Bylinky v květnu

Májová kapka platí nad dukát ...

Trošku jsem se opozdila s bylinkami a nechala se unést krásou květů, které nám květen předvádí. Ale malé pozastavení v tom všedním shonu neuškodí. Co se dočtete na této stránce? Dočtete se, které bylinky se sbírají v květnu. Dále vám povím o léčivém koření. V minulém díle mi jedna paní psala, že muškátový oříšek je halucinogen, u koření předpokládám, že nebudete koření požívat ve větším množství. Né všechna koření, která jsou běžně v prodejnách k dispozici, jsou zcela jak se říká bezpečná. Koření do jídel je myšleno špetka, která je zdraví prospěšná. Vždyť předávkovat se můžete i obyčejnou petrželí, po které můžete ztratit pocit stability  – rozhodně to však nezkoušejte, museli by jste ji jíst na kila a to by vám rozhodně neudělalo dobře. A musím odpovědět na ještě jednu otázku ohledně hodně diskutovaného kostivalu lékařského. Byl zjištěn obsah karcinogenních látek, ale babička, která pívávala kostivalový čaj jednou za čas se dožila 80 let a zemřela stářím. Chodila celý život do své chaloupky do velkého kopce pěšky. Myslím, že záleží na člověku, co si zvolí. Vždyť nevědomky v potravinách přijímáme nepřeberné množství škodlivin. Co dýcháme a jakou chemii jíme a jakou se léčíme, proti tomu je malý kostival utržený na horské louce malinký a téměř neškodný.

Dále si povíme o osvěžujících nápojích, které si sami můžete připravit a o bylinkových přípravcích. Uhádli jste hádanku? Kozí pysk je bršlice, větrná bylina je koniklec luční a perlokvítek je konvalinka vonná.


Sběr bylinek v květnu


Léčivé koření


Osvěžující nápoje

Bezinkový nápoj – 750g cukru, 0,5l horké vody, 4-5 květénství černého bezu, 2 lžíce vinného octa, 1 chemicky neošetřený citrón(na šťávu a kůru), 4l vody. Cukr v horké vodě rozpustíte s kůrou a šťávou, přidejte květy a za chvilku ostatní suroviny. 5 dní nechte stát. Pak sceďte a nalijte do uzavíratelných lahví a ještě nechte týden odpočinout. Je lahodný vychlazený s citrónem.

Mátový koktejl – na 5 sklenic potřebujete 25 snítek čerstvé máty, hodně kostek ledu, 5 lžiček cukru a 5 lžiček šťávy z citrónu, šťávu ze tří grepfruitů, litr a půl toniku a plátky citrónu na ozdobu. 15 snítek máty rozdrťte s cukrem a dejte do skleniček, které pak naplňte ledem, přidejte šťávu z citrusů a zalijte tonikem, ozdobte zbývajícími snítkami máty a kolečky citrónu. Doplňte koktejlovou lžičkou.


Bylinkové přípravky

Čistící fenyklové mléko –1 lžíce fenyklových semínek, 250 ml vařící vody, lžička medu, 2 lžíce smetany. Fenykl rozdrťte a zalijte vařící vodou, 30 minut nechte stát, pak smíchejte s ostatními surovinami, dejte do malé lahvičky a uchovávejte v chladničce. Večer používejte běžným způsobem.

Voňavý kartáč - Používáte-li dřevěný kartáč, kápněte na štětiny kartáče 2-3 kapky vonného oleje, například levandulového, a vaše vlasy budou krásně vonět, ale pozor, kartáč nesmí být lakovaný.


Hádanka která bylinka by mohla nést název čáp?

Vlk