Od Rychnůvku silnička s červenou cyklotrasou stoupá lehce zvlněnou krajinou, chvíli lesem, chvíli lukami a je tu krásně. V jednom místě je směrovka ke Schwarzenberskému kanálu. Měla tu původně být naučná stezka, ale ze záměru zatím sešlo. Vydáte-li se ke kanálu, ztratíte hodně výšky a budete se toutéž travou prodírat zase zpět. Je to asi kilometr a dostanete se až na samé hranice; kanál tu tvoří "čáru". Na druhé straně jsou vidět turistické značky - ale pozor, v těchto místech není přechod a hrozí konflikt se strážci hranic!!! Vraťme se raději na naši silničku. Ta nyní stoupá a za chvíli vám jen křížek a tabulka s nápisem připomene, že tu stávala obec Otov. Ottenschlag, Ottova paseka, je připomínána již v roce 1379. Ještě ve dvacátých letech minulého století tu bývalo 17 domů, ve kterých žilo 86 obyvatel a býval tu i vodní mlýn a pila. Po roce 1955 osada zanikla.
Zbývá něco přes kilometr, pak se cesta srovnává a ústí na velikou paseku. Z ní vede asfaltka dolů k Lipnu a dopředu jde žlutá turistická značka směrem k hraničnímu přechodu Ježová/Igelbach. Jste na místě, které se jmenuje Růžový Vrch nebo se tu také říká U Korandy, prý podle posledního osadníka. Stavala tu menší osada, ale údajně tu také mívali Schwarzenberkové sklad piva; to tu dnes však bohužel nenajdete. Zajímavé a nadčasové je tu však něco jiného - stojíte na hlavním evropském rozvodí Labe-Dunaj. To také připomíná mohutná plastika z balvanů. Ta stojí na břehu Schwarzenberského kanálu, který tu ve výšce 780,5 m nad mořem přetíná zmíněné rozvodí.
O vlastním kanálu však příště. Nyní se otočíme směrem k Lipnu. Cestujete-li na kole, zkontrolujte si brzdová lanka, čeká vás nádherný a dlouhý sjezd k jezeru, na rozcestí U mostu. Tam se dostanete na stopu dalšího osídlení. Z rozcestí pokračujte po asfaltce vlevo, po břehu jezera. Zakrátko se silnice dostane k Rakovské zátoce, kterou přetíná po náspu a také po mostě. Prý se tu lidé snažili dostat do Rakouska i pod vodou - zátoka se totiž dotýká hranice. Po mírném stoupání křížíte další silničku, která vede doprava k přívozu do Dolní Vltavice. Vlevo tato silnice lákavě stoupá ke hranicím, zpět ke Schwarzenberskému kanálu. Tudy se ale nedávejte!!! Přestože je na mapě značen příležitostný hraniční přechod, s pravděpodobností hraničící s jistotou tu dostanete vysokou pokutu pro pokus o nelegální přechod hranic a ještě můžete být voláni na cizineckou policii do Prahy. Je tu totiž sídlo pohraniční policie a tam si vás vychutnají... Ale nechme nepříjemností. Prostranství, kde se silničky kříží, patřilo obci Kyselov. Z ní zbyla jen zajímavá minikaplička stojící na kameni vlevo za křižovatkou. Tady se červená cyklotrasa spojuje se žlutou vedoucí od Dolní Vltavice podél Lipna k přívozu na Horní Planou. Vede Kyselovským lesem, klesne do krásného údolíčka Rothovského potoka, trošku zase stoupne a již před sebou vidíte pastviny na Kozí stráni a blížíte se k místům, kde bývaly další osady - Dolní Pestřice, Horní Pestřice a Račín. Z nich toho také mnoho nezbylo. Jsou tu jen hospodářské budovy a všude kolem pastviny, ze kterých se line ze všech stran bučení desítek a stovek sympatických rohatých čtvernožců.
Pohled od bývalé obce Otov. Jsou tu krásné exempláře smrků, jaké vyrostou jen na volném prostranství na Šumavě. |
Rakovská zátoka, pohled z mostu. Ten protější břeh prý býval cílem lidí prchajících z totality - patří již Rakousku. |
Tahle pestře vymalovaná minikaplička stojící na kameni je to jediné viditelné, co zbylo po bývalém Kyselově. |
Cesta klesá do údolíčka potoka Pestřice, naproti je Kozí stráň. Všude kolem jsou samé pastviny |
Silnice se dotýká Lipna na břehu Kyselovské zátoky Těžila se tu rašelina a bývalo tu několik zemědělských osad. |
Tam někde začíná Lipno. Cesta mezi pastvinami klesne až ke hladině nádrže; pak začíná stoupat směrem na Zvonkovou. |
Příště si trochu namasírujte lýtka - čeká nás stoupání k Přední Zvonkové a pak další, přes Zadní Zvonkovou až na hranice!
Vlk Samotář (JL)
Zpět na Tajemná místa plná síly