Kousek z Divoké Šárky

Každý máme své oblíbené místo, na Nový rok si ráda vyjdu do Divoké Šárky. Romantická oblast Prahy 6, první pražská lokalita se stala před pětačtyřiceti lety chráněným přírodním útvarem.

Tentokráte půjdeme jen na Kozákovu skálu.

 

 

Nuže na konečnou tramvaje, pak po hodně zledovatělé cestě sejdu dolů, téměř k Šáreckému potoku a svahem se dám vzhůru. Náhorní plošina vpravo zvaná Kozákova skála je docela impozantní. Plochý vrchol, na kterém již v osmém století, tedy v raném středověku bylo zbudováno slovanské hradiště, jež bylo svého času mocenským centrem středních Čech. Na tento ostroh příhodně chráněný ze tří stran skalnatými srázy, navazovalo na severovýchodě rozsáhlé vnitřní i vnější předhradí.

Na vrcholku v poledne na Nový rok neuvěřitelně fouká, vítr je tak silný, řezavý, že vhání slzy do očí, lomcuje mnou, ani na focení není nejpříhodnější čas. Cestičky v dost hlubokém sněhu jsou vyšlapané, po poledni turistů trochu přibude.

 

 

Na okrajích plošiny, bohužel až v jinou roční dobu, rostou vzácné kavyly, jako je kavyl Ivanův, zakrslá doubrava s vřesem a hlavně na jaře žlutá záplava tařice. Dívám se dolů do hlubokého údolí, které i v létě je dost těžko přístupné slunečním paprskům, panuje tam šero a i za horka chládek.

Tvrdé buližníkové skály, úzká soutěska s víceméně kolmými stěnami. Buližník, zajímavý název, krásná tvrdá křemelná hornina, pocházející ze starohor. Tvoří jí převážně krystalický oxid křemičitý ve formě křemene nebo opálu. Má černou nebo černošedou barvu a vysokou tvrdost. Právě pro tuto tvrdost jej někdy používali pravěcí lidé místo pazourku.

 

 

Ze skal je pěkný pohled na legendární prvorepublikové koupaliště, opravdový unikát, bohužel asi nejstudenější voda v Praze. Voda je pramenitá, má okolo 18 stupňů, ovšem poloha koupaliště nemá chybu. V roce 1991 rodina Veselíků dostala koupaliště v rámci restitucí zpět a úspěšně pokračuje v rodinné tradici.

 

 

Těším se až jaro zaťuká, na skalách jsem objevila i vzácný kosatec bezlodyžný a žlutá zářivá barva tařice skalní šedočerným skalám moc sluší.

 

 

 

Obrázky - archív autorky


Denivka

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?