První sklenka vína z Moravy - pomník kvasince vinné

Někdy člověk chystá nějaký článek a má ho rozpracovaný ... vrací se k tématu a pořád to není ono, tak to zase zavírá ... třeba zítra ... No a čas ubíhá a pak najednou přijde okamžik, kdy se myšlenky srovnají, slova začnou skládat do správných vět ... No a v tomto případě šlo o jižní Moravu a věci spojené s vínem. A ten správný okamžik nastal ve chvíli, kdy jsem se 26.5. 2007 převzetím pasu stal občanem Svobodné spolkové republiky Kraví hora ... republiky vína a správných lidí ....

Zpráva z Českého rozhlasu:

Vinaři hned ze dvou míst na jižní Moravě chtějí vzdát poctu titěrnému organismu, bez něhož by výroba vína nebyla možná - kvasince vinné. Pomník kvasince chtějí ještě letos postavit v Hustopečích a také v nedaleké recesistické republice Kraví hora v Bořeticích na Břeclavsku.

Jako první konkretizovali podobu pomníku v Hustopečích. "Měla by to být mnohonásobně zvětšená kvasinka, která má přibližně kulový tvar a my ji zachytíme v okamžiku dělení. Bude to z pískovce, který se už veze až od Teplic v Čechách. Kvasinka bude uložena na podstavci, který bude vyzděn ze starých cihel, aby nerušil okolí, ve kterém se bude nalézat. A pod ním bude kovová deska, na které bude napsáno česky a latinsky, co to je. ...

V Bořeticích původně plánovali, že poctu kvasince vzdají sochou patrona vinařů svatého Urbana, stojícího v kvasinkách. Pro velké náklady však od toho upustili a v současnosti se podle prezidenta Petráska kloní také ke zvětšenině dělící se buňky kvasinky. "Naše republika zase tak bohatá není. My bychom pravděpodobně udělali jenom mosaznou desku, takový reliéf s textem a s autory těchto návrhů. Vybereme vhodné místo mezi sklepy tady pod Kraví horou. Chtěli bychom to spolu s Hustopečskými odhalovat někdy na podzim," uvádí prezident recesistické republiky Kraví hora v Bořeticích Václav Petrásek.

První byli v Hustopečích ...

Kvasinka vinná má v podstatě tvar koule. Při kvašení se kvasinky velice rychle dělí .... k původních koulí se oddělují jiné koule - a v tomto stádiu je  kvasinka zachycena na novém památníku v Hustopečích. Památníkem jsou zde dvě spojené koule z pískovce, které jsou zhruba 70 000 krát větší než skutečná předloha.  Nový památník je světovou raritou. Pokud byste se na něj chtěli podívat, je umístěn v domě U Synků na hustopečském Dukelském náměstí, v němž najdete také  expozici o vinařství a celém hustopečském regionu.

Republika Kraví hora, 26.května 2007

Ano, první byli sice v Hustopečích, ale zato v Republice Kraví hora u Bořetic jsem byl při tom a mohu se s vámi pár obrázky podělit o ty krásné okamžiky, kdy na několik hodin kraloval tomu kraji zdravý selský rozum a zapomenuty byly hádky a šarvátky všedních dnů. Dne 26. května 2007 nadešel Den vína ... již IV. ročník akce, při které se otevírají návštěvníkům dveře vinných sklepů a oni chodí se skleničkou v ruce a ochutnávají ... Letos bylo z 260 sklepů otevřeno 26 - ale mohu vám prozradit, že to bylo náročné, navštívit všechny .... 

V roce 2005 pan Václav Petrásek, prezident republiky Kraví hora a tehdejší starosta Bořetic v jedné osobě prohlásil při pohledu na teploměr ukazující třicet stupňů: "Jestli někdo oběhne všechny sklepy a v každém ochutná pár vzorků, tak toho bude mít asi docela dost".

Tentokrát bylo těch třicet určitě také ... a možná víc. Ale vína tu mají opravdu kvalitní, takže hlava nebolela. Slavnosti předcházelo ovšem to, o čem tu chci psát - odhalení pomníku kvasinkám. Tomu se také budu věnovat; o samotné republice Kraví hora napíšu víc v dalším pokračování.

 

 

Republika Kraví hora se rozkládá na úpatí stejnojmenné hory, na jejímž vrcholu postavili vinaři krásnou patnáctimetrovou rozhlednu. Centrem je městečko z vinných sklípků, které jsou rozloženy ve dvou paralelních řadách (na dolním a horním frejdě) spolu s přilehlými dalšími řadami nazvanými také svými specifickými jmény (Zahraničí a podobně). Republika Kraví hora bere svůj status samostatného státního celku smrtelně vážně - jak naznačuje zdejší vlajka vedle vlajky EU. Mezi vlajkami je kostel sv. Anny, dominanta Bořetic - nositele čestného titulu Obec roku 2005. Od hranic Kraví hory je to do Bořetic slabý kilometr.

 

 

V předvečer Dne vína byl pomník nenápadně zahalen plachtovinou (na rohu domu vpravo). Díváte se na Vinckovo náměstí v úrovní dolního frejdu - spojnice mezi domy vede na horní frejd. Druhého dne po čtrnácté hodině se již scházeli hosté, připravovalo dělo k výstřelu a prezident republiky si naposledy chystal projev.

 

 

Prezident republiky Kraví hora, pan Václav Petrásek,  ve státnickém .... a spolu s radními blízkých Hustopečí .... poslední chvíle před odhalením.

 

 

Nadešel slavnostní okamžik .... hudba hraje hymnu republiky Kraví hora .... a pak již přistupuje k zahalenému pomníku nejstarší vinař v EU, aby jej slavnostně odhalil. Nejstaršímu vinaři je přes 90 let .... a jak bylo řečeno, své dlouhověkosti a vitalitě vděčí díky zdravému životnímu stylu. Ráno si dá skleničku meruňkovice - a pak během dne na střídačku postupně litr vína a litr mléka ...

 

 

A potom již začaly degustace vín přímo v jednotlivých sklepích. Navštívili jsme i sklep pana prezidenta a nechali si krásně a poutavě vyprávět o moravských vínech. No a pan prezident se nám mohl věnovat i díky tomu, že jeho vnuk už umí s koštýřem zacházet se stejnou jistotou a elegancí, jako "starý" vinař.

 

 

A tady vidíte pomník v celé své kamenné kráse .... Kvasince věnují vděční vinaři z Bořetic 26.5. 2007.

 

 

A tady je výsledek celého toho ročního procesu .... od prvních předjarních slunečních paprsků, které znovu přivedou mízu do révových keřů .... až po ony slunné podzimní dny, kdy hrozny dozrávají a kvasinky začnou konat své bohulibé dílo.  A pak můžeme přijít  a ochutnávat ... jako třeba tady, ve sklípku našeho milého hostitele pana Jambora.

A tady své povídání uzavřu ... S přáním, aby si všichni lidi dokázali tak rozumět, veselit a radovat se ze života, jako nad moravským vínem. A aby Bůh dal dlouhý a krásný život všem lidem, co dokážou vymýšlet takové nádherné věci, jako pomníky kvasinkám a vinařské republiky ....

Jaroslav Hutka zpívá písničku Morava, jejíž refrén se mi celou tu dobu potuloval v hlavě:

...Morava je krásná zem na její slávu připijem
jsou na ní pěkná děvčata tvářičky majó ze zlata
Dobrý člověk ještě žije na Moravě víno pije
proto ať vzkvétá Morava a její sláva ...

Sklenky vína z Moravy ...


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

JL