Sasanky hájní jsou ve dnech nastupujícího jara ozdobou lesíků a hájků a jejich čistě bílé květy září v čisté jarní trávě jako hvězdičky. Ale víte o tom, že sasanka je vlastně Zuzanka a naopak?
V literatuře zabývající se původem jmen se můžete například dočíst:
Jméno Zuzana má své počátky v hebrejském slově šóšanná(h), což znamená "lilie". Můžeme však jít ještě dále, až k egyptskému výrazu pro "lotos", který vypadá takto: s-š-n. Řečtina přetvořila slovo na súson a odtud už byl jenom krůček k naší slovanské Zuzaně, ale i k názvu půvabné květiny sasanky. Zuzana je tedy květinka a je jedno, zda lilie, lotos nebo sasanka.
Sasanek je velké množství druhů - setkáte se s nimi v zahrádkách, na skalkách, v lesích i na okrajích vlhčích hájů. Pokud byste se s jejími rostlinami setkali někde na louce, je to spíše důvod ke smutku - dokazuje to, že tu ještě nedávno byl nějaký lesík, který musel ustoupit lidským záměrům.
Bílé kvítky nízkých rostlinek kvetoucích od března do začátku května patří nejrozšířenější sasance hajní. Porosty sasanky můžete vidět jak v nížinách, tak i v horských polohách ve střední Evropě a ve východní Asii. Je to rostlina světlých jarních lesů - jakmile se stromy olistí, porosty sasanek zmizí. U sasanek je zajímavé to, že její porosty se během let posouvají. To je způsobeno tím, že se oddenky šíří jedním směrem a z druhé strany odumírají.
Sasanka hajní (Anemone nemorosa) patří mezi rostliny čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae); přitom rod Anemone zahrnuje kolem 40 druhů. Latinské rodové jméno je odvozeno od řeckého slova anemos (vítr); to proto, že rostlina se i při slabém větru ohýbá a také okvětní lístky působením větru snadno opadávají.
Je to vytrvalá rostlina s tenkým, dlouhým, plazivým oddenkem. Ne jeho konci brzy zjara vyrůstá trojčetný přeslen listů. Z přeslenu dále vyrůstá lodyha nesoucí tři trojčetné, vodorovně do plochy rozložené listy. Lodyhu zakončuje květ se šesti až osmi bílými okvětními lístky a velkým množstvím tyčinek. Plodem sasanky hajní je drsně chlupatá nažka.
Sasanka hajní má až několik desítek lidových názvů, pokrývajících téměř všechna písmena abecedy - od "andělíček" až po "zuzanku" a "žabí kvítko".
Sasanku hajní rozhodně nelze doporučit ke konzumaci ani sběru jako léčivou rostlinu. Obsahuje totiž jedovatý proteoanemonin, a dále jsou přítomny kyseliny isoanemonová a anemoninová; a podle některých údajů stačí požití třiceti rostlin k vyvolání smrtelné otravy. Nedoporučuje se ani tyto rostliny trhat nebo se jich dotýkat - její šťáva totiž u citlivých lidí způsobuje puchýře a dráždí oči (zánět spojivek). Otrava se projevuje podobně jako u pryskyřníku prudkého - tedy. zvracením, bolestmi trávícího ústrojí, průjmem a zánětem ledvin. Pokud by se sasanka dostala do čerstvé píce, může u zvířat způsobit střevní záněty. Usušením sasanky její jedovatost mizí.
![]() |
zpět na Stránky bylinkové
JL