Bylinky v listopadu

Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.

Vězte, že i v listopadu nemusíte zahálet, stále je co sbírat. K tomu vám povím pár receptů pro vaši pleť a vlasy, protože velmi trpí v tomto sychravém počasí. Nakonec vám ještě prozradím nějaké recepty ze staršího receptáře.

Co můžeme ještě sbírat?

Kořen

Oddenek

Pár receptů pro vaši pleť a vlasy

Pleť

Ranní vlhkost a inverze dávají naší pleti zabrat, proto častěji provádějte heřmánkové zábaly obličeje. Bylinkové masky nebo koupel pleti můžete například udělat z chmele je účinný pro všechny typy pleti. Léčí mastnou pleť, dobře ho snáší i citlivá pokožka. Vhodný k regeneraci unavené a stárnoucí pleti.

Vlasy

Příprava bylinného zábalu: sušené byliny rozmělněte na drobný prášek, vysypete do misky, přelijete horkou vodu a vymíchejte na husou pastu. Teplou hmotu nanášejte na pěšinky, pramen po prameni, postupně na celou část hlavy. Překryjte igelitovou čepicí, či zabalte do igelitu a obalte horkým ručníkem, který jste předtím zahřáli na topení. Zábal nechte působit asi hodinu, potom smývejte vodou.

Vitaminy skupiny B potřebují naše vlasy, pleť a také nervová soustava, vzpomeňte si proto občas na droždí. Proti vypadávání vlasů je dobré masírovat pokožku hlavy s směsí bazalkového nebo rozmarýnového oleje. ( můžete si ho připravit naložením bylin do zahřátého olivového nebo slunečnicového oleje). Také je dobré jíst více mrkve, mléčných produktů, luštěnin a celozrnného pečiva.

Zábal na vlasy proti jejich řídnutí

Smíchejte jeden bílek, lžíci vodky a lžíci ricinového oleje. Vmasírujte směs do pokožky hlavy a nehte pod koupací čepicí působit přes noc.

Posílení vlasů

Vlasy posiluje i pravidelné mytí v pivu. Napřed vlasy opláchněte vlažnou vodou, pak jedno deci piva vmasírujte do pokožky hlavy a nechte působit 15min. Poté je opláchněte.

Koupel pro zdravý vzhled

V této době není dostatek Slunce, můžete svou pokožku lehce tonizovat. Do své koupele do vany nastrouhejte karotku. Aby jste nemuseli lovit strouhanou mrkvičku , když budete vypouštět vanu, můžete jí dát do látkových pytlíčků a zavěsit po okrajích vany. Chtěla bych jen upozornit, že teplota vody vaší lázně by neměla přesáhnout 38 stupňů Cesia. A doba koupele by neměla být delší než 30 minut.

... Ze starého receptáře Léčivé rostliny v domácím užití od Antonína Ratha

Lupy na hlavě

Proti lupům na hlavě účinkuje dobře vymývání březovou vodou a natírání čistým olejem řepkovým. Dobrý prostředek jest 10gr sirkového mléka v osmince litru vody. Nutno vzíti vodu dešťovou neb rybniční. V láhvi chvíli obsahem třepáme a když tekutina se ustojí, tu ji opatrně slijeme a každý den ráno hlavu jí myjeme.

Vypadávání vlasů

Dobré jsou ještě tyto prostředky:

Vlk