Bylinky v březnu

Lépe od hada býti uštknut, než březnu od slunce se ohřát …

Jaro nám jak se říká klepe na dveře, jeho vůně je cítit ve vzduchu, otevřete si okna a pusťte jaro do svých bytů. Ale březen je zákeřný, pozor není to jen teplá, vlhká, slunečná síla jara, zima se jen tak nevzdává . Buďte opatrní a ve střehu, nedejte plískanicím, chřipce a nachlazení šanci. Na této stránce si přečtete pár dalších rad proti nachlazení, povíme si o léčivém koření, též kterak si připravit nálev, odvar a tinkturu. V březnu si již můžete doplňovat bylinkovou lékárnu a začíná čas jarních očistných kůr. Pohyb na čerstvém vzduchu vám dodá sílu, také troška karotenu neuškodí. Nezapomínejte na brýle, zvláště teď, v tuto dobu, je jarní slunce nejostřejší.

Uhodli jste v předchozím díle hádanku že hastrmanovo kvítí je leknín, rostlina radosti mák a lví zub pampeliška? Víte, nevíte, kdo ví, máte-li chuť zkuste další.

Nachlazení

Při bolení v krku žvýkejte pár anýzových zrníček, půl lžičky za hodinu. Kloktat si můžete odvarem z listů máty, 10 g byliny na čtvrtlitráček vody. Pro prohřátí organismu si můžete připravit jednodruhové čaje například z těchto bylinek : květ černého bezu, květ lípy, květ heřmánku, list máty, vrbovou kůru a list vachty..... Nepijte jen jeden druh, prostřídejte je. Máte-li připravený pampeliškový nebo podbělový med (sirup) je vhodným doplňkem čaje, stejně jako citrón, nebo pravý včelí med. Na odkašlávání jsou vhodné například květy divizny. Připravte si nálev z 10 g květů na 1 litr vody. Nebo nálev z květů petrklíče 10 g na jeden šálek a pijte dvakrát denně. O nachlazení jsem již psala, koukněte se pár dílů zpět a najdete tam dobrou mastičku na odřený nos.

Léčivé koření

Nálev, odvar, tinktura

Bylinky v březnu, neotrhejte je všechny

Očistná kůra

Maska mrkvová

Masku si připravíte jednoduše, 1 mladou mrkvičku rozstrouháte na nejjemnějším struhátku a přidáte lžíci tvarohu (měla by vzniknout hustá kašička) tu nanesete na obličej a necháte působit maximálně 15 minut. Dejte si masku jednou týdně, můžete si udělat i mrkvovou koupel, o té jsme hovořili v minulých dílech. A vhodně doplňte mrkvový den třeba i večeří z Morganiny kuchtičky, kde určitě najedete recept s vařenou mrkví. Možná se vám zdá, že s mrkví stále otravuji, ale za prvé vaše pleť tím může získat lehce opálený vzhled a za druhé tělo připravíte na sluníčko, jehož paprsky bude vaše kůže lépe snášet a vytvoříte si i svůj vlastní UV filtr. A vařená mrkev vám zbystří zrak.

Jména bylinek, jak je možná neznáte

Třeba nebeklíč nebo svatojánky dnes známe pod názvem petrklíč. Používáme ho na jaře do salátů, zdobíme koláče a listy se dají jíst jako zelenina. U nás patří k příležitosti svátku Beltane, svátku květin a je spojován se vzrůstající pohlavní aktivitou, celkovou vitalitou a plodností.

Hááádejte co je asi sluneční hůl, zelené zlato a vlčí květ?

Vlk