Není malých rozhleden ...

Pod slovem rozhledna jsme byli zvyklí si představovat kamennou či dřevěnou věž, vysokou dvacet i více metrů, kam člověk stoupá v potu tváře po mnoha desítkách schodů, než je odměněn výhledem do kraje. Nemusí to tak ale být vždy. Rozhledna může být docela malá - a přesto vás odmění báječnou vyhlídkou.

Jednu taková rozhlednu najdete na Chodsku. Na mapce leží na jih od Domažlic, poblíž obce Tlumačov - je označena nápisem vyhlídková věž - a dostanete se k ní snadno třeba na kole.

 

 

Na obrázku vidíte, že rozhledna vypadá spíše jako větší posed. Výška celé věže je 5 m, přičemž vyhlídková plošina je ve výšce 2,5 m. Na první pohled to působí sice směšně, ale když si uvědomíte, že nadmořská výška Domažlic se udává 428 m a vrch Kubíčkova skála, na které rozhledna stojí, má nadmořskou výšku 513 m - pak je to o něčem jiném. Rozhled je tu opravdu pěkný.

 

 

Dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2012 jako součást česko-německého projektu Vyhlídková místa na Domažlicko, který nechal pořídit Svazek Domažlicko u Regionálního sdružení Šumava z.s.p.o. Stachy. V projektu se angažuje celkem 15 českých obcí, které plánují v budoucnu vybudovat podobná vyhlídková místa. ještě v roce 2012 byly v rámci uvedeného projektu vybudovány další dvě totožné vyhlídkové věže - u Semněvic a u Chrastavic.

 

 

Těch schodů na vyhlídkovou plošinu je "jen" čtrnáct - ale vyhlídka je tu opravdu pěkná; jak na blízké okolí, tak do daleka. Vidět odsud můžete pahorkatinu s vrchem Koráb a kopcem Rýzmberk, Šumavu v oblasti Nýrska i česko-bavorský hraniční hřbet. Na plošině je k dispozici bytelná lavička, kam se můžete posadit a kochat výhledem do kraje ...

 

 

Stavba vyhlídkové věže u Tlumačova přišla zhruba na 600 000 Kč. Dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj, projektu Investice do Vaší budoucnosti (Dispoziční fond ČR-Bavorsko, 9. výzva), pokryla osmdesát pět procent nákladů.

 

 

Rozhledna je přístupná denně, celoročně a vstup je volný.

 

 

Mimochodem - pokud byste chtěli vědět, která rozhledna je nejnižší, zajeďte se podívat do Nouzova u Semil a navštivte Cimrmanovu nejnižší rozhlednu na světě. Jak toho její stavitelé dosáhli? Prostě tak, že se výška jejich rozhledny uvádí jako záporné číslo.


Vlk Samotář

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?