První letošní ...

Únor sotva začal, ale letošní zima je dosud poměrně mírná - nebo vyčkávající, to v tom horším případě. Moje pracoviště je v Praze, poblíž stanice metra Kačerov. A tato jižní krčská stráň je pravým požehnáním pro rostlinky a stromy. Tak třeba meruňky tu rozkvétají tak zhruba o čtrnáct dnů dříve než v našem "úrodném Polabí".

Vypravil jsem se tedy porozhlédnout, zda již nesmělé, ale stále sílící Sluníčko nevytáhlo nějaké kvítky ze zemního spánku. A opravdu - tenhle trs sněženek už musel rozkvést někdy v lednu. Roste na poměrně úzkém pásu země mezi zdí domu a podezdívkou plotu, takže je krásnou ukázkou, jaký vliv může mít na rostlinu příznivé mikroklima.

 

 

Sněženka je původem z jižní a jihovýchodní části Evropy. U nás, ve střední Evropě je zplanělá. Setkat se s ní můžeme ve vlhkých půdách, bohatých na minerální živiny, v nejrůznějších polohách - od nížin do hor, kde ji lze, jakmile sejde sníh, nalézt podél potoků. Já pamatuji jako dítě, že velké porosty sněženek byly ve zbytcích lužního lesa u Labe poblíž Obříství - mezi Neratovicemi a Mělníkem.

Rod sněženka (Galanthus) patří do čeledi amarylkovité (Amaryllidaceae) a zahrnuje asi 15 druhů, které se vyskytují hlavně v Evropě a v oblasti Kavkazu. V ČR se vyskytuje jen ten jediný dobře známý planě rostoucí zástupce.

Pro nikoho nebude tajemstvím, že sněženka je cibulovitá rostlina. Patří tedy mezi trvalky. Pokud má dobré podmínky, může rostlina dorůst výšky až 30 cm, což samozřejmě nebývá pravidlem. Tvoří obvykle kobercovité porosty, takže si nevšimneme, že každá z rostlin má jen dvojici podlouhlých přízemních listů. Přímý stvol nese jediný květ. Oboupohlavné květy jsou pravidelné a mají dvě trojice okvětních plátků. Vnější tři mají charakteristickou bílou barvu a kopinatý tvar. Základní barva vnitřní trojice okvětních lístků je také bílá;lístky jsou však poloviční a na spodním okraji srdčitě vykrojené, se zelenou skvrnou. Je zajímavé, že tyto zelené skvrny jsou informací pro hmyz - označují totiž místo s nektarem.

Sněženky jsou sice na pohled něžné rostlinky, jsou však jedovaté - nejvíce alkaloidů je obsaženo v cibuli. Otrava se projevuje průjmy, zvracením a nadměrnou tvorbou slin. Alkaloidy obsažené v rostlině se používají ve farmacii k výrobě léků k léčbě obrny nebo zánětu nervů.

Pozor - v ČR jsou sněženky chráněné zákonem (§3-ohrožený druh) a jsou také je zapsány v červeném seznamu jako ohrožený druh (C3).

 

 


Vlk Samotář

zpět na Stránky bylinkové

Zpět k Mostu ?