Nimba - strom zatím u nás neznámý

Asi žádná jiná rostlina se více nepřiblížila definici všeléku než nimba - tropický stálezelený strom původem z Indie (lat. Melia azadirachta). Zajímavé je, že všechny části stromu mají léčivé účinky. Proto se na přípravu výrobků zelené lékárny používají listy, lisovaný olej i kůra, čímž se dosahuje maximálních účinků. Nimba je velmi užitečná rostlina, která dokáže vyřešit řadu zdravotních problémů.

O léčivých účincích tohoto stromu se dozvídáme až nyní; přesto že ji léčitelé ájurvédy znají už po celá staletí. Bohužel, k nám se povědomost o léčivých účincích tohoto stromu dostávají až nyní.

Pozor - veškeré dále uvedené informace jsou převzaté z níže uvedené publikace. Berte je tedy jen jako informace uváděné pro zajímavost a nikoliv jako návod ke skutečné léčbě či dokonale funkční prevenci proti některým chorobám a nákazám.

Účinky látek z kůry, semen, listí, plodů, pryskyřice a oleje nimbového stromu jsou opravdu všestranné; především stimulují imunitní systém. Díky tomu: působí antivirově, antibakteriálně, protinádorově, antimikrobiálně, při horečce, tlumí bolest, odpuzují nebezpečná klíšťata, pomáhají proti plísním, zánětům, proti úzkosti a všeobecně podporují imunitu. Právě schopnost nimby posilovat imunitní systém a pomáhat tělu v boji s infekcí patří k nenahraditelným. Nimba totiž neničí užitečné bakterie a další prospěšné mikroorganismy, a i podle názoru mnoha lékařů je výbornou netoxickou alternativou k silným a někdy i škodlivým syntetickým lékům. Výtažky z listů, semen a květů mají příznivý vliv na léčbu cukrovky - při jejich užívání klesá potřebná dávka inzulinu dodávaného z vnějšku. V Indii se začaly vyrábět nimbové tablety jako oficiální lék na diabetes.

Výtažek z čerstvých listů nimby podávaný v malých dávkách dokáže snižovat úzkost a stres a jeho účinky jsou přirovnávány ke známému syntetickému léku Valium. Výtažek potlačením úzkosti dokáže také navodit klidný spánek. Nimba zároveň obsahuje látky podobné známému Aspirinu - látky tlumící bolesti. 

Vnitřní podávání nimby má také příznivý vliv na zažívací ústrojí. Zajímavou vlastností je, že nimba selektivně působí i na baktérie Helicobacter pylori, které mají na svědomí většinu žaludečních a dvanáctníkových vředů. Nimbové výtažky mají příznivý vliv na srdce, krevní oběh, působí proti parazitům a příznivě účinkuje na onemocnění dutiny ústní.

Nimbový strom je zdrojem celé řady patentovaných (individualizovaných) výtažků pro léčbu rakoviny. Injekce s nimbovým výtažkem, aplikované do okolí tumoru, vedly k jeho výraznému zmenšení již v průběhu několika týdnů. Nimba opakovaně prokázala svou schopnost pomáhat v boji s rakovinou kůže. Mnoho pacientů sděluje, že u nich rakovina kůže zmizela po několikaměsíční denní aplikaci krému z nimby.

Nimbový olej má vysoký obsah mastných kyselin a dalších užitečných látek. Díky tomu je – i podle názoru vědců – účinný při onemocnění kůže. Nimbový olej rychle uleví suché pokožce, snadno se vstřebává, pomáhá hojit její poškozené vrstvy a umožňuje jí udržet přirozenou rovnováhu. Velmi dobré výsledky – a na rozdíl od běžně užívaných léčiv bez vedlejších účinků – byly zaznamenány i po léčbě natolik závažných onemocnění, jako jsou psoriáza (lupénka) nebo i úporné ekzémy.

Zdroj informací: Kosmetika Klea, Nástroje zdraví, Zdravíčko a knížka Nimba - Výjimečná léčivá rostlina.

Podrobný popis jednotlivých výrobků a jejich účinků najdete na výše uvedených stránkách. Mým záměrem však nebylo dělat reklamu kosmetickým firmám, ale po stručném úvodu zahrnujícím povšechně vlastnosti rostliny napsat něco, o čem se v kosmetických vlastnostech preparátů z nimby příliš nehovoří. Je to silné působení proti hmyzu, zejména pak proti velice aktuálním klíšťatům.

Byl jsem ve své oblíbené přírodní lékárně Alterna-medica na Opatově a povšiml jsem si mně dosud neznámého názvu. Paní Darina Datlová mi poskytnula informace i výše zmíněnou knížečku. O účincích nimby mi pak pověděla toto. Známá prý má pudla, který při pobytu na chatě chytí za den až dvacet klíšťat. Nepomáhaly běžné prostředky ... až panička zkusila postřik s pár kapkami z výtažku z nimby - a s ohromujícím účinkem ... Klíšťata jako kdyby se psu vyhýbala obloukem. A jiný postřeh - letící komár se kus od pudla zarazí, změní směr a rychle mizí.

Lahvička lihového extraktu stojí něco přes 500 Kč a lze z ní zředěním do vody v rozprašovači připravit až 150 dávek ... Postřik samozřejmě nepůsobí jen na psy, ale i na jiná zvířata ... a co hlavní, lidi nevyjímaje.

No a kdybyste chtěli prodejnu Alterna-medica navštívit, pak dávám obvyklou radu: metrem do stanice Opatov a pak venku směrem, kterým odjel vlak na konečnou Háje až k nejbližšímu paneláku ... na interaktivních mapách hledejte ulici Křejpského ...


zpět na Stránky bylinkové

Zpět k Mostu ?

JL