Kousek Dalejským údolím v Praze

Počasí stále nic moc, zataženo, pochmurno, přesto je třeba překonat nechuť a vydat se trošku do přírody.

Ač žiji celý život v Praze, mnohá místa mi zůstávají skryta, nebyl čas, či byla upřednostňována jiná.

V sobotu 9.2. 2013 na nádraží Praha – Smíchov sedneme do maličkého, příjemného motoráčku, má jen jediný vagon a vystoupíme v zastávce Holyně.

Vyjdeme podél Dalejského potoka, cesta je zpočátku asfaltová, ovšem díky mému focení jsem zdržující. Jsem překvapená krásou a malebností Červeného lomu, i v pošmourném počasí je to nádherné místo na focení. Jeho okolí je zajímavé jak pro svojí geologii, tak i nedávnou historii. Jde o krasovou oblast v jihozápadní části Prahy, nejsevernější výběžek Českého krasu. Místo je to impozantní, působivé, zkameněliny zde sbíral i Joachim Barrande.

 

 

V místech, kde bylo dno vytěženého lomu jsou instalovány sochařské objekty Kurta Gebauera „Bojiště polámaných panáčků“, dle mého názoru jsou sochy umístěny vhodně, v žádném případě neruší. Sochař pracoval na díle od roku 2005, dokončeno bylo již v následujícím roce. Sochy jsou vytvořené z místního mramoru vyskytujícího se v barvě bílé, šedé a načervenalé, pravděpodobně byly přítomny sloučeniny železa. Je to nádherná galerie, volně přístupná. Měla jsem pocit, že sochy splývají s okolím, pro mne pozitivní místo.

 

 

Bohužel zima je čím dál tím větší, musím skončit s focením a vzhůru po stezce nad lomovou část, tím se zahřejeme. Vše má své pro i proti, nahoře je sice tepleji, ale stezky jsou tak blátivé, že na každé botě mám snad několik kilo bláta. Stále se náš pohled stáčí dolů a říkám si, na jaře, až se na skalách rozzáří žlutá tařice, možná vykvete i koniklec, musím se sem vrátit.

 

 

V Hlubočepích projdeme pod tzv. horním hlubočepským viaduktem, jehož stavba byla v rámci železniční trati Praha – Hostivice dokončena v červnu 1872. Viadukt je část tzv. „Pražského Semmeringu“, je 20 metrů vysoký, 92 metrů dlouhý. Vlaky na jeho kolejích duní i v současných dnech. Počkáme na autobus, který nás doveze přímo k metru, doufáme, že zablácená obuv nebude příčinou našeho vyloučení z dopravy jakožto cestujících.

Červený lom a vůbec celé Dalejské údolí mě vzalo za srdce, takže doufám, že ho projdu ještě vícekrát, pro mne bylo toto místo docela objevem a jistě se zde dají strávit příjemné chvilky

 

 

Obrázky autorky


Denivka

Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?