Co hmyzu nevoní aneb, kterak ho odpudit a proti němu se ochránit

Letní dny přinášejí spoustu krásy a radostí. Ale nejen krása krajiny, vůně květin a blýskavé mihotání Slunce na vodních hladinách jsou pro nastávající dny charakteristické. Teplé dny vylákají ze skrýší myriády hmyzu - much, vos, komárů, ovádů; prostě té drobné havěti, která dokáže znepříjemnit život všem živým tvorům. V obchodech je samozřejmě k dostání široká nabídka chemických prostředků více či méně zvučných jmen, na kterých bývá často zajímavá jen cena, ale účinek je nevalný - pomineme li ekologický dopad na přírodu i člověka, který se horlivě dotyčným prostředkem maže a stříká.

Naše babičky často věděly, jak hmyz odpudit i bez drahých a chemických prostředků. Zde najdete pár rad, jak hmyz odradit. Velmi známým prostředkem je například levandule, bazalka a tabák. Hospodyňky také často mívaly pod okny vedle levandule třeba rozmarýn, tymián, yzop, šalvěj , mátu, majoránku, dobromysl, saturejku, myrtu, santolínu, fenykl, koriandr či kopr. Spolehlivě působí například okrasná rostlina afrikán a vratič obecný, který nechutná mouchám.

I vy si můžete dát některé bylinky do okna, na balkon, či kolem pergoly nebo jako ozdobnou obrubu zdí. Říká se že, mouchám vadí i sušené květy šeříku. Rozložíte-li je po bytě, mouchy odletí. Doma si můžete vyrobit i neškodnou a nejedovatou mucholapku - smíchejte mletý pepř se šťávou nebo medem na kašičku a natřete s ní savý papír a položte ho třeba na talíř.

Šeřík napřed potěší vaše oči i nos, po odkvětu však může sloužit dál.

Šeřík - symbol měsíce května

Další bylinky, které odpuzují hmyz a dokonce i hlodavce jsou například tyto:

Než se vydáte do lesa, nebo když sedíte večer u táboráku, můžete si potřít nechráněná místa olejem z bazalky, česneku, levandule, šalvěje, cedrového dřeva, citrónu nebo cibule. Olej se připraví velice jednoduše. Lahvičku napěchujte bylinkou po okraj a zalijte třeba olivovým nebo slunečnicovým olejem a dejte na okno na sluníčko. Luhovat nehte tři týdny a pak sceďte, nebo ne, jak je libo. Olej je pak připraven k používání. Preventivně lze bojovat proti hmyzu i čerstvými listy ořešáku.

Člověk se potí, což je přirozené a dá se říci, že přes kůži probíhá jistý samočisticí proces organismu. Zvláště někteří lidé hmyzu chutnají více, ti mohou zkusit třeba očistnou kůru například pitím čaje z kopřivy. Kůra by měla trvat maximálně jeden měsíc. Podobně působí i vitamíny skupiny B.

Jak zabránit, nepříjemnému svědění, otokům či boulím

Píchnutí nebo kousnutí můžete chladit studeným obkladem s octanem hlinitým, ale také normálním nebo ovocným octem, borovou vodou nebo tinkturou z arniky. Stejný účinek mají i čerstvě nakrájené plátky cibule nebo jablka (jsou účinné i při pobodání včelami nebo vosami). Tak třeba čerstvé listy nebo mast netřesku střešního mírní bolestivé bodnutí hmyzem. Stejné účinky mají i listy šalvěje a jitrocele. Listy se musí pomačkat, třeba válečkem, aby se uvolnila šťáva. Třezalka a prvosenka je také proti bodnutí hmyzem.

Celý arsenál bylinek proti následkům hmyzích útoků v plném květu.

Arnika

arnika

Šalvěj

šalvěj

Jitrocel

jitrocel

Můžeme bojovat i proti škůdcům na naší zahrádce a také bez chemie?

Bobkový list odpuzuje pilouse a různé škůdce. Dělá se z něho odvar, který se nalije do rozprašovače. Nežádoucí housenky a šneky sesbíráme ručně a odneseme co nejdál od políček a stavení a tím i procvičíte své tělo. Afrikány odpuzují mšice.

Jak bojovat s hmyzem v případě napadení

Zde je několik sebraných rad z knihy od Hany a Zdeňka Formánkových - Bylinkový receptář

Bodnutí hmyzem - obklad

Na bodnutí přiložte rozmačkané listí netřesknu střešního. Zmírní se tím pálení a otok se vstřebá. Podobný účinek má i spařená petrželová nať.

Bodnutí včelou, vosou, ovádem a jiným hmyzem - výluh

Zelené nedozrálé (flekaté) kaštany i s pichlavou slupkou rozkrájíme na menší kousky tak, abychom je dostali do sklenice (nejlépe od becherovky) a když je plná, zalijme je 8 % octem. Kaštany ponecháme v láhvi stále. Po bodnutí postižené místo několikrát potřeme. Nepálí, ani neoteče. Odzkoušeno - velmi účinné!

Alergie na štípnutí hmyzu, včely, zmije - čaj

Jednu polévkovou lžíci směsi: vřes 1díl, kopřiva 1 dílu, řepík 1 dílu - spařte 1/4l vařící vody, nechte 10 minut ustát a sceďte. Pijte teplé malými doušky. Při uštknutí zmijí v lese rychle natrhejte vřes, který žvýkejte a šťávu polykejte. Rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

A jak léčily bodnutí hmyzem naše babičky ?

Podle knížky Léčivé rostliny od Antonína Ratha

Následky bodnutí hmyzem zaženete potřením rány šťávou citrónovou, jitrocelovou a obkladem teplým ze senných strusek. Také kápnutí čpavku na místo postižené se osvědčuje. Žihadlo ovšem nutno vytáhnouti.

Vlk