Podzim bohatý na mlhu věští v zimě mnoho sněhu...
I v září můžete před nadcházející zimou doplnit svou přírodní lékárnu. Pozvolna přecházíme na sběr podzemních částí bylin. Zaměříme se též na nemoci z nachlazení a prevenci. Avšak nejdříve se podívejte co by jste mohli ještě přidat do vašeho repertoáru.
Blíží se zima a s ní sychravé počasí. Často se vám teď může stát, že neodhadnete jak se obléci a tím se vám může stát, že se nachladíte a chřipka je už pak na dosah ruky. Rýma, kašel, chrapot, bolení v krku na sebe nenechají dlouho čekat, zkusme se na tento nečas a velmi protivné chvíle připravit, ať se nám ulehčí.
Zopakujme si tedy nejosvědčenější recepty protože, když vám nebude už dobře, nebudete mít zajisté náladu na hledání receptů na nachlazení. Můžete zkusit tedy 1 lžíci nastrouhaného křenu a 1 lžíci medu a užívejte 3 x denně. Na vypocení pijte čaj z 2 dílů květů bezu černého, dvou dílu lípy širokolisté, jednoho dílu květu divizny a jednoho dílu máty peprné. Jednu lžíci této směsi zalijte vařící vodou pro jeden šálek a nechte luhovat 10 – 15 minut. Pijte horké 3 x denně.Výborným potopudným prostředkem je například chlapice neboli tužebník jilmový a též jsou výborné květy černého bezu, heřmánku či lipového květu. Můžete připravit jednodruhový čaj ze dvou čajových lžiček jedné byliny a přelít vařící vodou pro jeden hrnek a nechat 10 – 15 minut luhovat.
Na rýmu si můžete připravit šňupací prášek z rozdrcené sušené máty peprné. A mastičku na rýmu si můžete udělat také velmi jednoduše ze dvou lžiček rozdrcené majoránky na prášek a vyškvařeného sádla asi 50 gramů.
Na kašel a chrapot si můžete připravit čaj z jednoho dílu jitrocele a jednoho dílu plicníku lékařského, pořádně ho oslaďte medem včelím nebo pampeliškovým a lépe ještě podbělovým nebo též jitrocelovým sirupem. Můžete též zkusit pít čaj z mateřídoušky a to 3 lžičky sušené nati na 250 ml vařící vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte 2-3 šálky denně.Možná jste si podle návodů z minula připravili jitrocelový sirup, pampeliškový med či bezinkovou šťávu, budou vhodným doplňkem čajů pro nachlazení.
Teď si z šípků můžete ještě připravit výbornou marmeládu s vysokým obsahem vitamínu C. Marmeláda z šípků to je hit zvláště, když si ji můžete připravit za studena. Očistěte šípky od jadérek a chloupků, opláchněte a nechte oschnout. Připravte si vypařenou sklenici a postupně vrstvěte šípky a prosypávejte je cukrem, stlačujte. Uschovejte lahvičky do chladna.
Ráda bych vám doporučila očistnou koupel z řebříčku a oleje levandule, zbaví vás pocitu tísně a navodí pocit klidu a bezpečí. Připraví se jednoduše z hrsti sušeného nebo čerstvého řebříčku spařeného vařící vodou. Nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a nalijte do koupele s přidáním 10 kapiček levandulového oleje. Koupel by měla mít 38 stupňů Celsia. Můžete si ke koupeli pustit vaší oblíbenou relaxační hudbu.
Ráda bych Vám připomněla, abyste na stanovišti, kde budete bylinky sbírat, nechali část bylinek pro další rozmnožování. Také vás žádám, nebudete-li si vědět rady se sběrem kořenů či jiných částí, poraďte se s odborníkem. Stejně tak i v užití rostlin.
Vlk