Vulkán Haleakala na ostrově Maui

Jedním z turisticky nejpřitažlivějších Havajských ostrovů je Maui. Na tomto ostrově se nachází obrovský vulkán Haleakala, který je součástí Národního parku Hawaii National park, jenž byl vyhlášen v roce 1916.

Název Haleakala v havajštině znamená Dům slunce. Místní pověst vypravuje, že zde polobůh Maui uvěznil slunce, aby tak prodloužil den.

 

Vulkán Haleakala

 

Haleakala je obrovský štítový vulkán s nadmořskou výškou 3055 m, jehož kráter má obvod 35 km a hloubku téměř 800 m. Na dně kráteru je řada drobných kuželů, vzniklých kdysi strombolskými erupcemi (výhozy drobného kamení i větších sopečných bomb). Při větších erupcích sopka volně vylévala řídké zásadité čedičové lávy po úbočí. K poslední erupci došlo v roce 1790, některé prameny uvádějí rok 1490.

Ostrov Maui, tak jako ostatní Havajské ostrovy vznikl sopečnou činností při pohybu pacifické desky nad horkou skvrnou, kde si magma proráželo cestu dnem oceánu až na povrch, a postupně se tak vytvořil řetězec ostrovů. Deska se pohybuje západním směrem, takže starší ostrovy na západě se posouvají mimo horkou skvrnu a sopky zde vyhasínají, zatímco na východě jsou ostrovy ještě vulkanicky aktivní - a jeden, který je zatím ještě pod hladinou čeká na své zrození (budoucí ostrov Loihi).

Haleakala zaujme nádherně zbarvenou tmavě červenou lávou v různých odstínech až do fialova. Vnitřek kráteru trochu připomíná Montaňas del Fuego na ostrově Lanzarote (Kanárské ostrovy).

Ostrov Maui je tropickou botanickou zahradou s mnoha druhy rostlin, ale Haleakala má i svou botanickou zajímavost, v kráteru tu a tam vyrůstá endemitní rostlina Silversword, nazývaná česky stříbrný meč. Tento název si "vysloužila" svými tenkými listy, porostlými stříbřitými chloupky. Rostlina je botanicky příbuzná se slunečnicemi. Její zvláštností je to, že kvete jednou přibližně za padesát let, a pak uhyne. Stříbrný meč roste pouze na Haleakale a na ostrově Hawai.

 

Rostlina stříbrný meč (Silversword) a husa "nene"

 

Zajímavostí z říše živočišné je druh husy s havajským názvem "nene", která žije pouze na Havajských ostrovech a je havajským národním ptákem.

Zvláštní kouzlo na Haleakale mají východy a západy slunce i oblačnost - často se mění počasí i během dne. To vše umocňuje krásu barev, tvarů i života sopečné krajiny.

Obrázky z archívu autorky


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Jana Vesuvanka