Trojhora

Cílem našeho výletu, který se uskutečnil 8. dubna 2000 byla Trojhora. Tento čedičový vrch s nadmořskou výškou 451 m se nachází na pravém břehu Labe v sousedství vrchů Panna a Kalich.

Vydali jsme se ze Staňkovic po zelené značce východním směrem. Středohoří k nám promlouvá nejen svojí jedinečnou krásou, ale i úžasným klidem, který by nám neposkytla žádná rekreační oblast. Nasloucháme zpěvu ptáků, pozorujeme květenu - žlutá "sluníčka" podbělu, modré "hvězdičky" jaterníků a bílé sasanky hajní. .Žlutavé květy prvosenky jarní se cudně sklánějí k zemi. Modronachovým květem se chlubí plicník lékařský a sírově žlutým orsej jarní. Zaujmou nás vždyzelené listy brčálu (barvínku), který pokvete později. Zaujmou nás něžné odstíny žlutavých a zelenavých barev korun rašících listnatých stromů doplněných grafikou větví. Duby dospávají svůj zimní sen, ale pupeny napovídají, že čas jejich probuzení se blíží. Na dohled jsou malebné kopce Panna, Kalich a Trojhora. Radost pohledět!

 

 

Naši pozornost upoutala Trojhora s obrovským skalním masívem na vrcholu, k němuž nás vede příjemná, mírně stoupající cesta lesem, doprovázená orchestrem sýkorek, brhlíků, pěnkav, kosů, do něhož zasáhne strakapúd bubnováním a žluna "chechtáním". Na konci cesty strmí mohutné čedičové těleso, tvořené třemi skalami uspořádanými do varhan. Ještě než k němu přijdeme, potěšíme se pohledem na koberec jaterníků, které nás udivují různě odstínovanými barvami květů od světle a středně modré po růžovou.

 

Jaterník podléštka

Sasanka hajní

 

Před námi je kamenná suť, na niž navazují skály. Jsme okouzleni, připadáme si jako ve velebném chrámu Přírody a vrchol Trojhory je jedním z mnohých oltářů, symbolizujících zrození Středohoří. Zelená značka prochází vrcholem. V prvním sedle mezi skalami roste nádherná, osamělá borovice. Snažíme se vystoupit po suti, ale cesta je velmi příkrá, kameny ujíždějí pod nohama, takže nakonec výstup vzdáváme a skály obejdeme. Představujeme si, jak zanedlouho budou zářit čedičové varhany zlatými barvami rozkvetlé tařice skalní.

 

Plicník lékařský

Devětsil lékařský

 

Celé odpoledne se kocháme krásami lesa i okolní krajiny. Nespěcháme. Pozorujeme kroužící káně a srnky na louce. Obdivujeme mohutný, možná 400 let starý dub letní u cesty. Pořád je co pozorovat, každý úsek cesty nabízí něco nového a zajímavého, jednou ze zajímavostí je fialový devětsil lékařský.

 

Orsej jarní

Prvosenka jarní

 

Sluníčko se pomalu sklání k západu a my se vracíme zpět do Staňkovic a ještě se ohlížíme za Trojhorou. Varhany z černého kamení dnes zahrály Ódu na radost těm, kteří si zamilovali Středohoří...

 

Obrázky - archív autorky


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Jana Vesuvanka