Bříza bělokorá (Betula pendula)

Živel – voda, rod – ženský, runa – beorc, berkana.

Má tmavěfialovohnědé větévky a jsou často převislé. Pupeny raší v březnu. Listy jsou dlouze řapíkaté, proměnlivého tvaru, ale vždy na konci zašpičatělé. Na začátku jara jsou listy světle zelené a na konci jara jsou pak tmavozelené. Na kmeni i silnějších větvích se tvoří bílá borka. Strom dorůstá výšky až 25 m a nedožívá se vysokého věku, pouze přibližně šedesáti let.

Listy se sbírají podle potřeby a květy a plody když jsou dostupné.

Je spojována s očišťováním, též je symbolem ochrany proti zlým duchům a je symbolem plodnosti. Symbolem Matky země. Symbolem čistoty a svěžesti. Je též stromem bezpečí. Májky na Beltane mají být březové, stejně tak jako košťata. Na Beltane si můžete z březových větévek svázaných červenou nití udělat amulet v podobě kříže na ochranu domu nebo svatyně. Kůru z břízy k magickým účelům si můžete vzít pouze tehdy, když najdete strom zasažený bleskem.

V léčitelství se používá k léčení boláků v ústech, ledvinových kamenů a ekzémů. Má sedativní účinky, které pomáhají proti nespavosti.

Čaj proti revmatismu a dně

Nálev se dělá ze 3 lžiček řezané drogy z rozdrcené kůry na jeden šálek vroucí vody; pije se 3x denně při dně. Při ledvinových kamenech pijte lžičku šťávy z čerstvých listů břízy i několikrát denně.

Březové víno

Jeden litr březové mízy svařte s 200g cukru, přeceďte a nechte kvasit se 2 dl vína a citrónem nakrájeným na kolečka a jednou lžičkou kvasnic. Víno asi po čtyřech  týdnech sceďte a stočte do připravených lahví. Do každé lahvičky můžete přidat kousek skořicové kůry; pak ji řádně uzavřete. Hotové víno nechte odpočinout asi tak osm týdnů.

Bříza je strom svátků Imbolc, Beltane, jarní rovnodennosti a svátku Ostara.


Vlk

Zpět k Mostu ?