Šumavské nostalgie VIII. - Otov, Kyselov, Račín a další

Od Rychnůvku silnička s červenou cyklotrasou stoupá lehce zvlněnou krajinou, chvíli lesem, chvíli lukami a je tu krásně. V jednom místě je směrovka ke Schwarzenberskému kanálu. Měla tu původně být naučná stezka, ale ze záměru zatím sešlo. Vydáte-li se ke kanálu, ztratíte hodně výšky a budete se toutéž travou prodírat zase zpět. Je to asi kilometr a dostanete se až na samé hranice; kanál tu tvoří "čáru". Na druhé straně jsou vidět turistické značky - ale pozor, v těchto místech není přechod a hrozí konflikt se strážci hranic!!! Vraťme se raději na naši silničku. Ta nyní stoupá a za chvíli vám jen křížek a tabulka s nápisem připomene, že tu stávala obec Otov. Ottenschlag, Ottova paseka, je připomínána již v roce 1379. Ještě ve dvacátých letech minulého století tu bývalo 17 domů, ve kterých žilo 86 obyvatel a býval tu i vodní mlýn a pila. Po roce 1955 osada zanikla.

Zbývá něco přes kilometr, pak se cesta srovnává a ústí na velikou paseku. Z ní vede asfaltka dolů k Lipnu a dopředu jde žlutá turistická značka směrem k hraničnímu přechodu Ježová/Igelbach. Jste na místě, které se jmenuje Růžový Vrch nebo se tu také říká U Korandy, prý podle posledního osadníka. Stavala tu menší osada, ale údajně tu také mívali Schwarzenberkové sklad piva; to tu dnes však bohužel nenajdete. Zajímavé a nadčasové je tu však něco jiného - stojíte na hlavním evropském rozvodí Labe-Dunaj. To také připomíná mohutná plastika z balvanů. Ta stojí na břehu Schwarzenberského kanálu, který tu ve výšce 780,5 m nad mořem přetíná zmíněné rozvodí.

O vlastním kanálu však příště. Nyní se otočíme směrem k Lipnu. Cestujete-li na kole, zkontrolujte si brzdová lanka, čeká vás nádherný a dlouhý sjezd k jezeru, na rozcestí U mostu. Tam se dostanete na stopu dalšího osídlení. Z rozcestí pokračujte po asfaltce vlevo, po břehu jezera. Zakrátko se silnice dostane k Rakovské zátoce, kterou přetíná po náspu a také po mostě. Prý se tu lidé snažili dostat do Rakouska i pod vodou - zátoka se totiž dotýká hranice. Po mírném stoupání křížíte další silničku, která vede doprava k přívozu do Dolní Vltavice. Vlevo tato silnice lákavě stoupá ke hranicím, zpět ke Schwarzenberskému kanálu. Tudy se ale nedávejte!!! Přestože je na mapě značen příležitostný hraniční přechod, s pravděpodobností hraničící s jistotou tu dostanete vysokou pokutu pro pokus o nelegální přechod hranic a ještě můžete být voláni na cizineckou policii do Prahy. Je tu totiž sídlo pohraniční policie a tam si vás vychutnají... Ale nechme nepříjemností. Prostranství, kde se silničky kříží, patřilo obci Kyselov. Z ní zbyla jen zajímavá minikaplička stojící na kameni vlevo za křižovatkou. Tady se červená cyklotrasa spojuje se žlutou vedoucí od Dolní Vltavice podél Lipna k přívozu na Horní Planou. Vede Kyselovským lesem, klesne do krásného údolíčka Rothovského potoka, trošku zase stoupne a již před sebou vidíte pastviny na Kozí stráni a blížíte se k místům, kde bývaly další osady - Dolní Pestřice, Horní Pestřice a Račín. Z nich toho také mnoho nezbylo. Jsou tu jen hospodářské budovy a všude kolem pastviny, ze kterých se line ze všech stran bučení desítek a stovek sympatických rohatých čtvernožců.

Pohled od bývalého Otova...

Pohled od bývalé obce Otov. Jsou tu krásné exempláře smrků, jaké vyrostou jen na volném prostranství na Šumavě.

Rakovská zátoka...

Rakovská zátoka, pohled z mostu. Ten protější břeh prý býval cílem lidí prchajících z totality - patří již Rakousku.

Pomníček v Kyselově...

Tahle pestře vymalovaná minikaplička stojící na kameni je to jediné viditelné, co zbylo po bývalém Kyselově.

Kozí stráň...

Cesta klesá do údolíčka potoka Pestřice, naproti je Kozí stráň. Všude kolem jsou samé pastviny

Kyselovská zátoka

Silnice se dotýká Lipna na břehu Kyselovské zátoky Těžila se tu rašelina a bývalo tu několik zemědělských osad.

Hrad zdola...

Tam někde začíná Lipno. Cesta mezi pastvinami klesne až ke hladině nádrže; pak začíná stoupat směrem na Zvonkovou.

Příště si trochu namasírujte lýtka - čeká nás stoupání k Přední Zvonkové a pak další, přes Zadní Zvonkovou až na hranice!

 


Šumavské nostalgie ...


Vlk Samotář   (JL)

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?