Znovuzrozená šumavská studánka

Osadu Svatý Tomáš s renovovaným kostelem zasvěceným světci téhož jména a zříceninou hradu Vítkův Kámen nemusím poutníkům po Šumavě asi představovat. A pokud přece, dočtou se o tom všem na stránkách Říše snů v povídání ze série šumavských nostalgií -  Šumavské nostalgie V. - Svatý Tomáš a Vítkův Hrádek.  

Když jsem tak vloni (2010) pátral v mapě, zda není v okolí Vítkova Kamene něco, co ještě neznáme, padl mi do oka modrý flíček, částečně kolidující s nějakým popiskem, přímo pod hotelem Svatý Tomáš. Vypadalo to jako značka pramene či studánky. Po špatných zkušenostech s občerstvením zde, které jsem popsal ve výše zmíněném článku, jsme již do hotelu jít nechtěli, ale bohužel občerstvovna U čarodějnice mezitím zanikla, takže nám nakonec nic jiného nezbylo. Nutno přiznat, že jsme byli tentokrát překvapeni příjemně. Ochotná servírka na můj dotaz dokonce potvrdila, že v okolí prý jakýsi pramen opravdu je, ale nevěděla kde.

Tak nezbývalo, než začít hledat. Podle mapy měla být studánka jen kousek pod hotelem, vlevo od cesty se žlutou značkou směřující na Lindu a Pasečnou. A také tam byla.

 

 

Pár desítek metrů vlevo od turistické cesty, při travnaté pěšině, se tyčil již z dálky patrný sloupek božích muk. Kousíček od něj byl jakýsi betonový sklípek uzavřený dvířky, dříve zřejmě zamčenými, nyní však pootevřenými. Prostora uvnitř byla naprosto suchá, obsahovala jen jakési stočené hadice. Zřejmě jsme byli na správném místě, hadice měly vést vodu z pramene do nedaleké studánky - jen ta voda se mezitím kamsi vytratila.

 

 

Nově vyzděná studánka,  překrytá šípovitým přístřeškem, byla pár metrů opodál. Voda do ní od pohledu zřejmě netekla již drahnou dobu. Měli jsme za to, že při rekonstrukci vyhořelého zámečku na hotel byl pramen stržen  - však v hotelu je bazén, vířivky a další odběrní místa s velkou spotřebou vody. Škoda ...

 

 

Minul rok, na kalendáři je letopočet 2011 a my jdeme znovu pozdravit známá místa. Po návštěvě kostela, hradu a lehkém obědě v hotelu (opět vše zcela perfektní) vedu své přátele k vyschlému prameni; je to přece jenom kousíček. Ale něco se tu změnilo. Studánka dostala novou střechu a vyrostlo tu zbrusu nové pěkné místo k posezení. Muž v montérkách právě natírá jeho střechu lakem. Místo je hezky upravené a snad dokonce ...

 

 

... opravdu, do studánky již teče voda! I ta stříška je v nové podobě, slušivější a více se sem hodí. Muž lakující střechu nad posezením nám říká, že opravdu pramen byl stržen a že ho museli znovu najít. Na dotaz, zda je voda nějak léčivá nebo se to o ní alespoň říká, se dozvídáme, že to sice neví, ale jeho šéf ji s oblibou pije.

 

 

Další informace o této studánce jsem po trpělivém hledání mezi komerčními odkazy objevil na portálu GeoSumava: pod hlavičkou Léčivá studánka Svatý Tomáš.

Studánka kam po staletí mířili poutníci z celého kraje. Svatý Tomáš byl proslulým poutním místem právě díky této studánce. Pokud otevřete betonový rezervoár - voda v něm je tak čistá, že ji ani nevidíte. Voda je skutečně chutná a studená jako led.

Původně byla studánka o 50 m západněji, v místě kde je dnes lovecká chata. Na jejím místě stávala kaple kam byla voda svedena. Po zbourání kaple a výstavbě chaty, byla studánka přemístěna.

Místo je udržované, u studánky jsou boží muka a lavička. Voda občas neteče. Snad nám studánka nevyschne! Součástí rekonstrukce loveckého zámečku byl hloubkový vrt, tak bůh ví jestli vodu nestahuje.

Místní starousedlík po revoluci začal vodu stáčet do lahví a prodávat za šilink turistům.

To povídání zřejmě popisuje stav před letošním rokem. Doufejme, že znovu nalezený pramen se již neztratí a vody bude dost.

 

 

Takové věci píšu moc rád. Zaniklých studánek je tolik, že by se ani spočítat nedali. A tak když ožije některá z těch již zdánlivě odepsaných, je to jako malý zázrak. Díky za něj! Vždyť pramenitá voda, to je jako dar z těla Matky Země.


Vlk Samotář (JL)

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?