Cesta do pravěku

Byli jste již někdy v pravěku? Říkáte, že ne? No vidíte, a přece se mi tam podařilo proniknout a rád bych se s vámi alespoň obrazem podělil o své zážitky.

Ptáte se, jak se do pravěku dostat? Je to jednoduché. Stačí projít časovou bránou - a jste tam. Jako průvodce se nám nabídl velice ochotný brontosaurus Punťa, ale toho na obrázcích neuvidíte. Podobně jako dnes, tak i v pravěku jsou mnozí tvorové velmi stydliví a Punťa se prostě ne a ne nechat vyfotografovat. Zato mě velmi ochotně a nezištně celým pravěkem provedl, všechno ukázal a vysvětlil. Musel jsme mu ovšem slíbit, že místo, kde je časová brána umístěna, neprozradíme. Má rád svůj klid a davy senzacechtivých turistů by mu zkazily náladu.

Měl jsme štěstí, že podobně jako v současnosti, tak i v pravěku právě bylo sucho. Proto jsme se s Punťou poměrně snadno dostali do míst, kam se běžně nedostanete. A pokud ano, tak se za pár miliónů let budou badatelé - záhadologové divit, jak se do toho černého uhlí, ke všem čertům, dostaly ty nerezové hodinky.

Pravěké vody nepůsobí pitným dojmem Je to pařez nebo maskovaný amonit? Život bojuje o místo na Slunci...
Že by obydlí pra-trpaslíka? Je ten ostrov obydlen? Pozor, každý další krok je hlubší a hlubší...
V takovém bahně že vznikal život? Konečně pevnější půda - ale jen díky suchému počasí Nekonečný je koloběh života - smrt je počátkem nového bytí
Pozor, to může být bahenní sopka! Dál to nepůjde ... Na zdejší poměry křišťálově čisté jezirko ...
Sirné jezírko nebo jen hra barev? Smrádeček, ale teploučko je v pravěku! Voda, dárkyně života....

No tak takhle nějak to v pravěku vypadá. Uhlí ještě zdaleka není, zatím jen rašelina; ta je zato všude kolem. Když jsem se brontosaura Punti ptal, čím v zimě topí, když ještě nemá uhlí, a v nejbližších letech zcela jistě mít nebude, poučil mě, že bioplynem. Neukáznění časoprostoroví turisté nedbají varování místních a zabředají do bažin. Tam pak vytvářejí spolu s další organickou hmotou bioplyn, kterým si pak pra-zviřátka v zimě topí.

Kde byste časoprostorovou bránu našli, to vám neprozradím. Snad jen to, že je na kraji rašeliniště, které je umístěno tam, kde byste ho asi nečekali. Možná že ještě mohu naznačit, že je kupodivu skoro na dohled řeky Labe, ale víc už opravdu ne. Snad si mohu dovolit, ale již opravdu jen šeptem, dodat ještě to, že poblíž je lázeňské městečko, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí, a to právě díky zde těžené rašelině. Ale určitě vám už neřeknu, že jméno těch lázní začíná na 'T' a že leží na železniční trati 074 z Brandýsa nad Labem do města Č. A pokud bych vám ještě vykecal, že přímo kolem vede modrá turistická značka z Č do B (ale zároveň i z B do Č, čímž vás pro jistotu naprosto zmatu), tak to bych se Punťovi už příště nemohl podívat zpříma do očí.

JL