Co je to za nesmysl, řeknou si možná znalci Šumavy. Panoramatické rozhledy, jako třeba v Krkonoších na Šumavě prostě nejsou. Vrcholky na české straně jsou zarostlé lesem ... pokud tedy po řádění vichřic a orkánů nějaký zůstal a rozhleden je tu jako šafránu. Na šumavské pláně se lze z výšky podívat pořádně snad jen z rozhledny na Polední hoře, zvané familiérně Poledník. A přesto je tu ještě jedno místo, které je tak trochu opomíjené -- a to naprosto neprávem, jak uvidíte z připojených fotografií.
Je to vrchol hory Oblík, ležící nedaleko od Polední hory. Ten je dostatečně vysoko a je odlesněn díky rozsáhlým polomům, které postihly les kolem vrcholu hory. Tím nabízí krásný panoramatický výhled, který skutečně stojí za to.
Kruhový výhled umožňuje vrcholová skála na odlesněné plošině. Můžete odsud vidět na západě Poledník, pak směrem na sever Srní a dále hrad Kašperk, na východě Huťskou horu, Boubín, Černá hora, na jihu Velká Mokrůvka, Luzný a typický dvojvrchol Roklanu -- posledně jmenované již ovšem v Bavorsku.
Oblík je tak trochu turisty opomíjen snad proto, že cesta k němu odbočuje z krásné lesní asfaltky, která cyklistům směřujícím z Poledníku k Modravě slibuje krásný a dlouhý sjezd -- zatímco v opačném směru dlouhým stoupáním utrmácený poutník už nemá chuť na žádná panoramata ... Na připojeném plánku je to ta žlutá odbočka z modré Javoří cesty.
![]() |
Oblík je lidově nazýván také Pařezák a německy Steiningberg. S nadmořskou výškou 1225 m patří mezi české "tisícovky". Cesta k němu není až tak nesnadná. Žlutá odbočka měří zhruba kilometr. Z toho první polovina vede lesem zhruba po vrstevnici, jen mírně stoupá. Pak se najednou v pravém úhlu otočí vlevo a začne strmě stoupat, v létě mezi balvany, v zimě podle toho, kolik je sněhu. Zádrhel je to pro cyklisty i běžkaře -- nejlepší je kolo i lyže nechat pod stoupáník; i když se obojí samozřejmě dá vyvláčet až nahoru. Dolů to ale na sjezd moc není. Na kole určitě ne a na lyžích ... nooo ...
![]() |
![]() |
Jak tak stoupáte, po chvíli před sebou uvidíte kupu kamení -- vrchol se blíží. Podle geologů se jedná o plochý suk, pararulovou kupu se skalkami a sutí. Ovšem výhled je tu náramný.
Panoráma směrem do vnitrozemí -- vlevo Poledník, uprostřed mírně vpravo je Srní. Klepněte na náhled pro větší obrázek ...
![]() |
![]() |
Na levém obrázku je pohled do Bavor na dvojvrchol Roklanu; pravý obrázek ukazuje Polední horu
Krásné výhledy se nabízejí díky odlesnění, které však nebylo realizováno kvůli krásným očím turistů, ale díky řádění živlů. Vrchol začíná pomalu zarůstat a je otázkou času, kdy toto vyhlídkové místo bude patřit minulosti. Neměl bych to asi psát ... ale méně je někdy více a uvažovat o udržení vrcholu ve stavu takovém, jaký je teď, by bylo spíše prospěšné. Jenže se bohužel obávám, že podobné svatokrádežné myšlenky by spustily povyk převeliký ... no znáte to. Vždy se najde někdo, kdo má moc a je proti všem myšlenkám ve svém okolí; jen tak, ze zásady ...
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A ještě několik pohledů letních -- zarůstání vrcholu je tu zvláště patrné ...
JL
Zpět na Tajemná místa plná síly