Země v zemi uzavřená

Určitě jsou místa, která na vás působí zvláštně a cítíte pocit touhy se tam podívat znovu. Ostatním se můžou zdát obyčejná a ničím nepřitažlivá, ale vás stále vábí . Vracíte se k nim, jako by vás něco očarovalo, nabíjelo energií, nebo nad tím třeba neuvažujete, ale vracíte se na určitá místa rádi, když pro nic jiného, tak pro zvláštní krásné pocity.

Chtěla bych vám představit jedno takové místo, které již několik let navštěvuji. Říkám mu Země v Zemi. Je to lom, je opuštěný a přesto žije. Nachází se nedaleko Železného Brodu. Vypadá, jako by tu byla přírodní rezervace. Třetina lomu je zatopená vodou, ale je tam málo vody, jak se říká po kotníky.

Ve vodě rostou různé vodní i nevodní rostliny a jak je mělko, tak čouhají z vody a vypadají divně, prehistoricky a tajemně. Jsou tam i malé stromky břízky, vrbky aj. Našla jsem tu i keřík rybízu.

Větší i menší kameny čouhají z vody a tvoří tak malé tůňky a rybníčky, ve kterých se velmi dobře daří rybám, které tu pravděpodobně někdo nasadil.

 

Naproti tomu souš země v zemi je načervenalá vyprahlá. Sem tam se objeví balvánek, který když se na něj zadíváte při slunečním svitu, tak se zatřpytí. Důvodem jsou malé pecičky polodrahokamů světle zelené barvy, jsou to olivíny. Všude dokola tu roste divný mech s bílými kvítky, kterému nevadí sucho. A jak je zde velmi málo vody, rostlinky jsou podivně zakrslé. Stromky, které rostou na souši jsou hotové bonsaje, to je také důvod, proč neudávám přesnou polohu, sběratelé by tu měli ráj. Rostou tu deseticentimetrové divizny i s plně vyvinutými květy a různé jiné běžné kytičky ve zmenšeném tvaru. Představte si zakrslé luční kvítí bez trávy, ta tu totiž neroste nikde jinde než u vody, je to louka, a přesto není, vypadá to tu jako čarodějova zahrádka. Nejvíc zajímavá je rostlinka podobná protěži , je stejně chlupatá a i barvou je jí velmi podobná, květy však má jak malý heřmánek. V době, kdy jsem fotila tyto fotky, byla ještě tak drobná, že není na fotkách ani vidět. Hnízdí tu i zvláštní husy, které mají vzadu na zátylku příčně černé pruhy.

Nejsem sama, koho toto místo vábí. Chcete se projít malým labyrintem?

 Vlk