O dvou zajímavých pramenech v Chřibech

Se skupinou přátel a s našimi bicykly jezdíme každé léto na týden někam po vlastech českých. Pokaždé jinam, abychom toho poznali co nejvíce. Koncem června roku 2012 nás tedy osud zavál do oblasti pohoří Chřiby. Nutno konstatovat, že krajina přenádherná, leč k cyklistům nemilosrdná. Ale o to nejde - chtěli jsme to, měli jsme to ... Hlavní je, že všude se dá najít spousta hezkých míst, stojících za to, aby se o ně člověk podělil - Chřiby a jejich okolí nevyjímaje. Dnes bych vás proto rád seznámil se dvěma zajímavými prameny na jihovýchodním úpatí horstva, poblíž Buchlovic.

Račí studánka

Tuto studánku najdete na křižovatce nazvané Na Pile, kde se kříží cyklotrasa 5151 vedoucí směrem na Buchlovice s cyklotrasou 5155, vedoucí ke hradu Buchlov. Na křižovatce je přístřešek doplněný replikou studny s rumpálem. Když se postavíte k nim zády, uvidíte přímo před sebou, na pravé straně křižovatky, pěšinku vedoucí ke studánce.

 

 

Cesta není dlouhá, tak nanejvýš 50 metrů. Musíte při tom překonat malý potůček, přes který však vede dřevěná lávka a hned za ní již studánku uvidíte. Proč se ale jmenuje Račí, to se mi zjistit nepodařilo. Název samozřejmě svádí k teorii, že tu v potůčku žili (nebo dodnes žijí?) raci, ale nikde jsem o tom nenašel žádnou zmínku, že tomu tak opravdu je.

 

 

Račí studánka je podchycena v Národním registru studánek s tím, že o ni pečuje Český svaz ochránců přírody 63/08 Rochůs z Uherského Hradiště. Ta péče je ostatně vidět na první pohled; úpravné kamenné obezdění pramene je toho nejlepším důkazem. Uvádí se, že voda je pitná, ale rozbor není k dispozici. Takže se může napít, kdo chce a nemusí si při tom lámat hlavu s koncentracemi iontů a podobnými záležitostmi. Jsou tu připravené i hrnečky ...

O vydatnosti zdroje si můžete udělat představu sami z následujícího obrázku. Není nijak závratná - prostě právě tolik, aby chladná a průzračná voda dokázala utišit žízeň kolemjdoucích pocestných. A je tu krásné ticho a klid, takže i ostatní smysly otupené civilizací si tu odpočinou a zregenerují.

 

 

Ještě bych se na chviličku zastavil u toho přístřešku na křižovatce. Moc dobrý nápad; přijde vhod v případě deště, nebo spolu se studánkou i pro nouzové přespání (o čemž ochranáři asi neradi slyší, ale jsme přece lidi, ne?). A ten přístřešek není osamocený - setkali jsme se v kraji i s dalšími. Ona i ta péče o studánky naznačuje, že vše není až tak negativní, jak se nám sdělovací prostředky snaží teď čím dál tím více vsugerovat. Nebo si vezměme třeba tu lávku - někdo ji musel postavit, někdo ji udržuje - a zcela jistě nezištně a ve svém volném čase. Díky za to, opravdu moc díky ... i za ty hrnečky - jsou sice úplně obyčejné, ale dokazuje to, že stále ještě jsou lidé, co v dobrém myslí na ostatní lidi, a to je moc dobře.

Pramen Smraďavka

Asi po dvou kilometrech jízdy po pohodlné, mírně klesající lesní silničce - cyklotrase 5151 směrem na Buchlovice - uvidíte po pravici dva rybníčky s pěknými objekty charakteru zámečku. Zde můžete navštívit další zajímavý pramen. Ten ale není na opuštěném místě v lesích, vyvěrá dokonce v kapli a díky němu tu již před drahnou dobou vyrostly malé lázně. Z názvu cítíte ... no to slovo opravdu sedne ... cítíte, že vyvěrající voda asi bude obšťastňovat i váš čich. Kdo bude hádat na zápach zkažených vajíček, je na dobré stopě - je to opravdu pramen sirný a jeho útok na čichové buňky způsobuje sirovodík. Ale není to nijak zlé. Snad kdyby člověk nevěděl, že má něco čichat, tak by si nějakého toho pukavce ani nevšiml.

 

 

Nad pramenem byla v letech 1670 až 1680 postavena, spolu s nedalekým loveckým zámečkem, kaple sv. Kříže. Objekty byly vystavěny tehdejšími majiteli Buchlovického panství, barony Petřvaldskými z Petřvaldu. Sirovodíkové prameny vyvěrají při úpatí kopce Hříštěk a o jejich příznivých vlastnostech na lidské zdraví se ví ode dávna - první písemná zmínka o nich je již z roku 1580. Na počátku 19. století byly za Leopolda Berchtolda v blízkosti zámku vybudovány i malé lázně. A právě podle Leopolda Berchtolda se celému areálu říká nejen Smraďavka, ale také Leopoldov.

 

 

Kaple sv. Kříže s okolím prochází rekonstrukcí, takže byla ve chvíli naší návštěvy nepřístupná. Voda však vytéká ze dvou trubek pod ní - je zde možné hezky vidět nálet síry - a vtéká do rybníčka, jehož voda je charakteristicky zakalená. To však nevadí spoustě vodního ptactva, které se tu zřejmě cítí velice dobře.

V zámečku je dnes hezká a dobrá restaurace v loveckém stylu - a v provozu jsou i lázně. O nich se můžete dočíst na internetu na stránkách Lázně Leopoldov. No a pak již můžete pokračovat do Buchlovic - čisého a úpravného městečka s krásným zámkem a zámeckým parkem. To už je ale námět na jiné povídání.


Vlk Samotář

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?