Bylinky z Peru II. - Chanca Piedra

Už vás také někdy postihly bolesti spojené s ledvinovým nebo žlučníkovým záchvatem? Z usazenin se časem vytvoří kamínky, jež vyžadují chirurgický zásah… …nebo užívání Chanca Piedra!  ... píše se na stránkách serveru CelostniMedicina.cz.

Zdá se to až neuvěřitelné, že by bylo možné zbavit se ledvinových či žlučových kamínků jinou, než chirurgickou cestou. Solidní vědecké výzkumy však přišly s jednoduchým vysvětlením: výtažky alkaloidů dokáží uvolnit hladkou svalovinu specifickou pro močový a žlučový trakt, což napomáhá k přirozenému vypuzení kamínků a odstranění potíží.

Všechny úžasné účinky této rostliny ještě popsány nebyly - japonští vědci se v poslední době zabývají dokonce i alternativou na doplnění léčby u HIV pozitivních osob či nemocných hepatitidou typu B a to výtažkem z Chanca Piedra.

Chanca Piedra je malá rostlina deštných pralesů, jejíž název se dá přeložit jako "roztříštěný kámen" či "lomikámen". V Peru roste .

O rostlince ...

Rod Phyllantus čítá přes 600 druhů rozšířených v tropických a subtropických oblastech obou polokoulí. Chanca piedra, latinsky Phyllautus niuri je keřovitá vzpřímená bylina, dosahující výšky 30 až 40 cm. Pochází z deštných pralesů Amazonky, ale roste divoce v celé tropické oblasti až do výšek 3 000 m.

Bylinka roste na stinných místech. Listy má elipsoidního tvaru, protilehle uložené, květy malé, bílé nebo žluté. Plody jsou kulaté, částečně zploštělé, složené ze tří částí ve kterých jsou semena. Ve fytoterapii se využívá celá nadzemní část rostliny.

Název Chanca Piedra se dá do češtiny přeložit jako roztříštěný kámen, nebo lomikámen. Jméno bylinka dostala podle toho, že celé generace amazonských národů ji užívaly právě jako účinný prostředek na žlučové a ledvinové kameny a jiné potíže urologického charakteru. Asi vás teď neudiví, že anglický název rostlinky je stone breaker neboli drtič kamenů.

Použití

Pozor - veškeré dále uvedené informace berte skutečně jen jako informace převzaté pro zajímavost a nikoliv jako návod ke skutečné léčbě či dokonale funkční prevenci proti některým chorobám a nákazám.

Použití bylinky Chanca piedra je mnohostranné a můžeme si je rozdělit do několika okruhů:

Droga obsahuje tyto látky:

Odvar reguluje vylučování kyseliny močové a svým močopudným působením pomáhá při zánětlivých onemocněních močových cest. Protože stimuluje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a příznivě působí na ochranu jater. Proto lze užívat při virových zánětech jater a jiných jaterních onemocněních. V současné době je ve stádiu výzkumu antivirové působení obsažených látek a jejich využití při léčbě hepatitidy typu B. Odvar lze dále použít jako pomocný prostředek při léčbě hypertenze, diabetu, bronchitidy a horečnatých onemocněních. Mírně stimuluje imunitní systém a pomáhá překonávat virové infekce pohlavních orgánů.

Indiáni používají šťávu z čerstvých rostlin k urychlení zacelení ran na pokožce. Čerstvou rostlinu, smíchanou s mlékem, užívají kojící matky, aby zvýšily tvorbu mateřského mléka.

Způsob přípravy

Bylinku můžete koupit ve formě sušené drogy vhodné pro přípravu odvaru nebo v želatinových kapslích vhodných k přímé konzumaci. Můžete ji získat v prodejnách zdravé výživy a v zelených lékárnách nebo si ji objednat po Internetu - stačí jméno bylinky zadat do vyhledávače; odkazů je celá řada. pokud dáte přednost přípravě odvaru ze sušené drogy, pak 1 až 2 lžíce byliny zalijte 1 litrem studené vody a vařte na mírném ohni 5 minut. Pijte třikrát denně sklenku odvaru. V případě ledvinových kamínků může kůra trvat delší dobu. Je fakt, že 50 g "čaje" stojí kolem 60 Kč, zatímco jedno balení drogy v kapslích vás přijde třeba i na 500 Kč - ale nejlepší je porovnat nabídku a vybrat si ...

Přehled článků o peruánských bylinkách v Říši snů:


zpět na Stránky bylinkové

Zpět k Mostu ?

JL