosti podpory projektu Nový prales, který uskutečňuje naše občanské sdružení, kterého jsem zaměstnancem.

Nový prales nejen, že se těší mediální pozornosti, ale byl také zařazen na mezinárodní portál Czechtourismu Kudyznudy.

Lenka Najmanová


Nový prales plný života vyrůstá nedaleko Ještědu

Pokud se vydáte do lesů na Ještědském hřebeni, může se vám stát zvláštní věc. Uprostřed nevlídného a monotónního smrkového porostu se před vámi najednou objeví oplocenka a za ní les úplně jiný. Pestrý, svěží a barevný. Mezi smrky se zelenají mladičké buky, jedle či javory. Z toho pohledu i z neutuchajícího zpěvu ptáků přímo číší radost ze života. Je to les takový, jaký by měl být. Nový prales.

Na pozemcích Nového pralesa dříve rostly převážně jen smrky. Na původní louky je sem v šedesátých letech 20. století vysázel člověk a vytvořil tak umělou smrkovou monokulturu. V takovém „lese“ toho kromě jehličí a mechu moc nenajdete a spíš než o lese by se na mnoha místech dalo mluvit o smrkové poušti. Tento stav se rozhodlo občanské sdružení Čmelák změnit a v roce 2004 začalo budovat „Nový prales“. V rámci tohoto ve střední Evropě unikátního projektu vykupuje pozemky na Ještědském hřebenu a provádí jejich postupnou přeměnu. Nejdříve byl porost prosvětlen prořezáním smrků a do připravených míst bylo dosazeno více než 30 000 sazenic buků, jedlí, klenů, mléčů, jasanů, jilmů a ptáčnic. Tyto stromky sázela veřejnost během exkurzí, dobrovolníci z celého světa, ale i odsouzení v tzv. alternativních trestech.

Nový prales dnes tvoří pět pozemků o celkové rozloze 35 hektarů. Cílem je tyto plochy postupně propojit v jediný, druhově pestrý a ekologicky plnohodnotný les, kde vedle sebe budou růst staleté stromy i tisíce mladých semenáčků. Nejde o vytvoření nepřístupné rezervace – Nový prales bude harmonickým prostředím nejen pro rostliny i živočichy, ale také pro lidi. Svůj domov tu naleznou i druhy, které se v naší krajině již téměř nevyskytují.

Občanské sdružení Čmelák zatím doporučuje návštěvu Nového pralesa během exkurzí, které několikrát během roka pořádá. Například v květnu a v červnu, kdy jsou spojené se sázením stromků nebo v srpnu, kdy můžete zažít i netopýří noc s ČSOP. Aktuální termíny se dozvíte na uvedených webových stránkách. Na podzim 2010 bude pro veřejnost otevřena i první naučná stezka.

 

 

To ale není vše

Nový prales je nominován do soutěže Ceny Kudyznudy. Už jsme se dostali do top10 regionu Českolipsko a Jizerské hory. Výherci obdrží přednostní propagaci Centrálou turistického ruchu Czechturism a vítěz dokonce 100 tisíc Kč!

Konkurence je docela veliká: ZOO LBC, Babylon, Grabštejn, Lázně Libverda, ale soutěžící jsou zařazeni do různých kategorií, takže určitě šanci máme.

Nebudeme kvůli tomu dělat extra velký humbuk a všechny obtěžovat s hlasováním. Kdybyste však opravdu chtěli pomoci ...

Chcete pomoci Novému pralesu vyhrát?

  1. Načtěte stránku na adrese http://www.toleti.cz/cenykudyznudy2010/hlasovani.html
  2. Na mapě vyberte region Českolipsko a Jizerské hory.
  3. Pod Libercem klepněte na kolečko označené Nový prales.
  4. Otevře se okénko s informacemi; v něm klepněte na tlačítko Hlasovat.

 

 

Jak jednoduché. Samozřejmě budeme rádi, pokud tyto informace rozešlete také svým přátelům.

RNDr. Lenka Najmanová, vedoucí oddělení pro přírodu -- spojení: +420 777 749 312  - lenka.najmanova@cmelak.cz

Čmelák - Společnost přátel přírody o.s. -- Švermova 32 - Liberec 10 - 460 10 - tel./fax 482 751 195 - www.cmelak.cz.


JL

Zpět na stránky Zelených přátel ...

Zpět k Mostu ?