V poslední době se u nás ve volném prodeji objevila celá řada bylinek pocházejících z Jižní Ameriky, zejména z Peru. Člověk z nich může být poměrně bezradný a ne každý vám poradí, k čemu ta která bylinka je - či spíše jakou bylinku můžete právě vy potřebovat. Proto jsem se rozhodl udělat menší seriál článečků a peruánské bylinky vám trochu přiblížit. Tipy a materiály mi poskytuje paní Darina Datlová z mé oblíbené prodejničky Alterna-medica na pražském Opatově, za což jí nesmírně děkuji. Pokud byste měli cestu kolem, určitě se zastavte. Paní Darina vám pomocí kyvadla sama určí, kterou bylinku vaše tělo zrovna potřebuje.
Pokud byste zmíněnou prodejnu hledali - je to poměrně jednoduché. Vystoupíte z metra "C" a vydáte se směrem, kterým odjela souprava ve směru na konečnou Háje. Vyjdete na rozlehlou travnatou plochu a před sebou vidíte cca 100 m daleko betonovou zeď s pestře pomalovanými železnými vraty. Vpravo jde schodiště, tak po něm vystoupáte a po dalších asi 200 m dojdete k bloku panelového domu. Půjdete kolem něj vpravo (ulice se jmenuje Křejpského) a je to asi čtvrtý vchod, alespoň myslím.
Čeleď
Gentianaceae (hořcovité), rod druh var. Gentianella
alborosea (Gilg). Jiné názvy: Hercampure, Hircampuri, Té
amargo, Té de Chavín, Harcampura, Chavín.
Další název, Hjircan Pureck,
pochází z jazyku quechua a doslova znamená „ten, který kráčí“, obrazně
vyjadřujíc léčitele, kteří v dobách Incké říše obcházeli jednotlivé vesnice a
přinášeli s sebou léčivé byliny. Protože odvary mají hořkou chuť, je rostlina ve světě známa jako Té amargo,
„hořký čaj“.
Tato drobná rostlinka roste v malých skupinkách ve společenstvech trávníků v těžko přístupných polohách peruánských And, ve výškách 3 500 až 4 500 metrů. V Peru se s ní lze setkat převážně v provinciích Puno, Cuzco, Cerro de Pasco, Ayacucho a Cajamarca. Je to trvalka, dorůstající výšky 3 až 15 cm, s tmavohnědou lodyhou. Lístky jsou malé, žlutavě zelené až tmavozelené, květy tvaru kalicha jsou liliové nebo fialové až tmavomodré. Tmavozelený kalich složený z pěti kališních lístků je delší než vlastní lístky. Plody obsahují množství hnědých nebo černých semen. Odvary z Hercampuri byly známy již za časů civilizace Inků a používaly se ke snížení horečky a při bolestech žaludku. Ve fytoterapii se užívá celá nadzemní část rostliny (stonky s listy a květy).
Pozor - veškeré dále uvedené informace berte skutečně jen jako informace převzaté pro zajímavost a nikoliv jako návod ke skutečné léčbě či dokonale funkční prevenci proti některým chorobám a nákazám.
Droga má tradiční využití v peruánské fytoterapii; po Manayupě je to druhá nejužívanější očistná rostlina. Bylina byla tradičně užívána od dob Inků pro ulevení při bolestech žaludku, pro obnovu jaterních funkcí, snížení horečky způsobené malárií, pro celkovou očistu krve, stimulaci žlučníkových funkcí (sekrece žluči) a jako prostředek pro redukci nadváhy.
V současnosti se používá se k očistě krve, regeneraci a povzbuzení funkce jater a žlučníku (při zánětech či cirhóze jater), ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, úpravě metabolismu a s tím spojenému odbourávání tuků (snižování tělesné nadváhy), ke snižování tělesné hmotnosti a při infekcích. Odvar posiluje činnost jater a žlučníku, má vliv na tvorbu a vylučování žluči, čímž předchází vzniku žlučových kamínků.
Droga obsahuje monoterpeny pentanové - amarosverin, amarogentin, sesterpenoidy - nitidazin, nitiol, flavonoidy - izioorientin, magniferin, xantony - norsvertianin, demetylobellidifolin, svertianin, steroly - cholesterol, stigmasterol, ergosterol, saponiny, taniny, třísloviny, kyselina gencianová, minerály - Al, Ca, K, Na, Mg.
Jednu lžičku byliny (1 g) zalít 1 litrem studené vody a vařit mírným varem 10 minut. Odcedit, pít 3 x denně 1 sklenku po jídle. Odvary mají hořkou chuť a proto je doporučeno začít od menšího množství byliny a postupně si zvykat. Odvar nemají používat děti, těhotné a kojící ženy a osoby s vředovým onemocněním žaludku a dvanáctníku. Neužívat déle než 2 měsíce.
Odvar je opravdu hořkost sama ... inu - hořec. Tip: pokud byste měli s pitím potíže, můžete si představit, že pijete Fernet (tedy samozřejmě Fernet černý čili Drsoň, alébrž lak na rakve) ...
Pokud si budete chtít drogu objednat přes Internet, stačí do vyhledávače zadat heslo hercampuri - prodejců je více než dost. Získat můžete sušenou drogu k přípravě odvaru, ale i práškovanou rostlinu v želatinových kapslích.
zpět na Stránky bylinkové
JL