Bylinky z Peru IV. - Manayupa

Manayupa je léčivá rostlina známa v celém Peru již od dob Inků. Podobně jak tomu bylo u jiných tamních léčivek, také užívání této rostliny bylo privilegiem vyšších společenských vrstev a mělo částečně obřadní až kultovní charakter. Sláva Manayupy přetrvává do dnešní doby - nestor peruánské fytoterapie, známý propagátor Vilcacory páter Edmund Szeliga, ji nazývá bylinou číslo jedna všech léčebných kúr. .

O rostlince ...

Manayupa (Desmodium ascendens) je trvalá keřovitá rostlina rostoucí pouze v některých horských oblastech And, nejčastěji ve větších nadmořských výškách; uvádí se, že od 2 000 do 4 000 m. Tvoří ohebné, plazivé lodyhy, dorůstající do půlmetrové délky. Má zelené, oválné lístky, které jsou, jako ostatně celá lodyha, pokryty charakteristickými hustými chloupky. Květy jsou drobné, převážně růžové barvy. Někdy mohou být květy i modrobílé; podle místa výskytu. Semena dorůstají v malých luscích o velikosti kolem 3 cm. Rostlina hustě a hluboko koření, čímž si opatřuje pro svůj růst dostatek vláhy. 

Rostlinka je také známa pod řadou dalších názvů: Amor Seco, Strong Back, Carrapicho, Pega Pega, Margarita, Burbur, Hard Man, Hard Stick, Mundubirana, Barba de Boi, Mundurana, Owon-Bocon, Dipinda Dimukuyi, Dusa Karnira.

V tradičním indiánském léčitelství se Manayupa používá různým účelům - vodní macerát celé rostliny se podává při nervových obtížích ( nervozitách ) nebo se též používá jako přísada do koupele při léčbách vaginálních infekcí. Někde se používá jako antikoncepce (a pokud selže, potírají se pak odvarem z listů prsy matek k podpoře laktace). Rostlině je také připisována magická síla vrátit zamilovanému jeho ztraceného partnera (jemuž je podána). V řadě oblastí je Manayupa základním léčivým prostředkem proti malárii.

Pro léčivé účely se sbírá a používá celá nadzemní část rostliny.

Použití

Pozor - veškeré dále uvedené informace berte skutečně jen jako informace převzaté pro zajímavost a nikoliv jako návod ke skutečné léčbě či dokonale funkční prevenci proti některým chorobám a nákazám.

Používá se zejména pro očistu organizmu a krve od toxických látek. Těch se nám do těla dostává požehnaně - jmenujme si třeba nestřídmé požívání alkoholu, kouření a v neposlední řadě nadměrné užívání chemických léků. V důsledku toho dochází k překyselení organismu, vředovým onemocněním žaludku, zánětům ledvin a močových cest, žaludku, jater, žlučníku a žlučových cest, gynekologickým potížím a s tím vším spojeným otravách a nevolnostech, zácpách, alergiích a vyrážkách, neurózách a neuralgiích, svalových bolestem a křečím, astmatu a bronchitidě ..... atd, atd. Proto je blahodárná očistná schopnost Manayupy více než žádoucí.

Byly provedeny klinické studie na lidech, a ty  prokázaly, že 1 až 2 čajové lžičky prášku ze sušeného listu manayupy, podané ve třech dílčích dávkách denně, v mnoha případech výrazně zlepšily stav pacientů a remisi jejich chorob.

Manayupa je nejčastěji užívanou a také nejúčinnější rostlinou s očistnými účinky. Vyznačuje se vysokou přirozenou močopudností, čímž právě usnadňuje a urychluje odchod toxických látek z organizmu. Má tak příznivý vliv na zlepšení funkce jater, a očistu  ledviny. Má rovněž vlastnosti spasmolytické - uvolňuje hladké svalstvo, působí proti bolesti, dobře působí i na centrální nervový systém. Lze ji používat i zevně - vývar z Manayupy může sloužit i ke koupelím a omývání ran.

Droga připravená z Manayupy obsahuje esteroidy, taniny, minerální sole (hlavně vápníku a hliníku), vitamín K, saponiny, flavonoidy, glycidy (deriváty kvercetinu), aminokyseliny, éterické oleje a mnoho jiných látek. Tyto látky působí i protizánětlivě a chrání sliznice trávicího traktu. Díky obsahu taninů je využívána k zastavení krvácení, urychluje hojení ran a tvorbu nové tkáně.

Jako zajímavost: tradičním indiánským využitím je také macerát v alkoholu (např. v rumu) užívaný při bolestech páteře. Mezi některými indiány koluje pověra, že vývar podaný partnerovi dokáže navrátit lásku a přízeň milované osoby.

Způsob přípravy

Manayupu nemají používat děti, těhotné a kojící ženy. Nemá se také používat současně s léky vycházející strukturálně z fenylethylaminu nebo v kombinaci se směsí jiných směsí bylin. Pokud máte nižší krevní tlak, je třeba dávat pozor - vyšší dávky totiž mohou krevní tlak dále snížit.

Odvar k pití připravíte tak, že jednu až dvě lžíce sušené drogy zalijete jedním litrem studené vody, necháte 5 minut odstát a poté vařit mírným varem dalších 5 minut. Obvykle se pije 3x denně sklenka vlažného odvaru. ve dvoutýdenním cyklu s následnou týdenní přestávkou.

.

Přehled článků o peruánských bylinkách v Říši snů:


zpět na Stránky bylinkové

Zpět k Mostu ?

JL