Bylinky v srpnu

V srpnu, když půlnoční vítr věje, bez deště sluníčko hřeje…

Srpen je čas příprav na zimu. V tuto roční dobu je velký výběr bylin. Nesbírejte větší množství, než jste schopni upotřebit přes jeden rok. Snad tu bylinky budou i napřesrok a vy si pak natrháte čerstvé, protože ty mají více účinných látek.

Co můžete sbírat v srpnu

Nať

List

Květ

Plody

Můžete si zkusit nasušit různé plody na zimu - nejen na zobání, ale i do výborných ovocných čajů, jejichž přípravě se budeme věnovat právě v zimě. Dbejte na správné vysušení a uskladnění, aby vám vaše práci nezničily zhoubné plísně, pak byste vše museli vyhodit, protože tyto plísně jsou nebezpečné vašemu zdraví.
Sbírejte a sušte: černý bez, jablka, hrušky, maliny, ostružiny, rybíz černý i červený, meruňky, broskve, borůvky, blumy, špendíky, švestky, jestřabiny a lesní jahůdky.

Oddenek

Sbírají se nejen v srpnu...

Dál můžete sbírat bylinky, o kterých jsme mluvili v minulých článcích: bazalku pravou, borůvku brusnici, diviznu, dobromysl,heřmánek pravý i římský, hluchavku bílou, jablečník obecný, jitrocel kopinatý, kontryhel obecný, kopřivu dvoudomou, kukuřici setou, levanduli klasnatou, lnici květel, macešku violku, mátu kadeřavou i peprnou, mateřídoušku obecnou, měsíček zahradní, mochnu husí, ostružiník křovitý, přesličku rolní, rozmarýn lékařský, řebříček obecný, sedmikrásku chudobku, truskavec rdesno ptačí, třezalku tečkovanou, yzop lékařský.

Pár tipů pro vaše zdraví

Po únavném dni si můžete připravit velmi dobrou koupel z lučního kvítí nebo slámy. Z šištiček chmelu si můžete připravit odvar (přibližně z jedné hrsti) a omýt si po umytí vlasy, budou pak lesklejší a budou se méně lámat. Podobný účinek má i pivo. Na trudovitou a mastnou pleť s rozšířenými póry můžete zkusit nálev z řepíku lékařského (2 polévkové lžíce na 150 ml vody smíchané s rozředěným lihem). A ještě jablko - vypíná pleť, vyhlazuje vrásky a stahuje póry; nakrájejte ho a povařte v trošce mléka, vznikne vám báječná maska na obličej.

A trošku čarování…

Víte, že například vřes je vhodná rostlina pro kouzla lásky? Anýz zas podporuje krásu a mladší vzhled a celík zlatobýl pomáhá při věštění lásky.

Jak léčily naše babičky?

Co se píše v knize Léčivé rostliny v domácím užití od Antonína Ratha?
Rozrazil lékařský – na Šumavě a v Krkonoších je velmi hojný. Roste v suchých lesích, na vřesovištích a po okrajích lesích. V červnu, červenci a v srpnu sbíráme nať. Šťáva z čerstvé rostliny léčí spáleniny. Odvar sílí plíce a mírní zahlenování plicní. Odvar rozrazilu lékařského, divizny a anýzu léčí chrapot a tíži na prsou. Odvar dlužno sladiti medem. Migrénu zahání odvar a po něm užijeme levandulového oleje na kousek cukru. Pití denní odvaru rozrazilu lékař. Na lačný žaludek zahání počínající tuberkulosu. Při tom dýcháme páry z vařících se jedlových větviček, pryskyřice a kamence. Strava mléčná a procházky v lese. Sluneční lázně. Nemocný varuj se lihovin a kyselých věcí.

Vlk