Meduňka lékařská

Meduňka lékařská - Melissa officinalis - je vytrvalá bylinka, tvoří trsy, je to chlupatá rostlina. Někdy dorůstá výšky až 90cm. Zubaté, srdcovité a chlupaté lístky voní po citrónech. Silice je však velmi prchavá, takže při delším skladování ztrácí svou krásnou vůni. Je to významná medonosná rostlina, která láká včeličky. Je to rostlinka velmi bujná, téměř nezničitelná, takže si její pěstování dobře rozmyslete.

Používají se hlavně listy a to nejčastěji do čajů, polévek, omáček i do likérů. Pro léčebné účely se používá na snížení krevního tlaku, k léčbě nachlazení, a hlavě při nervovém napětí, depresi, strachu, nespavosti a migréně.

Listy a stonky můžete krásně leštit nábytek. Sběr listů se doporučuje před květem a těsně po něm. Sušte je velmi rychle, kvůli těkavým silicím. Dnes je též v módě mražení, protože se tak uchová hodně silic.

Mastné vlasy si smyjte nálevem z meduňky, velmi jim to prospěje. Přidává se též do koupele pro svou krásnou citrónovou vůni.

Vládne jí Měsíc. Živel je vodní. Její pravidelné pití prý prodlužuje život. Meduňka pomáhá pochopit různé emoce. Je spojována s láskou sdílenou pod vlivem Bohyně. Meduňka se proto přidávala do rituálního měsíčního pečiva a do vína připravovaného k poctě Bohyně. Meduňka pitá na noc zaručí klidný spánek a veselé sny. Zapuzuje starosti, zármutek, lekání a noční strašení. Meduňkové květy se máčely ve víně a kdo se pak vína napil, byl láskou posedlý.

Talisman lásky

Usušeným lístkům meduňky ušijte vlastnoručně pytlíček a o přibývajícím měsíci ho noste na krku. Při ubývajícím měsíci jej uložte pod polštář zabalený do bílého plátna. Talisman má sílu do té doby, kdy meduňka voní, je to zhruba tak 3 měsíce, pak musíte talisman zakopat na místě, kam nikdo nepřijde a kde ho nikdo neobjeví.

Snopečky na vykuřování

Udělejte si snopečky se svazečků meduňky asi tak 10 cm velké, usušte je rychle v teple, nebo umělým teplem nejváše do 40 stupňů Celsia.

Meduňkový čaj

Dvě lžičky meduňky zalijte šálkem vařící vody a nechte luhovat 10 minut. Nejlepší je pít ho navečer.

Čaj pro umělce Idy Rystonové

Meduňka a brutnák stejným dílem, použít 2 lžičky na  1/4 litru vody, spařit, nechat 10 až15 minut ustát a pít příležitostně - napomáhá inspiraci, tonizuje, zahání melancholii.

Koupel z meduňky

Potřebujete nálev z velké hrsti meduňkových listů. Nálev sceďte a vlijte do své koupele. Luhujte 10 až 15 minut, teplota lázně by neměla přesáhnout 38 stupňů Celsia a neměla by trvat déle než 20 minut.

Meduňkové víno

Hrst rozmačkaných čerstvých listů meduňky zalijte jedním litrem vína. Za tři dny přeceďte a uzavřete v láhvi. Jako lék pijte dvě deci na noc.


VLK

zpět na Stránky bylinkové

Zpět k Mostu ?