V lednu mráz - těší nás, v lednu voda - věčná škoda.
Zdravím vás příznivce léčivých bylin. Přeji vám všem, aby tento rok byl šťastný a hojný, plný radosti, květů, vůní, pohody, zdraví i lásky, zkrátka takový, jaký si představujete. Naše bylinky odpočívají, ale měli byste začít plánovat, které bylinky budete tento rok chtít mít ve vaší lékárně. Můžete si nastudovat použití bylin na vaše konkrétní zdravotní problémy, v dnešní době je na trhu hodně čtiva věnovaného bylinkám. Nebo můžete hledat odpovědi u mne a v mém bylinkovém koutku. Máte-li zahrádku, nebo dostatečně velký venkovní parapet, můžete začít plánovat jaké bylinky letos přiberete do své péče.Ale nemáte-li tuto možnost nezoufejte, je spoustu druhů, které můžete mít doma jako pokojovou rostlinu. Například gardénie, jasmín, bobkový list, mučenka, břečťan, aloe..... a je spousta bylinek, které můžete pěstovat jen tak na okně. Co třeba pažitka, kerblík, šalvěj, dobromysl, petrželka, řeřicha, ta je zvlášť aktuální v zimních měsících, má velký obsah vitamínů a spolu s mrkvovou koupelí je to kůra, kterou zvlášť v tomto období doporučuji, ale k tomu později. Povíme si o zdravých ovocných šťávách a o době sběru bylinek.
Doporučuji vám malé kouzlo pro zdravý vzhled, projasnění mysli a proti zimním chmurám
Ovocné šťávy obsahují především cukry, vitamíny a minerální látky. Získáváme je především lisováním nezkvašených plodů. Samozřejmě jsou nejlepší čerstvé šťávy, ale až letos vyrazíte na čerstvé ovoce, nezapomeňte i na zimu. Můžete si připravit svůj domácí sirup nebo šťávu a tím se vyhnout konzumaci chemie přidávané do potravin. Sirup připravíte tak že, omyté plody zalijete vodou tak, aby byly ponořené. Za 24 hodin směs 15 minut povaříte a po té vylisujete. Dále pak šťávu svařujete s cukrem na mírném ohni za stálého míchání tak dlouho, dokud se sirup netáhne jako med. Na 1 kg šťávy potřebujete asi 1,5 kg cukru, záleží též na kyselosti ovoce. Víte že:
Rostliny sbírejte za suchého počasí. Sbírejte jen tolik, kolik potřebujete. Dbejte na to, abyste rostlinku co nejméně poškodili a také na to, aby po vašem sběru na místě zbyla alespoň jedna zdravá rostlinka, která zajistí další rozmnožování rostliny. Můžete je sbírat do látkové tašky nebo proutěného košíku, důležité je, aby k bylinkám šel vzduch. Je dobré sbírat rostlinky do plátěných pytlíků, které si můžete sami ušít (dají se však i koupit) a to proto, aby se vám jednotlivé druhy do sebe nespletly. Také se snažte o to, aby rostlinka nepřišla do styku s kovy, pokud je to možné. Rostliny nebo jejich části sbírejte celé a na menší části je stříhejte nebo řezejte až po usušení. Velký pozor si dejte na rostlinky podél silnic a též podél polí, železnic, průmyslových závodů, mohou být zasaženy hnojivy, prachem, chemickým postřikem, popílkem aj..... Doporučuji vám sbírat bylinky na čistých místech – daleko od polí, silnic, železnic........Dále vás důsledně žádám – respektujte vyhlášky o chráněných rostlinách, někdy jsou chráněny pouze jejich části. Například u petrklíče se nesmí sbírat pouze podzemní část.
Já sbírám některé druhy rostlin podle fáze měsíce. Někdy je při sběru důležité i určení světových stran. Také před tím než rostlinu utrhnu upozorním jí, kterou část jí vezmu a omluvím se za způsobenou bolest, a také počkám, aby si mohla látky potřebné pro svůj život převést na jiná místa, tím je má část bylinky čistá, bez negativní energie a škodlivin. Kdybych rostlinu vyrvala surově ze země, ublížilo by to nejen jí, ale i látkám v ní. Rostliny jsou živé organismy jako my a potřebují milý a vlídný přístup. Když jí musím vytrhnout celou, přislíbím, že se budu starat o to, aby se měla možnost rozmnožit. Ale k ničemu takovému vás nenutím a nechci přesvědčovat.
Stačí si zjistit, zda rostlinku sbírat za plného slunce, či v kterou denní či noční dobu je vhodný její sběr. Aby jste si zajistili nejvhodnější obsah účinných látek v rostlinách.
Sběr bylin
Vlk