Nejnovější nápad Járy Cimrmana

Tak si tuhle večer tak sedím se skleničkou červeného vína, chvíli si čtu, chvíli si tak podumávám o všeličems ... a najednou se mi do myšlenek vkradla jakási postava. Koukám, co si to - kdo si to - dovoluje.... a on Jára Cimrman...

I pravil ke mně ...

"Hele, polož už tu skleničku s vínem a mysli trochu ... já vím, že teď posloucháš pořád dokola to České nebe. Proto jdu zrovna za tebou. Ono je hezký poslouchat o tom, co se stalo a jak se to stalo - ale teď je teď a je potřeba jít také trochu dál. Jak určitě víš, tak se Komenský v nebeské České komisi konečně dočkal a já doplnil jejich počet na sedm. A tak si tam spolu všichni povídáme a koukáme dolů na vás, co tam provádíte - a hlavy si nad tím můžeme ukroutit.

Pamatuješ, jak jsem ještě za dob zpuchřelého mocnářství dal Čechům v Praze k nohám moře? Však je to zachyceno ve filmu Cimrman ležící spící, znáš ho přece.

A vzpomeň si - tehdy tam také probírám své další úkoly ...

Třeba ten třítaktní motor. Čtyřtakt si to blafe v rytmu sání-komprese-expanze-výfuk. A to je ten problém.

S tím výfukem jsou jen samé potíže ... není to ekologické, jak teď říkáte. To my tehdy prostě říkávali, že auta smrdí. Ale kdyby se ta fáze výfuku zrušila, prostě škrtla z učebnic fyziky - vznikl by naprosto čistě pracující třítaktní motor. To jsem měl na mysli - ale nějak se mi to tehdy nedařilo realizovat ... mám pocit, že se mi tehdy prostě nepovedla udělat dostatečně stabilní černá díra, už si přesně nevzpomínám.

Ale, to jsem se zakecal ... o tom jsem mluvit nechtěl. Co jsem to vlastně .... jooo, také v tom filmu říkám, že jedním z mých dalších úkolů je rozbít Rakousko-Uherskou monarchii ...

To se pak opravdu podařilo, však víš. A král "tatíček" Masařík I. opravdu nastoupil na československý trůn.

To jsem ale ještě nevěděl, že o pár desítek let bude rozbito i Československo.

No a co se stalo .... přemýšlej trochu ... no jistě, přišli jsme o naše, malé sice, ale naše ..... velehory - Vysoké Tatry.

A s nimi o sviště, kamzíky a hlavně ... o mraky turistů. A penízky z nich tekoucí, co si budeme povídat.

Podívej, ale my to spolu napravíme. Ne, nebudeme lepit Česko a Slovensko zase k sobě .... to není naše věc. To ať si slepí ten, kdo rozbíjel.

My teď dáme Čechům k nohám .... no - spíše k hlavám .... nové velehory.

Neee, nejsem přízrak cvoka. Hned ti řeknu, jak to uděláme.

Hele, co jsou to vlastně velehory? No přece pohoří, ve kterém je nějaká ta dvoutisícovka. A komu jsou ty dva tisíce málo a bude tvrdit, že velehory jsou až od dvou a půl tisíce nahoru, ať si uvědomí, že jsme malá země ... A vůbec, nech to na mě ... já to u tý vaší Evropský komise v Bruselu už nějak ukecám. Tam se schvalují jinačí ptákoviny, však to my nahoře takhle s nadhledem dobře vidíme.

Sleduješ mě? Jo - kde tu dvoutisícovku vezmeme, ptáš se.

No my si ji uděláme. Co mají Krkonoše? No Sněžku; správně ... a té chybí do dvoutisícovky ještě čtyři sta metrů.

Co má Paříž? No jistě .... Eiffelovu věž ... původně 300 metrů vysokou, dneska skoro o třicet metrů vyšší.

Už tě to napadá? Dát je na sebe ... to je ta moje myšlenka ...

Když na Sněžce postavíte takovou o malinko větší Eiffelovku, budete rázem mít dvoutisícovku jak vyšitou.

Taková věž, trochu přes 400 metrů, ta se dneska postaví raz dva - když před sto dvaceti lety dokázali za pouhý dva roky postavit věž třistametrovou. Sněžka je bytelná hora, ta ji udrží jak nic - a ta konstrukce bude tvarem i provedením dobře vzdorovat krkonošským vichřicím. Jen mám trochu strach z té vaší byrokracie. Ta prapodivná výběrová řízení a korupce kolem toho ... no nevím, jak to zvládnete.

Ale až bude věž hotová - tak Krkonoše slavnostně povýšíte na velehory ....

A budou se k vám hrnout turisté ze všech stran, protože něco TAKOVÉHO ještě neviděli ..."

Jo a abych nezapomněl - předseda nebeské České komise, svatý Václav, je také pro ... sice napřed něco mumlal o Blaníku, ale pak si to nechal vysvětlit, a tu Sněžku schválil. A Nejvyššímu jsem to už také říkal ... ten ale jen mávnul rukou, jako ať si děláme, co chceme, že jemu je to už fuk. Víš, on je z vás tam dole v poslední době nějak otrávenej ...

 

Unikátní snímek Cimrmanova štítu (vrchol v nadmořské výšce 2024 m) v Krkonoších, pořízený chronovizorem nastaveným na srpen roku 2027


Vlk Samotář   (JL)

zpět na stránky Poezie

 

Zpět k Mostu ?