Bylinky v prosinci

Mnoho sněhu v prosinci, mnoho trávy a ovoce ...

Naše bylinky už téměř všechny odpočívají, dopřejme jim tedy klid, aby načerpaly novou sílu a mohly nám všem růst pro radost. V těchto mrazivých dnech je ten správný čas na přípravu čajů. Odpočiňte si i vy jako naše bylinky u šálku bylinného čaje s knížkou. V této části vám nabídnu čaje pro chvíle pohody a čaje na různé zažívací potíže, které nás mohou potkat po svátcích nebo i během nich. Také se dozvíte o použití zeleninových šťáv. Povím vám co používaly naše babičky na zažívání.

Čaje pro radost

Bylinné čaje můžete používat jako léčebné prostředky, ale jsou i recepty, kdy čaj nepijete na nějaké obtíže, zkrátka jen tak. Dávkování: 1 – 2 čajové lžičky na šálek.

Tyto čaje můžete pít delší dobu, ale je dobré vystřídat složení směsi.

Čaje pro poruchy trávení

Bramborový salát, houbový Kuba s česnekem, smažený kapřík, cukroví, husa, kachna, zelíčko, čočka i různé Silvestrovské pochoutky spojené s alkoholem, nám v našem trávení mnohdy udělají pěkný zmatek. Můžete si jednoduše pomoci například takto:

Proti nadýmání

Pálení žáhy

Proti nechutenství

Proti průjmu ...

... a naopak na zácpu

Proti různým zažívacím potížím

Žaludeční potíže

Zeleninové šťávy

Pijte zeleninové šťávy, osvěží vás, jsou zdravé a léčivé! Víte že například:

Ze staršího receptáře: “Herbář” Aneb lidové léčebné prostředky Klot. Hopeové

Pilulky pro posílení těla - předpis číslo 2

Hořce tečkovaného gr. 3.0, aloé kapské gr. 3.0, reveně lékařské gr. 3.0, mýdla lékařského 1.0, plodů jalovcových gr. 0.2, pískavice obecné gr. 0.2, chebdí gr. 0.2, feniklu obecného gr. 0.2. Hotových pilulek má býti 50.

Složený olej k mazání - předpis číslo 3

Oleje rozmarinového gr. 2.-, oleje kajeputového gr. 4.-, oleje jalovcového gr. 5.-, oleje z květů pomorančových gr. 1.-, oleje tymiánového gr. 8.-, oleje resedového gr. 3,5, oleje macisového 96o gr 19.-, oleje olivového gr. 250.-.

Smísí se ve větší lahvičce (toto množství v litrové láhvi) a před upotřebením se protřepe.

(příště o využití ovocných šťáv, příprava na jaro - I. díl Způsoby a použití bylin vůbec – např. sběr, sušení, příprava čajových směsí)

Vlk